Vaření.czMagazínBazalka - koření i lék 2. díl

Bazalka - koření i lék 2. díl

Bazalka - koření i lék 2. díl

Bazalka si konečně našla své místo i v české kuchyni. S oblibou ji používají hospodyňky v mnoha domácnostech. Možná ale netuší, že používají nejen koření, ale i bylinu, která má moc léčivou a symbolickou.

14665×

Bazalka jako symbol, tradice, pověry

Pro mnoho národů se stala bazalka posvátnou bylinou, symbolem duchovní lásky, moudra a rozumu. V Indii byla bylinou téměř zbožňováníhodnou, posvátnou a nazývali jí Tulasí. Každé části rostliny přiřazovali nějaký význam. Kořeny měly plnit svůj úkol při posvátných poutích, lodyha byla pobytem bohů a na větvičkách sídlilo veškeré vědění. V Indii ji lidé pěstovali kolem chrámů a domů, aby je ochránila před zlými silami. Indové ji také pokládali na hruď zesnulých, snítka bazalky je měla očistit a provázet je do ráje. Řeky a Římany byla bazalka považována za symbol nejen lásky,ale i erotiky, uznávali ji jako afrodiziakum.Používali vonné oleje z bazalky a věřili, že okouzlí svůj protějšek a probudí vzájemnou přitažlivost.V Rumunsku se bylinka používala při námluvách. Přijetí snítky bazalky milovanou dívkou od chlapce, bylo považováno za oficiální zasnoubení. Na hroby mrtvých se rozhazovala v Egyptě a byla dokázána její přítomnost při balzamování mumií. Pohřební rostlinou se stala i v Malajsii. Bylinou lásky byla bazalka ještě donedávna také ve Francii a Itálii. Zamilovaní muži si ji dávali za ucho, když šli za svou milou. V lidových pověrách se říká, že bazalka dokáže přičarovat lásku a bohatství tomu, kdo ji u sebe nosí. Umí zbavit opilosti a napomáhá při věštění v lásce. Bazalka je nejen znamením lásky, ale i zdraví a moudrosti. V mnoha tradicích má ochranitelskou moc před zlými duchy a před špatným osudem.

Bazalka jako lék

Bazalka se stala léčivou rostlinou pro svůj velký obsah silic a tříslovin, ale také minerálních látek a vitamínu C. Bylina působí blahodárně na náš organismus. Bazalka povzbuzuje činnost trávicích orgánů a podporuje chuť k jídlu. Ovlivňuje činnost hladkého svalstva, působí proti nadýmání, stimuluje činnost žaludku a celkově zlepšuje náš metabolismus. Dokonce stimuluje i odbourávání tuků. Má mírně dezinfekční účinky a antibiotické účinky. Můžeme ji použít jako kloktadlo při léčbě aft , zánětů dásní a jiných zánětů ústní dutiny a hrdla. Obklady z bazalky používáme při léčbě špatně se hojících ran, při bodnutí hmyzem, nebo i při opruzeninách. Doporučuje se k léčbě onemocnění dýchacích cest, v podobě inhalací nebo pití čaje. Uklidňuje kašel a zlepšuje odkašlávání, její používání se doporučuje i při astmatickém onemocnění. Kromě toho má bazalka uklidňující účinky, uvolňuje celkové napětí organismu. Působí proti stresu, pocitu úzkosti a nespavosti, zmírňuje bolesti hlavy. V lidovém léčitelství se považuje za jedno z nejsilnějších přírodních antidepresiv. Esence bazalky je tedy vhodná pro lidi sklíčené depresí i pro jedince psychicky labilní. Bazalka se často používá ve směsi s ostatními bylinami jako je dobromysl, fenykl, máta, mateřídouška a heřmánek. Bazalku, používáme vnitřně, formou čaje, ve stavu syrovém s potravinami, hlavně v salátech.Také zevně při koupelích, obkladech nebo kloktání. Účinnou pomocí jsou éterické oleje a inhalace, které kladně působící především na naši nervovou soustavu a při nachlazení. Bazalku, jako i ostatní drogy, nesmíme použít ve velkých dávkách a dlouhodobě. Nedoporučuje se některými odborníky pro kojící matky a malé děti.

Recept na bazalkový čaj

2 lžičky čerstvé nebo sušené bazalky zalijeme 250 ml horké vody. Necháme 5 minut louhovat, nejlépe pod pokličkou. Čaj můžeme použít i jako kloktadlo nebo inhalaci k léčbě horních cest dýchacích. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Dana

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena