Vaření.czMagazínAntibiotika v potravinách

Antibiotika v potravinách

Antibiotika v potravinách

Divily bychom se, kolik léků je v potravinách. Nikde se této problematice veřejně nemluví, avšak mělo by se pomalu začít.

12933×
Pokud vázne ochrana zvířat, stoupá náchylnost k chorobám. Infekce je ve výkrmnách zvlášť nebezpečná. Onemocní-li některé zvíře, rozšíří se nemoc rychlostí větru. Často je pak ohrožena existence celého podniku. Proto jsou antibiotika přimíchávána do krmení nebo vody preventivně. Antibiotiky nejen se zabraňuje nemocem u zvířat, ale také se zlepšuje i využití krmiva. Zvířata přibývají na váze až o 10% víc. Pravdou taky je, že jen jeden díl léků je získán legálně a odborně používán. Ilegální trh, na kterém je možnost koupit vše, co slibuje zisk, dodává látku pro skandály. Účinná kontrola trhu je jen stěží možná. Chybí nezbytné analytické možnosti. Co se týče zbytků antibiotik u poražených kusů, i tam najdeme zbytky antibiotik, tetracyklinu. Z kostí existuje také cesta na náš talíř, například při konzumaci žebírek s kyselým zelím. Tetracykliny přežijí var a mohou být uvolněny od kostí kyselosti zelí. Také víme, že z kostí se vyrábí želatina. K zátěžím může dojít také i jinými cestami. Odstředěné maso, které je získáváno z drcené kostní dřeně se nachází v malé části v levných druzích uzenin. Kosti se také zpracovávají i na krmivo pro další zvířata. Tetracykliny se tedy vrací zpět do oběhu. Léky jednoduše nezmizí. Pokud léky jsou ve zvířeti, dostanou se právě jejich močůvkou jako pasažéři na pole a do pěstovaných rostlin. A tím se koloběh uzavírá. Antibiotika mají usmrcovat původce nemocí, to se však povede pouze v případě, jsou li používaná zřídka. Je to jak u lidí, čím méně se používají antibiotika, tím lépe jsou mikroby v těle méně trénované na antibiotika a nestávají se imunní vůči nim. Vysloveně učenlivé mikroby se rozvíjejí při neustálým nasazování antibiotik a tím se stávají imunní. Samozřejmě čím častěji se antibiotika podávají, mikroby mají nepříjemnou vlastnost předávat pak tuto imunitu dalším mikrobům. Tak se pak otupuje jedna z nejefektivnějších zbraní lidstva proti nebezpečným infekcím. Imunní zárodky stály již život tisíce lidí. Chovatelé zvířat mají tendenci každou vinu ze sebe přesunout na druhé. Imunita zárodků je prý zaviněna pouze lékaři. Nakonec antibiotika bývají nezřídka předepisovaná naprosto nesmyslně, například proti chřipkovým virům. A nakonec toho veškerého dramatu co se týče antibiotik používaných u zvířat a při výrobě masa je, že močůvka, která se stejně dostane na pole rozšiřují se tím odolné zárodky. Nepříjemným výsledkem je to, že právě čerstvá zelenina je stále častěji dodávána s odolnými zárodky. Tetracykliny jsou nejen levné, ale působí širokospektrálně i proti velkému počtu zárodků. Tyto antibiotika jsou vedena v seznamu jako nejoblíbenější, i když je můžeme nahradit i jinými, stejně účinnými látkami. Jak se bránit? Jednoduše. Máme přeci biopotraviny. Biopotraviny jsou jakékoli potraviny, které vznikly co nejpřirozenějším a zároveň kontrolovaným způsobem v rámci ekologického zemědělství. Navíc podléhají přísným kontrolám. Dáváte přednost biopotravinám nebo běžným potravinám ze supermarketů? Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Jovi

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena