Vaření.czMagazínAloe jako léčivá rostlina

Aloe jako léčivá rostlina

Aloe jako léčivá rostlina

Aloe je rostlinou, které patří bohatá historie. Léčebné účinky aloe jsou známé po staletí a bez tohoto zázraku se neobejdou ani kosmetické produkty.

13422×

Aloe je rostlinným rodem s vysokým počtem druhů. Rozlišují se drobné rostliny, nižší sukulenty, až po vyšší keře. Listy aloe jsou hrubé, působí objemně a po celé délce mívají ostny. Aloe kvetou bohatě, barvy jsou rozmanité - obvykle žluté, oranžové a červené.

Dva nejužívanější druhy léčivého aloe

Dnes se jak ve farmacii, tak v kosmetice užívají zejména dva druhy aloe.

Kapské aloe (druh Aloe Xerox Mill)

Jde o mohutný sukulent rostoucí divoce a vyskytující se jen v suchých oblastech Afriky.

Barbadosské aloe (druh Aloe barbadensis Mill)

Také curacao aloe – přízemní růžice s tučnými listy.

Šťáva z aloe

Aloe je vlastně taková medicínsky používaná droga. Používá se šťáva z listů, která se zahříváním zahušťuje, mnohdy až do práškovitého skupenství. Poté se drtí nebo mele, šťáva se může také sušit.

Šťáva z aloe patří při vnitřním užívání ke spolehlivým projímadlům. Účinek působení je až dvanáct hodin, používá se při chronické zácpě. Při nízkých dávkách zvyšuje aloe tvorbu žluči a posiluje zažívání.

Aloe působí na imunitní systém, proto se uplatňuje i při ekzémech, lupénce, artritidě. Odstraňuje také nepříjemné projevy tzv. syndromu stálé únavy.

Kdy nelze aloe užívat

Aloe působí na prokrvení oblasti pánve a její složky přecházejí do mateřského mléka. Proto aloe nelze užívat v těhotenství, ani při kojení.

Gel z aloe hojí pokožku

Aloe dnes obsahuje i spousta kosmetických produktů. Využívají se především upravené polysacharidy. Přípravky obsahující aloe pokožku hojí, dodávají jí vlhkost a mají protizánětlivé účinky.

Aloe je vhodné pro pokožku vystavené nadměrnému slunění, pro pokožku citlivou a kůži se sklonem k akné.

Aloe a domácí použití

Někteří z nás možná doma pěstují živou rostlinu. Potom není nic jednoduššího, než použít pár kousků z vlastního aloe. Stačí z listů odlomit (samozřejmě si pomůžeme ostrým předmětem) pár kousků, podélně je rozříznout a vytékající šťávou rány potírat.

Čerstvá š´táva z aloe se používá na popáleniny, oděrky i na svědivé rány po bodnutí hmyzem.

S aloe na věku nezáleží

Při užívání aloe jako potravinového doplňku si můžeme vybrat, většinou narazíme na kapsle nebo nápoj. Denní užívání mívá pozitivní vliv na chuť do života, zlepšení nálady, ustupování depresí a vyšší výkonnost. Užívání aloe je doporučováno lidem po úrazech a operacích, případně po těžké nemoci. I starší lidé díky aloe dostávají větší chuť do života a jsou plni elánu do nových aktivit. Aloe je právem nazýváno zázračnou rostlinou.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena