Vaření.czMagazínBojujeme proti bolestem hlavy a migréně

Bojujeme proti bolestem hlavy a migréně

Bojujeme proti bolestem hlavy a migréně

Bolestmi hlavy občas trpí každý z nás. Migréna postihuje až 20% žen, muži jsou na tom lépe. Léky nejsou jediným řešením, jak si od bolestí ulevit. Zkuste bylinky.

26984×

Bolesti hlavy versus migréna

Rozdíl mezi občasnými bolestmi hlavy a pravou migrénou je markantní. Zatímco bolesti hlavy většinou ustoupí po podání lehkého analgetika a osvědčených obkladech, migréna se projeví pulzovitou bolestí, která zachytí jednu či obě strany hlavy a nepříjemné záchvěvy trvají až několik hodin.

Rozvinutý záchvat migrény již obyčejné léky proti bolesti nezastaví, je rozhodně lepší užít analgetika nebo nesteroidní antirevmatika již při prvních příznacích.

Léky proti migréně

Proti prudkým bolestem lze užít aspirin, paralen, ibuprofen i efferalgan. Správně zvolený lék dokáže bolesti hlavy utišit, zmírnit migrénu, ulevit od bolestí páteře i svalů, působí i při menstruačních bolestech. Není dobré kombinovat aspirin a ibuprofen, vzájemná kombinace může zapříčinit srdeční potíže.

Ovšem jak je známo, na lécích vzniká snadno závislost, organismus je oproti utišujícím látkám při častém užívání odolnější, na účinnou látku si tělo navykne. Pak přichází na řadu léky na lékařský předpis. Ale potíže lze řešit i jinak, přirozenější cestou.

Životosprávou proti migréně

Bolesti hlavy a záchvaty migrény můžeme ovlivnit i svým jídelníčkem a zvýšeným příjmem tekutin. Strava bohatá na minerální látky (hořčík, draslík), vitamíny (zejména B2) je výživově nejvhodnější. Strava by měla obsahovat hodně listové zeleniny, kapusty, banánů, dobré jsou i kombinované saláty s jogurtem.

Souvislost s vysokým krevním tlakem

Bolest hlavy může úzce souvist i s vysokým krevním tlakem. Další projevy (jako bušení srdce, závratě, nespavost a časté krvácení z nosu) nepříjemné pocity ještě umocní. Z rad léčitelů se vyplatí vyzkoušet účinky fenyklového čaje, pojídání čerstvé petrželky a časté pojídání papriky. Všeobecně platí - omezit příjem soli a zvýšit denní příjem ovoce a zeleniny.

Obklady z česneku

Vnitřní užívání česneku je při zdravotních potížích tím pravým lékem. Při migréně můžeme česnek také přikládat na kůži - právě k epicentru bolesti. Česnek stačí oloupat, rozčtvrtit a přiložit zabalený v gáze na oblast spánků.

Bylinky proti bolestem hlavy a migréně

Rostlinky z přírody působí výjimečně dobře. Za vyzkoušení stojí sypané čaje, které zaléváme horkou vodou a louhujeme až 30 minut. Báječně účinkuje máta, která má i protizánětlivé účinky. Za zmínku stojí majoránka, dobromysl, v neposlední řadě i zázračná guarana.

Guarana jako stimul

Guarana obsahuje téměř dvakrát více kofeinu než obvykle konzumovaná káva. Má povzbuzující účinky, bojuje proti únavě a připraveným čajem dokáže podpořit účinky užitých léků proti bolestem. Navíc vám dokáže zlepšit náladu, předejít depresím a dodat energii. Všimněte si, že guarana je taktéž látkou, která se objevuje v energetických nápojích.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena