Vaření.czMagazínDárky z dovolené 1.díl

Dárky z dovolené 1.díl

Dárky z dovolené 1.díl

Než odjedete na dovolenou, měli byste pamatovat na několik zásad, které je potřeba dodržet. Nejen při cestování do dalekých exotických zemí. Platí to i pro ty země, které jsou relativně "blíž k našim hranicím".

10438×

Mylně se můžete domnívat, že zde budete trávit svou dovolenou bez rizika. Dále je dobré vědět, které typické dárky z dovolené přivézt, aby se nestalo, že nakoupíte věci, které jsou běžně k sehnání i v našich obchodech, přestože nejsou originály.

Kde moře voní růžemi - Bulharsko

O Bulharsku už každý jistě slyšel mnoho chvály, ale víte, co se vyplatí přivézt si s sebou zpátky domů? Ne všichni jsou zběhlí v nakupování a výběru těch správných suvenýrů. Jen labužníci vědí, že právě bulharská vína - hlavně červená - jsou skvělá. Nic se však nezkazí ani nákupem koňaků, rakijí, tradičních koření, růžového oleje, místní keramiky, výšivek nebo dřevořezeb, a dalších specialit.

Kde jsme opravdu za chvilku - Chorvatsko

Chorvatsko je oblíbené pro krásně průzračné moře, piniové háje, pršut a rakije! Skvěle chutná rizoto či pljeskavica, ale i dobrá ryba. Stejně jako v Bulharsku se turisté i zde těší na úlevu při odpočinku na pláži v náručí slunce. A co se vyplatí si přivézt? Z dobrých a kvalitních lihovin by si člověk asi měl vybrat, stejně tak z výborných červených vín pěstovaných na slunečných vinicích podél Jaderského moře. Také doma potěšíte přátele slavným pršutem, ale kromě toho vám v Chorvatsku nabídnou opět domácí koření, bylinky a med.

Itálie a kouzlo mafiánského jihu

Z Itálie máte jistě v podvědomí oblast Bibione, ale to není to "pravé italské". Ochutnat v Itálii byste měli skvělou pizzu, ochucenou voňavým kořením, doplněnou skvělou paletou zeleniny, sýrů nebo mořských plodů. Odpoledne je příjemné posedět v kavárně na náměstí a vnímat chuť a vůni italské kávy a pravého kapučína. Za podívanou stojí italské památky, protože snad nikde na světě není taková koncentrace galerií jako právě v Itálii. Kromě toho je známá svými gondolami a náměstím plným holubů v Benátkách, nakloněnou věží v Pise, Florencií se stopami Michelangela a Leonarda da Vinci. A co nejslavnější balkon ve Veroně? Nesmí se zapomenout ani na samotný a skvostný Řím.

Ale co si z Itálie přivézt domů? Čím potěšit své přátele? Rozhodně koření na pizzu, skvělý italský sýr, parmazán nebo tvrdý aromatický sýr grana padano. Samozřejmostí jsou tradiční italská vína.

Olivy a tanec pod Akropolí

Řecko, to jsou olympští bohové a athénské sovy moudrosti. Pohádkové moře a polorozpadlé chrámy. Bělavý mramor antických soch, nikam nespěchající a stále se usmívající Řekové současnosti. Do Řecka se jezdí za mořem a koupáním, ale i za výlety do hor či měst. Řecko, to jsou kláštery v horách, města Soluň nebo Athény se slavnou Akropolí nebo jen posezení v tavernách při ochutnávce musaky či gyrosu. A co dovézt přátelům? Třeba skvělý olivový olej, oříšky v medu neopakovatelné chuti. Retsinu (víno), metaxu nebo ouzo (destilát). Pro romantické přítelkyně mušle a ulity, které buď sami vylovíte nebo je zakoupíte u krámků na pobřeží.

Pro pohodu dovolené

Jiný kraj - jiný mrav. Měli byste zcela určitě respektovat místní zvyklosti. Příkladem je přípustná plocha odhalené kůže, do kostelů mít zahalená ramena. Na pláže ne všude se dá vyjít "nahoře bez". Je vhodné se předem informovat na místní poměry v zemi, kterou chcete navštívit.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena