Vaření.czMagazínCukr - pestrý výběr k pečení cukroví

Cukr - pestrý výběr k pečení cukroví

Cukr - pestrý výběr k pečení cukroví

Při pečení a zdobení cukroví užijeme různé druhy cukru a sladkých sirupů. Pojďme si udělat přehled, co který cukr či sirup obsahuje, a do kterých druhů sladkostí se hodí.

7268×

Práškový cukr

Práškový cukr je nejjemněji pomletým cukrem. Používá se k proslazování ovoce, cornflaků k snídani, k pečení cukroví a moučníků. Velmi často zdobí dezerty a hlavní chody nasladko.

Krystalový cukr

Bílý rafinovaný cukr je nejpoužívanější v krystalové podobě. Hodí se jak pro stolní použití (slazení čaje, kávy, apod.), tak do některých receptů na sladké pohoštění. Krystalový cukr rozpuštěný v horké nebo studené vodě nazýváme cukrovým sirupem.

Duhový krystalový cukr

Cukr s krystalky obarvený zeleninovým barvivem. Podává se jako ozdobný cukr k sypání koláčků, pečiva nebo jako atraktivní sladidlo ke kávě.

Moučkový cukr

Cukr jemně mletý s přídavkem fosforečnanu vápenatého nebo kukuřičné moučky, která se do cukru přidává proti zhrudkovatění. Moučkový cukr je častou přísadou do moučníků, křehkého pečiva, sušenek a jiných cukrovinek. Je výborný na polevy.

Glukóza

S přírodní glukózou se ve velkém množství setkáme v medu a hroznovém vínu. Průmyslově se s glukózou setkáme jako s práškem sirupem nebo v podobě lupínků. Glukóza má nejširší užití do džemů, sladkých chuťovek a sportovci vyhledávají glukózu jako jeden ze zdrojů tzv. rychlé energie. 

Kostkový cukr

Cukr rafinovaný a krystalizovaný se navlhčí a slisuje do kostek. Takhle zformovaný cukr z cukřenek určitě znáte. V Evropě se vyrábí i hnědé cukrové kostky. Kostkový cukr používáme k oslazení horkých nápojů a omáček. 

Jemný hnědý cukr

S hnědými cukry se setkáme v různě podobě a od různých dodavatelů z celého světa. Liší se jemností pomletí, ale také barvou od tmavě hnědé po vyšisovanou. Hnědé cukry  jsou rafinované s přídavkem třtinové melasy, při rafinaci se melasový obal nechává kolem cukrových krystalů. Světlý i tmavý hnědý cukr se používá k oslazování obilnin, k ochucování kávy, čaje, ale i do perníkových koláčů. 

Kusový cukr

Cukr ve velkých žlutých krystalech, ale i v tmavě hnědé a zahuštěné podobě. Kusový cukr se používá v čínské a indické kuchyni nejčastěji do nápojů, dezertů a moučníků.

Melasový cukr

Lehce zpracovaný hnědý cukr s jemnou a vlhkou strukturou. Barva cukru vypovídá o obsahu melasy. Čím je tmavší, tím více melasy obsahuje. Přidává se do sytějších koláčů. 

Třtinový cukr

Surový třtinový cukr je světlejší než melasový, je také jemnější, také se mu říká cukr muskovado. Třtinový cukr se hodí k pečení ovocných moučníků a velmi často je používán v indické kuchyni.

Třtinový cukr demerara a barbados

Dva z druhů třtinových cukrů, které nejčastěji seženeme v supermarketech. Exportuje se již vyčištěný a nabalený z Britské Guyany. Liší se chutí i vzhledem. 

Sirupy vhodné k pečení moučníků i cukroví

Zlatý sirup

Zbytková melasa, která vzniká při výrobě cukru, se pročistí, prochází speciálním zpracováním na zlatou barvu a redukcí obsahu vody. Proti kvašení během uskladnění ještě projde mikrobiologickým procesem. Zlatý sirup se ve Velké Británii používá hlavně při pečení tzv. sirupového dortu. Hustší a tmavá verze zlatého sirupu (černá melasa) se přidává do pečiva pro lepší trvanlivost.

Javorový sirup

Chuť javorového sirupu je jedinečná na palačinkách, vaflích, v pečivu, sušenkách, ale jsou z ní i skvělé polevy. Javorový sirup nemá chybu ani na pečeném ovoci a zmrzlině. Vyrábí se z javoru cukrového, šťávy vytékající přímo ze stromu, ta je však bez příchuti a barvy. Typický javorový sirup vzniká až po svaření.

Ovocné sirupy

Ovocné sirupy se hodí k dochucování krémů, polev, ale i samotných těst. Vznikají jednoduchým zpracováním bílého rafinovaného cukru, vybraného ovoce (dřeně) nebo květních plátků a vody. Suroviny se společně provaří, rozlévají do sklenic či lahví a sterilují. Ovocné sirupy skvěle dochutí zmrzlinové poháry a lehké ovocné dezerty či moučníky.

Foto: Photos.com
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena