Vaření.czMagazínAmarant v našem jídelníčku

Amarant v našem jídelníčku

Amarant v našem jídelníčku

Amarant. Nevíte, co to je? Mně název docela připomíná amaróny z českého seriálu Návštěvníci. Avšak tato rostlina s nimi nemá nic společného. Amarant je rostlina, která rozhodně nesmí chybět v jídelníčku vegetariánů, sportovců a hlavně lidí s celiakií a vysokým cholesterolem.

70420×
Ačkoliv amarant upadl téměř v zapomnění, poslední dobou se díky svým přednostem a skvělým vlastnostem opět začíná v potravinářském průmyslu prosazovat.

Historie a vzhled amarantu

Skromnější a český název této prastaré rostliny je Laskavec. Amarant znali již Staří Inkové, Mayové a Aztékové. Ti ji využívali 2 způsoby. Ze zrn připravovali mouku a listy upravovali jako zeleninu. Takže v žádném salátu nesměla chybět. S výrazným pěstováním v Evropě se však začalo teprve nedávno. Amarant je kvalitní "nepravá" obilovina. Svým vzhledem připomíná spíše dekorativní rostlinu. Je to rostlina poměrně nenáročná. Vysévá se v květnu do dobře připravené půdy, ovšem bez přídavku hnojiv. Má ráda dostatek slunečního svitu a pokud nastane období sucha, amaranthu to vůbec nevadí a vesele si roste dál. Přesto však rostlina produkuje až 500 tisíc miniaturních semen podobným semenům máku. Jsou velmi malá s barvou od bělavé přes béžovou, hnědou až černou. Zrna amarantu jsou bohatá především na bílkoviny a sklízet se dají až 3 krát do roka. Známe až 60 druhů volně rostoucích druhů amarantu, avšak k potravinářskému využití stačí pouze 3 druhy.

Léčivé účinky amarantu

Amarant je užitečný především díky svému složení. Semena a listy amarantu obsahují velmi kvalitní bílkoviny, které se aminokyselinovým složením blíží až plnohodnotným bílkovinám živočišného původu. Především mají vysoký obsah lysinu, albuminů a sirných aminokyselin. Neměli bychom zapomenout zmínit také amarantovou vlákninu. Amarantová vláknina se využívá při léčbě zácpy a je výborná jako prevence rakoviny tlustého střeva, konečníku a vzniku střevních divertiklů. Amarant je vhodný pro malé děti a starší osoby, protože obsahuje aminokyselinu, která podporuje tvorbu a regeneraci mozkových buněk a duševní vývoj dítěte. Také pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu. Samostatně se využívají semena i listy amarantu.

Amarantová semena

Semena amarantu jsou skvělým zdrojem minerálních látek a vitamínů. Kromě velkého množství hořčíku, vápníku a draslíku obsahují i železo. Dále semena vynikají především vitamínem B2 - riboflavinem a antioxidantem vitamínem E. Semena navíc neobsahují lepek, takže se využívají k výrobě mouky vhodné pro bezlepkovou dietu.

Amarantový tuk

Amarantový tuk je nedílnou součástí amarantových semen. Tuk obsahuje především nenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina olejová, linolenová a linolová. Další významnou složkou je skvalen, který brání nadbytečné syntéze cholesterolu v organismu. Skvalen je však také důležitý antioxidant, který působí jak uvnitř organismu, tak v pokožce. Zastoupení tuku je v klíčku u světlosemenných 6 - 9 %, u tmavosemenných je podíl vyšší. Sklizeň zrna je možná až 3x ročně.

Amarantové listy

Listy jsou bohaté na bílkoviny, vitamín C, vitamíny skupiny B a beta karoten. Z minerálů obsahuje velké množství sodíku, fosforu, vápníku, draslíku, mědi, manganu, zinku a želena. Co se týče zastoupení stopových prvků, obsahují listy amarantu křemík a nikl. V překladu znamená amaranth nesmrtelný. Rostlina je to vskutku až zázračná. Díky svým vlastnostem se prosazuje především v potravinářství, ale v posledních letech i v kosmetickém průmyslu. Amarantu by tedy měli věnovat pozornost zejména ti, kteří se stravují vegetariánským způsobem. Slyšeli jste už o amarantu a jeho výrobcích? Zkoušeli jste je? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskuzi pod článkem. Foto: Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena