Vaření.czMagazínAlkohol v arabských zemích

Alkohol v arabských zemích

Alkohol v arabských zemích

Vyrážíte do zemí, kde vyznávají muslimskou víru? Chcete si užít veselé večery se sklenkou dobrého alkoholu? Skloubit přísná pravidla s vlastním chtíčem nebude tak jednoduché.

7825×

Dovolená a nedostupnost alkoholu

Málokdo si umí představit správnou dovolenou bez kapky alkoholu. Vždyť si stačí uvědomit běžnou týdenní spotřebu. Po sportovním výkonu si dopřejeme "jedno či dvě" za odměnu, 2 deci vína k večeři na lepší trávení a sem tam se vyskytne nějaká ta oslava a následně panáček na spravení. A co teprve dovolená.

Ten, kdo si udělá předzásoby za domácích podmínek a cen, riskne přepravu pár láhví v kufru nebo příručním zavazadle, přijde si tak na nejlevnější variantu připravovaných drinků a večerních posezeních při vínku. Nesmíme si však zapomenout dobrý otvírák na pivní lahve i korkové zátky. Vydlabávání či zatlačování korku nám může pokazit chuť na další pokusy, pokud vůbec nějakou láhev seženeme.

Při cestě na vzdálené msto můžeme využít free duty shopů, obchodů v bezcelní zóně, kde také výhodně nakoupíme a seženeme nepřeberné množství aperitivů, vín, whisky, bílého i tmavého rumu, někdy už i místních nápojů. Ani při letecké přepravě se nemusíme bát přísných předpisů, které dovolují mít během letu v příručním zavazadle maximálně půllitrovou lahvičku s tekutinou, a to ještě uzavřenou v průhledném igelitovém sáčku. Duty free shopy jsou vybaveny speciálními taškami, díky kterým si bez obav nakoupíte, a bez kterých vás nepustí na palubu.

Předražené drinky všeho druhu

Možná si říkáte, proč s sebou vozit alkohol, vždyt je to sortiment, kterého je po celém světě dostatek. Vyvedu vás z omylu. Chystáte-li se do afrických zemí poprvé, budete nepříjemně překvapeni.

Nejlevněji z tohoto hlediska vyjde stravování formou all inlusive, to mívá v nabídce neomezené popíjení místních nápojů (piva a vína), už výjimečně tradiční pálenky z ovoce, za které už většinou musíme platit. A věřte, že při nákupu v hotelové restauraci či baru, hříšné peníze. Jenže mnohdy vám nic jiného nezbude, to když se v okolí nachází jen supermarkety a menší obchůdky pouze s vodou, džusy a nealkoholickým pivem.
Najednou zjistíte, že toužíte po nedostatkovém zboží a při zeptání se u pokladny po něčem "zakázaném" se na vás začne půl prodejny dívat podezřívavě.

Záchranou může být zběhlý český turista, který poradí a vyšle vás na zaručené místo. Většinou se jedná o kilometry vzdálený market s oddělenou místností pro náročné, kde jsou ceny velmi přijatelné. A tak si místo sklenky aperitivu při večeři dovolíte celou láhev, případně pro sebe nebo pro přátele přivezete suvenýr - pálenku z fíků, datlí a podobně. 

Pravidla muslimských zemí

Jen se podívejte na přísná pravidla nejvíce navštěvovaných arabských zemí (Egypt, Tunisko, Maroko, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty a další...). Vzhledem k tomu, že v Africe žije mnoho muslimů a ortodoxních katolíků, většina z obyvatel nepije z náboženských důvodů. Víra jim alkohol nepovoluje ani v minimálním množství. V některých zemích je přísně zakázána i samotná výroba a prodej alkoholu, někdy i samotný dovoz pro vlastní potřebu týkající se i turistů, platí to zejména pro Saudskou Arábii. Proto si před cestou raději ověřte "pravidla" dané země. 

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena