Vaření.czMagazínBrambory - skladování a použití

Brambory - skladování a použití

Brambory - skladování a použití

Snad každé dítě zná a miluje hranolky. Jistě málo kdo z nás odolá míse křupavých, dozlatova opečených bramboráků. I lidé, kteří žijí v jednočlenné domácnosti, upřednostňují brambory, protože se dají dobře skladovat, rychle zpracovat na řadu nejvariabilnějších pokrmů a jsou brzy uvařené.

22852×

Nákup

Když se vydáme na nákup brambor, měli bychom mít předem promyšleno, zda jich budeme potřebovat větší množství do zásoby, nebo zda nám stačí jen menší množství na polévku a přílohu. Při nákupu dbáme na to, aby kvalita odpovídala ceně. Na hlízách by neměla být nalepená hlína, nesmějí být nahnilé, naklíčené ani mechanicky poškozené, ideální je, když jsou stejné velikosti. Zelené brambory naznačují horší kvalitu. Rozhodneme-li se pro brambory v sáčku, pak dbáme na to, aby každé balení obsahovalo informace o kvalitě, druhu, varném typu, váze a ceně. Neměla by chybět ani adresa pěstitele nebo balíren.

Skladování

Neméně důležité je skladování brambor. Pokud se rozhodneme brambory kratší nebo delší dobu skladovat, je důležité, aby byly uloženy na suchém, vzdušném místě, ve tmě a chladu. Předejdeme tak hnilobě i předčasnému vyklíčení. Jelikož ale nejsem v tomto oboru odborník, dovolím si odcitovat profesionální informace ke správnému skladování. Vzhledem k délce období je nutné dodržovat ideální podmínky po celou dobu skladování, které je rozdílné u jednotlivých užitkových druhů. Z hlediska zdraví skladovaných hlíz jsou nejdůležitější první dvě fáze skladování, kdy dochází nejprve k osušení a následně k zahojení povrchových poškození, která by byla vstupní branou pro houbové choroby. Další etapou skladování je období klidu, během něhož je nutné snížit metabolické ztráty na minimum a ve kterém jsou zachovány pouze minimální životní funkce. Tyto životní projevy je nutné zastavit dostatečným ochlazením na správnou teplotu v celém skladovacím profilu. Pro zabránění klíčení je nejvhodnější teplota 2 - 4 °C, která se udržuje u sadbových brambor. Za této teploty nedochází ke klíčení a hlízy si zachovávají dormanci do doby, než jim opět zvýšíme teplotu. Skladování brambor při takto nízké teplotě má také nevýhodu, která spočívá v redukci cukrů a následném sládnutí hlíz. Proto je nutné konzumní brambory skladovat při vyšší teplotě. U běžných odrůd dochází k rovnováze mezi redukcí cukrů a jejich prodýcháváním nad 7 °C. To je důležité hlavně u brambor určených na smažené výrobky. U nich totiž dochází při vysokých teplotách během smažení k reakci mezi aminokyselinami a redukovanými cukry, vlivem této reakce dochází k hořknutí a hnědnutí produktů. Proto se bramborám skladovaným pro tyto účely zachovává skladovací teplota mezi 7 - 10 °C (hranolky 7 - 9 °C, chipsy 8 - 10 °C) a případné klíčení se omezuje chemicky. ( zdroj: Petr Štěpánek - Agromanuál.cz )

Použití v kuchyni

V prvním článku jsme si již prozradili, že podle chuti a konzistence rozlišujeme tři druhy brambor. Podle těchto druhů volíme i pokrmy, které z brambor chceme připravit. Z pevných - lojovitých brambor jsou výborné smažené a opékané brambory, stejně tak jako klasický bramborový salát. Polopevné - polomoučné se hodí k přípravě bramborových nákypů, bramboráků, hranolek, pečených brambor nebo brambor na loupačku. Z posledního druhu, moučných - rozsýpavých brambor vaříme bramborovou kaši, polévky, knedlíky, noky, krokety a nebo placky. Brambory jsou vhodné jako samostatný pokrm i jako variabilní přílohy. Na našich stránkách najdete oba druhy jídel a budeme rádi, když nám třeba napíšete i váš oblíbený bramborový recept. Přidat recept.

A pár jednoduchých a užitečných triků závěrem

Chceme-li z bramborového těsta vytvarovat noky, krokety nebo knedlíky, vložíme těsto před vařením na chvíli do ledničky. Těsto je pak tužší a nelepí se. Bramborové knedlíky nebudou oslizlé, když nasypeme do vody, ve které budeme knedlíky vařit, trochu mouky a dokončujeme je při nižší teplotě. Strouhané syrové brambory zalijeme ihned mlékem, aby nezmodraly. Jsou-li příliš vodnaté, tak část vody, kterou pustí, slijeme. Pokud si horké brambory při loupání napíchneme na vidličku, určitě si nepopálíme prsty. Specielní vidlička na brambory má tři ploché nožičky v trojúhelníkové vzájemné poloze. Brambory na přípravu bramborového salátu vaříme ve vodě s trochou octa, aby neztmavly a nerozvařily se. Nevaříme je úplně doměkka, ale necháme jen dojít v páře. Foto: Photos.com

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena