Vaření.czMagazínChystáme se na Vánoce

Chystáme se na Vánoce

Chystáme se na Vánoce

Všichni máme snahu zejména před Vánoci připravit něco malého, zajímavého a zvláštního pro naše blízké. Někdy nám stačí vlastní fantazie, někdy potřebujeme trochu poradit s nápadem. Možná zčásti pomůže i toto téma - příprava vánočního přání a voňavých svíček.

12651×
K Vánocům - tedy k době adventní a vánoční patří neodmyslitelně výroba stylových dekorací a obnova starých tradic. Snažíme se zajímavě, netradičně a tajemně balit dárky, zasíláme vánoční přání svým známým, přátelům a kolegům, někteří tvoříme i adventní kalendář, připravujeme si adventní věnce. Všechny tyto předměty, o které se alespoň jen trochu pokusíme, získají jistě obdiv u naší rodiny a přátel. Pokud využijeme i nabízené tipy k vánočnímu večeru z různých časopisů, příruček nebo od zkušenějších přátel, ať už jde o zdobení vánočního stromku nebo o přípravu tabule, jistě tak všem přítomným připravíme tu správnou pohodu, klid a výjimečnost dané sváteční chvíle.

Vánoční přání

Pro vánoční přání zvolte osobní přístup, svou vlastní nápaditost a cit. Věnujte svůj čas výrobě vlastnoručního přání. Barevnost papíru (kartonu nebo čtvrtky) vybírejte podle typických barev Vánoc - červená, zelená, modrá. Můžete barevnosti docílit i polepením bílé čtvrtky jednobarevnou textilií nebo matným barevným papírem. Nůžkami se "zubatým ostřím" okraje kartiček ostřihněte a vystřihujte jimi také - např. z potištěné látky - různé kreace (zvonky, stromečky, hvězdy ap.). Pomocí kolážové techniky je přilepujte na připravené papírové karty. Ozdobte lýkovými stuhami. Za pomoci dostupných různobarevných gelových per zapište dovnitř své přání.

Vánoční svíčky

K Vánocům patří vůně vosku a světlo svíček. A když se domem začne linout vůně vanilkových rohlíčků, perníčků a jiného vánočního cukroví, hned všichni, kdo jsou nablízku vědí, že Vánoce jsou již za dveřmi. Koření, které je tradičně spojováno s vánočními svátky, např. skořice, vanilka, hřebíček či badyán, bylo dříve velmi vzácné. Do Evropy se dostalo po nebezpečných a dlouhých cestách ze zemí Orientu. Dnes však stačí zajít do nejbližšího obchodu s potravinami a koření si zakoupit. Pokud pak jednotlivé koření (badyán, svitky skořice, hřebíček, bobkový list) postupně zalijeme do vosku, připravíme si tak svíčku, která po zapálení provoní celý byt a přinese do něj kouzlo Vánoc. Využít můžeme dnes již dostupný parafínový granulát (připravuje se čirý i v různých barvách). Jako formu používáme např. kelímek od jogurtu. Vosk můžeme ale nalít také do sklenice či poháru ze silnějšího skla. Nezapomeňte na vložení knotu (např. jej zavěste připevněný vnějším koncem na špejli přes okraj formy). Svíčky můžeme aromatizovat také nastrouhanou pomerančovou kůrou nebo citronem, ale také sušenými plátky nebo kousky plátků těchto citrusů. Jestliže voskem naplníme pozlacené skořápky od vlašských ořechů, opatřené knotem, můžou se právě takové svíčky stát drobným a nevšedním dárkem pro hosty.

Dekorativní doplněk

Dárky, přání a větší svíčky můžeme opatřit ještě další ozdobou, a to usušeným plátkem pomeranče nebo citronu. Ten připevníme ke stužce a ovineme jí připravený dárek, přání nebo připravenou svíčku, zabalenou v průhledném celofánu.

A co stůl?

Přání, která jsme předali včas nám přivedou naše nejbližší ke sváteční a slavnostně prostřené tabuli. S velkou pečlivostí připravené svíčky náš stůl a tmavá zákoutí krásně rozzáří a příjemně provoní celý byt. Pak už by nemělo nic rušit pohodu, klid a zvláštnost vánočního večera, výjimečnost společného stolování a čekání na splnění našich tajných přání. Máte tipy, jak zdobit vánoční stůl nebo jak vyrobit vánoční přání?
user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena