Cukr

Cukr

Je to jeden z nejstarších dochucovacích přípravků a začal se používat už v Asii. Nejdříve se sladilo medem a ovocem, ale když byla objevena cukrová třtina, bylo vše vyřešeno! Kolumbus ji dovezl do Indie, kde se začala pěstovat.<br>

17522×

V dnešní době se používá cukr třtinový a řepný - surový, rafinovaný, hnědý a různě ochucený.

Cukrová třtina

Tropická rostlina, která roste na plantážích v Indii a Jižní Americe, je vysoká asi 6 metrů a její stébla jsou podobná bambusům.

Cukrová řepa

Polní plodina, která se pěstuje po celé Evropě, od Británie až po Turecko. Cukr se získává z kořenů, které vypadají jako petržel.

Druhy cukru

Nerafinovaný cukr

Má svojí původní hnědou barvu, kterou způsobuje melasa, která se odstraňuje až rafinací. Cukr se totiž může vybělit a potom teprve obarvit melasou dohněda, takže nerafinovaný cukr poznáme ne podle názvu, ale podle země původu.

Melasový cukr

Je nerafinovaný cukr s velice tmavou barvou, kterou mu dodává vysoký obsah melasy. Má také výraznou vůni a lepkavost. Nejznámější melasový cukr je Barbados, který se používá do čatní, karamelu a perníků.

Cukr Muscovado

Je buď tmavý nebo světlý, podle obsahu melasy. Používá se k dobarvování a ochucování nákypů z ovoce, do sušenek i do pikantních omáček.

Jemný hnědý cukr

Je vyroben z rafinovaného hnědého třtinového cukru, je barevný podle obsahu melasy. Je nejvhodnější do moučníků.

Cukr Demera

Pochází z Guayany, vyrábí se ve velikých krystalech, nejkvalitnější je lepkavý s výrazným aroma. Nejvhodnější je do dortů, pečiva a do horkých nápojů.

Zlatý cukr

Je zrnitý a suchý s máslovou příchutí, vyrábí se z naprosto čiré cukrové tekutiny, není vhodný do těsta, protože se těžko vpracovává.

Krystalový cukr/cukr krystal

Používáme ho denně při slazení, do pokrmů. Je vhodný i do pikantních pokrmů, protože snadno karamelizuje, a tak dodává barvu.

Krupicový cukr/cukr krupice

Je to jemně mletý krystal, který se používá hlavně do pěnových těst, kde by příliš hrubá struktura jiných druhů mohla ovlivnit konečný výsledek.

Moučkový cukr/cukr moučka

Je krystal rozemletý na jemný prášek. Je velice vhodný na polevy, cukrové ozdoby, do jemných těst a na drobenky. Uchováváme ho v suchu a chladu, protože dělá hrudky.

O cukru bychom si toho mohli povědět mnohem více, ale myslím, že toto jako základní informace naprosto postačí. Tak až budete vařit, hezky si oslaďte život!

Jaký cukr používáte nejčastěji?

Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena