Vaření.czMagazínDárky z dovolené 2.díl

Dárky z dovolené 2.díl

Dárky z dovolené 2.díl

Bulharsko, Chorvatsko, Itálie, Řecko. Jsou ale také další místa, kam se člověk rád podívá a pak i znovu vrací.

10487×

Někdy můžeme jet jen kousek, jindy musíme kilometrů napočítat více. Autem, autobusem, vlakem nebo letadlem. Nebo také po svých, jen s batohem na zádech? Vždy jde o nevšední zážitek, který stojí za tu dálku, který stojí za to jet ochutnat tamní kuchyni a zajet si pro dárky, kterými chce člověk potěšit své přátele a blízké.

Hory, jeskyně, halušky a zážitky z dovolené

Proč ale jezdit tak daleko? Vždyť sousedem našich hranic je cizina, kde potřebujete jen dobré boty a kde se obejdete i bez slovníku. Slovensko. Malebný jazyk, kterému pomalu přestáváme rozumět. Pomalu zapomínáme, co znamenají slova "bocian", "čučoriedky" nebo "ošípané". Přesto se turisté na Slovensko rádi vrací, aby se prošli po Slovenském ráji nebo si "zašplhali" po velehorách - Tatrách. Při odpočinku v restauraci ve folklorním stylu pak ochutnávají brynzové halušky, směs sýrů nebo kapustnicu (zelňačku). Co si koupit, na co nezapomenout pro své přátele? Určitě tradiční slovenskou kuchařku, abyste doma mohli sami zkoušet vařit výbornou slovenskou kuchyni, třeba halušky. Přivézt si můžete ovčí sýry - oštiepok, korbáčik. Pro radost krásné krajkové a vyšívané ubrusy, ručně pletené svetry, čepice a rukavice z ovčí vlny.

Korida, pláže a Picasso

Slovensko je sice krásné, ale chybí mu, stejně jako naší zemi, moře. A právě kilometry nádherných sluncem provoněných pláží, ale i dobré rudé víno a šťavnaté melouny, šafránem kořeněná rýže s plody moře paella - to je Španělsko. K tomu býčí zápasy, které nadchnou i rozpláčí, kastaněty, flamenco. Konzervativní Madrid s obrazárnou Prado, jižní Sevilla, Valencie, severnější Barcelona na pobřeží Středozemního moře. Rytířské tradice v chování španělských mužů, barokní architektura prošpikovaná maurskými vlivy. A také bílý písek pláží Costa del Sol, Costa Blanca i Costa Brava, který vybízí ke slunění a ke koupání v teplém moři. Ochutnat ve Španělsku musíte mořské plody a ryby, které jsou na naše poměry vcelku levné. Vyplatí se domů přivézt skvělé olivy, typické španělské kořeněné omáčky - mojos. Ale také samozřejmě španělské víno - sangria, červené, které se míchá s ledem a ovocem.

Mešity, trojský kůň, pláže a dárky z dovolené

Vodní dýmky a modlitby k Aláhovi - výlet do jiného světa. Turecko. Mešity, bazary, voňavý čaj. Tady se propojovala historie starověkého Říma s pozdějšími vlivy Orientu. Zde ležela bájná Trója. Trojský kůň se sice už dávno rozpadl, ale dům archeologa Schliemanna můžete navštívit i dnes. Čaj, kterým vás uctí v restauracích, tady voní a chutná po jablkách. Za ochutnání stojí kebab, ale i sladkosti a turecký med. Domů si přivezete ale i třpytivé zlato, nebo ručně tkaný koberec.

Pyramidy a velbloudi, ale také horká poušť

Severní Afrika - magnet, který přitahuje svou exotikou. Přitahuje zvláštností muslimských zvyků, turisticky "zaručeným" počasím ideálním pro koupání ve Středozemním moři, v Atlantiku nebo jen v hotelových bazénech. Protože bývá problém vézt s sebou alkohol i potraviny - je to zakázáno, pak právě toto nebude ani vaším dárkem při cestě zpět pro vaše známé. Dovézt však můžete různé sošky, hudební nástroje - bubínky, šperky, korále nebo keramiku či z alabastru vyřezaného skarabea. I tak ale nezapomeňte africkou kuchyni ochutnat. Pro Afriku je typický kuskus, ze sladkostí datle v marcipánu.

Dovolená ve zdraví

Před cestou byste neměli zapomenout na přibalení léků do své lékárničky - na snížení teploty, analgetika, proti průjmu, určitě dezinfekci na drobná poranění a náplast. Na spálenou kůži v horkých dnech také existuje řada prostředků. Neměli byste podceňovat pitný režim a zabránit tak dehydrataci a únavě, ale vhodnější je pít vodu balenou, ne tu z kohoutků. Před návštěvou rizikových oblastí je vhodné se předem nechat včas očkovat. Budete-li dodržovat zásady hygieny, budete-li mít na paměti v teplých dnech dostatečný pitný režim, budete-li své tělo chránit "vysokými faktory" opalovacích krémů, pak by snad vaše dovolená neměla mít žádné "mráčky na obloze" a vy byste se měli těšit z každého prožitého dne!

Foto: Profimedia

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena