Vaření.czMagazínAlzheimerova choroba a stravování

Alzheimerova choroba a stravování

Alzheimerova choroba a stravování

Choroba, která nepředvídatelně postihne kohokoli z nás. Často se s ní setkáme v rodině, proto je dobré vědět alespoň základy, jak se o nemocného postarat.

7432×

Alzheimerova choroba - lze se ubránit?

Prvotní příznaky nemusí být nijak nápadné, problémy s pamětí má mnoho lidí, a to i v mladším věku. Je vám okolo třiceti a kolikrát si nemůžete vzpomenout na jméno známého, v mžiku si nevybavíte uloženou věc, kterou nedáváte jinam než na obvyklé místo? A běžnou situací je nákup, když nemáte papírek s poznámkami, co vlastně potřebujete, doma zjistíte, že jste sice utratili spoustu peněz, ale za naprosto jiné potraviny. Ale to ještě neznamená náznak neléčitelného onemocnění, proto u starších lidí větší potíže s pamětí většinou neřešíme a přisuzujeme je pouze stoupajícímu věku. 

V momentě, kdy se přidají další příznaky nemoci, je nasnadě jednat, protože Alzheimerova choroba je nebezpečím jak pro nemocného, tak nepřímo pro okolí. Proto je nutné včas nemoc odhalit a zajistit nad dotyčným "nutný dohled". Z počátku nemoci pár hodin denně, později je nezbytná 24 hodinová péče a pomoc při plnění základních životních úkonů. 

Je nutné říci, že Alzheimerova choroba není v žádném případě nakažlivá a neexistuje přenos z jednoho člověka na druhého jakýmkoliv kontaktem. O příčinách vzniku odborníci stále nemají jasno. Na vině však nejpravděpodobněji bude kombinace faktorů genetických, virových a zánětlivých, které ve vzájemné součinnosti doslova "dusí" nervové buňky mozku. Neurony tak mezi sebou nejsou schopny normální komunikace, předávání si informací a nastávají první problémy.

Dokázána je i souvislost se stylem života, osobností člověka, dosavadním tělesným i duševním stavem. Když většina z faktorů byla již dříve v nepořádku, k počínající chorobě je jen krůček.

Fáze "onemocnění stáří"

V prvotní fázi dochází ke zhoršování zapamatování si zcela nedávných událostí, nově nabytých znalostí, jmen i jednoduchých slov. Nemocný si hůře vybavuje současné datum, aktuální rok a mnohdy se při běžných procházkách začne toulat a obtížně nachází cestu domů. Je nerozhodný, zmatený a nečinný - zjevně poklesne zájem o jakoukoliv činnost, práci a dosud oblíbené koníčky.

V druhé fázi jsou výpadky paměti výraznější, nemocný si těžko vybavuje už i jména členů rodiny a sám není schopen se umýt, obléknout, dojít včas na toaletu nebo si uvařit. Zhoršují se řečové schopnosti a někdy se vyskytují i halucinace. 

V třetí fázi Alzheimerovy choroby je při většině činností nutnost další osoby. Nemocný mívá potíže při příjmu potravy, při chůzi, neudrží moč či stolici. Často už není schopen poznat vlastní rodinu a poruchy chování jsou výraznějšího charakteru.

Alzheimer a starost o nemocného

Při posuzování soběstačnosti bereme ohled na používání koupelny, toalety, kuchyně, telefonu, schopnosti nakupování, postarání se o domácnost a vlastní prádlo, užívání léků a hospodaření s financemi. Důležité je také oblékání, uléhávání  a vstávání, a zejména schopnost připravit si jídlo.

Jak je to s hlídáním stravy

Alzheimerova choroba se vyznačuje malou nebo nadměrnou chutí k jídlu. Pojídání mimo čas hlavních jídel a svačinek je obvyklou "zábavou" lidí s Alzheimerovou chorobou. V pozdějších fázích onemocnění je třeba nemocnému pomáhat, protože mívají problémy s příborem a s příjmem stravy celkově. 

Rady ke stravování

  • činnost v době jídla musíme zautomatizovat - nemocného umísťujeme nejlépe na stejné místo a k prostřenému stolu 
  • jídlo rozkrájíme na menší kousky, v pokročilých stádiích pokrm rozmixujeme nebo podáváme tekutou stravu
  • podáváme jídlo, které je možné konzumovat i rukama
  • pokrm nesmí být příliš horký nebo studený, nemocní mívají problém s rozlišováním teplot
  • je třeba zabránit vzrůstu hmotnosti, pokud si nemocný přeje jíst vícekrát za den, rozdělíme hlavní jídla na více porcí
  • velké potíže při žvýkání a polykání je nutno konzultovat s ošetřujícím lékařem a nasadit krmení pomocí žaludeční sondy zavedené ústy a jícnem přímo do žaludku

Nemocné s Alzheimerovou chorobou sužují i další strasti - dehydrataci a zajištění bezpečnosti, zejména v kuchyni, se budeme věnovat zase příště.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena