Vaření.czMagazínDalší speciality z masa

Další speciality z masa

Další speciality z masa

Maso je velice oblíbené mezi hosty všech věkových kategorií. V restauracích se objevují speciality různých kuchyní a někdy pod zvláštními názvy ani nepoznáme, jaké maso se nám na talíři nabízí.

12402×

Měli bychom při objednávce hovořit s obsluhou a nebát se položit třeba otázku, jak a z čeho bude námi vybraný nebo personálem doporučený pokrm připraven. Pak nebudeme nepříjemně a rozpačitě sledovat servírovanou pochoutku, ale budeme ji obdivovat a ochutnávat s nadšením při jejím podání.

Pokrmy z mletého masa

Mleté maso nebývá tolik ceněno mezi pokrmy "královskými", jakými jsou roštěnky nebo řízky. Možná je to proto, že si lidé odvykli mlít maso doma na vlastním masovém strojku. Koupené mleté maso nebývá té nejlepší kvality, a proto se mu někteří vyhýbají. Je ale stále možné si maso vybrat u řezníka v obchodě a doma semlít, přestože je to pracnější a časově více náročné. Ve světě je právě toto maso v daleko větší oblibě než u nás. Připravuje se na mnoho různých způsobů a některé předčí i vybranější speciality. Sekaná nebo karbanátek jde tak nahradit jinou úpravou a pro zpestření jídelníčku má pak i toto maso své významné místo v naší kuchyni.

Musaka

Hrubě umleté tučnější vepřové maso se osmahne na smažené cibuli, osolí se, opepří a krátce podusí. Přidá se lžíce strouhané housky a promíchá. Do zapékacího pekáčku, vytřeného olejem a vysypaného strouhankou, se rozprostře část vychladlého povařeného květáku, přidá se vrstva připraveného masa a druhá část květáku. Vše se zapeče a před dokončením zalije smetanou rozmíchanou s vejci a petrželovou natí. Musaka se podává s vařenými bramborami.

Pochoutky na rožni

Jehly, špízy, šípy, šašliky a jiné pochoutky připravené na rožni si získaly v poslední době velikou oblibu. Téměř každý podnik pro veřejné stravování je dnes nabízí na svém jídelním lístku. Jejich obliba snad pramení také z toho, že si je rádi připravujeme o víkendech na svých chalupách nebo chatách na přírodním ohništi a dodáváme jim tak neopakovatelné chuťové vlastnosti. A ještě lépe, když je připravujeme na dřevěném uhlí! Pravdou je, že je vhodné používat velmi kvalitní maso, ale pokud i maso levnější předem dobře naložíme do různých marinád a oleje, pak je dobrý výsledek zaručen. Pochoutky na jehle nebo na špejli jsou nejen chutné, ale také dosti vydatné, a proto by se neměly zneužívat. Jako příloha by měl postačit tmavý chléb nebo jiné kvalitní pečivo a samozřejmě dostatek syrové zeleniny. Jestliže pokrmy připravujeme v teple domova na kamnech a servírujeme ji například jako celé polední menu, pak je možná i další příloha (rýže, bramboráčky, pečené brambory, apod.).

Šašlik

Maso z vepřové kýty nebo z panenky nakrájené na malé kousky, lehce naklepané a potřené olejem se naloží do nádoby (kameninové) a zakape citronovou šťávou. Nechá se uležet asi 4 hodiny nebo do dalšího dne. Pak se napichuje na jehly nebo špejle a griluje na mřížce. Šašlik se podává posypaný cibulí nakrájenou na kolečka nebo osmahnutou na lžíci oleje a s grilovanými rajčaty.

Divoký šíp

Hovězí maso ze svíčkové a nakrájené na plátky se osolí, opepří a střídavě se napichuje s kolečky klobásy na jehly nebo špejle. Opeče se ze všech stran a v horké troubě dodusí. Na másle se zpění cibule, přidá chilli koření a krátce osmahne. Dále se přidají proužky kapie, hrášek, kečup a vše se podusí. Nakonec se přidá s hřebíčkem uvařená rýže. Při servírování se na každou porci rýže se pokládá porce masa na jehle.

Ražniči

Vepřové maso nakrájené na menší plátky a lehce naklepané se osolí, opepří a pak napichuje na jehlice nebo na špejle střídavě s cibulí nakrájenou na kolečka a s nakrájenou slaninou. Opéká se zprudka na oleji po všech stranách, dále na mírném oleji doměkka. Do výpeku se nakonec přidá konzerva leča, která se nechá chvíli povařit.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena