Děti jako pomocníci v kuchyni

Děti jako pomocníci v kuchyni

Je samozřejmé, že s pomocí malých kuchtíčků bude příprava pokrmu trvat dvakrát tak dlouho, jenže o to právě jde. Co nevidět se stanou nepostradatelnou pomocí v kuchyni.

7171×

Malý pomocník v kuchyni

Začít vařit se musí nejprve pro děti, teprve potom s nimi. Pomalu mohou začít pomáhat ve čtyřech letech. Hned od začátku nechte nadšené pomocníčky skutečně pomáhat. Míchat těsta, přisypávat mouku, cukr či jiné suroviny. Mohou také vykrajovat z těsta na cukroví různé tvary. Pravděpodobně si vyberou jedno či dvě nejoblíbenější vykrajovátka a na ostatní se vůbec nedostane. Ale co, tak budou váš vánoční tác s cukrovím zdobit jen cukrátka ve tvaru rybičky a stromečku. To přece nikomu vadit nebude.

Maminko, jak je to možné?

Speciálně kluci jdou po technice. Zajímají je přístroje všeho druhu. Toastovače, sendvičovače, mixéry. Ale pořád se nad nimi musí bdít a opakovat jim, co je nebezpečné, Kam smí a kam naopak nikdy nesmí dávat prstíky, aby si neublížili. Dětem je dobré říkat vše "po jejich", to znamená vše vysvětlovat co nejjednodušeji. Proč se sýr roztéká? Jak se pozná rozehřátý olej, proč je citron kyselý, jak je možné, že broskev má pecku a banán nemá? Od chvíle, kdy děti nastoupí do první třídy, milují vysvětlování a dělá jim dobře, že mají doma "paní učitelku". Navíc všechny děti zbožňují práci s těstem, protože jim připomíná plastelínu.

Obrázky dítě k jídlu táhnou

Když vidí děti nějaký kulinářský výtvor na fotografii, chtějí mít ten svůj přesně takový. Dětem jde o barevnost, proto se výsledek zásadně musí shodovat s předlohou.

Co si uvařím, to si s chutí sním

Vařit s dětmi je výborný způsob jak předejít problémům s jídlem - co si děti připraví, to si také snědí. Ale je třeba děti poslouchat a nebránit se jiným chutím. S klidem nahraďte salám a rajče třeba tvarohem a kousky jahod. Chuť se mění a roste stejně jako děti. Chcete znát tajemství? Když jídlo vypadá jinak, než jsou zvyklé, snědí i to, co takzvaně nesnášejí. U dětí hraje velkou roli vzhled pokrmů. Ideálním příkladem jsou třeba krémové polévky. Polévky svorně milují všechny děti, tedy jen do chvíle, než jim je školní jídelny zoškliví. Na polévky se pak v kuchyni nespravedlivě zapomíná.

Jdeme s dětmi na nákup

Při nákupu ingrediencí v obchodě neberte doprovod dětí jako zdržující nutné zlo. Udělejte si z nich nákupní konzultanty. Budete zírat, jak si pětiletý špunt rychle zapamatuje umístění potravin. U dětí, stejně jako u dosělých, platí, že je nejvíc baví vařit pro někoho. Proto nešetřete chválou, když vám budou pomáhat míchat těsto na bábovku.

Foto: Profimedia

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena