Vaření.czMagazínCo vše můžeme najít ve vodě

Co vše můžeme najít ve vodě

Co vše můžeme najít ve vodě

Voda je pro nás nezbytnou součástí života i když si to zřídka uvědomujeme. Přes to je pro nás zdravá a zároveň nebezpečná.

9138×

Dnes používáme pitnou vodu s takovou samozřejmostí, že si ani neuvědomujeme, jak je cenná a v životě důležitá. Kdysi byla voda namáhavě přinášena v okovech z potoků nebo s pomocí pumpy čerpána ze studny. Dnes stačí otočit kohoutkem a voda hned teče.

Abychom mohli takovou vodu pít, musí být nejdříve upravena. Naše pitná voda obsahuje stále méně zbytků prostředků pro ochranu rostlin. Vděčíme za to vydanému zákazu atrazinu. Je to přípravek pro ničení plevelu, který byl používán při pěstování kukuřice. Práce ochránců životního prostředí a vodáren pro ochranu pitné vody byla takhle oceněná úspěchem. Další praktiky je používání pilulek "antibaby", které zanechávají své stopy. Každý den jsou tyto hormony vylučovány močí a dostávají se z toalet do odpadních vod. V čističkách nemohou být odbourány, proto se někdy objevují v pitné vodě. O těchto hormonech se vedou diskuze jako o jedné z příčin vzrůstající neplodnosti mužů. Jsou další a další nečistoty, které ohrožují naši vodu. Hlavním viníkem organického zatížení škodlivinami spodní a pitné vody není zemědělství, ale vodárny.

Aby se ale voda zbavila zárodků, ošetřuje se ve vodárně nejdříve ozónem a nakonec se chloruje. Zárodky je nezbytné odstranit, aby si zabránilo infekcím a nemocí. Tady je vše v pořádku, ale přitom dochází k četným reakcím cestou s různými látkami, které jsou v pitné vodě rozpuštěny. Déšť sbírá cestou do spodních vod stopové prvky z humusu a odvádí je dál. Ve vodárně pak vznikají po přidání dezinfekce četné reakce jako je například chlorpikrin, chloroform anebo trichlóroctová kyselina. Zemědělcům bylo používání chloroformu zakázáno už v roce 1974. Dále chlorpikrin je jako pesticid zakázán od roku 1980 a kyselina trichlóroctová je zakázána od roku 1989.

Kontroly potravin zároveň objevili v roce 1994 při každém vyšetření vody stokrát víc chloroformu, než v pitné vodě může být. Káva nebo čaj dostává příchuť chloroformu? Ne, tahle látka při vaření vody se opařuje, jelikož je prchavá. Ale taky je pravda, že pod teplou sprchou vdechujeme chloroform, a zároveň naše kůže ji ochotně přijímá. Škodlivé látky v pitné vodě pocházejí z trubek natřených dehtem, které byly v šedesátých letech pokládány za obzvlášť vhodné. Dnes se už používají jiné vodovodní trubky.

Máme-li podezření, že naše pitná voda není bezvadná, můžeme se informovat u svého zdravotnického zařízení o možnostech vyšetření a opatření.

Ano, čistá voda je mimořádně důležitá pro zdraví. Buď je to voda z přírodních šťáv ze zeleniny a ovoce nebo voda nejvyšší čistoty získaná destilací. Naše tělo pro nás nepřetržitě pracuje. Destilovaná voda neobsahuje žádné chemikálie a minerální látky. Destilací se odstraní pokud je to možné všechny chemikálie a nečistoty z vody. Pokud se destilací voda nevyčistí, neexistuje žádná jiná metoda, která by to dokázala.

 

Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Jovi

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena