Vaření.czMagazínAlkohol a nevratné škody na zdraví

Alkohol a nevratné škody na zdraví

Alkohol a nevratné škody na zdraví

Asi každý z nás prošel nějakou životní krizí. A je jen málo lidí, kteří se dostanou z takových situací bez depresí, alkoholu, cigaret a dalších negativních "pomůcek".

17535×

Alkohol ale vaši krizovou situaci nevyřeší. Musíme se mít na pozoru před názory, že lze vyléčit pocity samoty a jiných životních nezdarů sklenkou alkoholu navíc. Alkohol v jakékoliv koncentraci spaluje hořčík, který je velmi cenný pro naši nervovou soustavu. Je rovněž nepřítelem pro všechny vitamíny, které bychom měli užívat pro potlačení našich depresivních krizí.

Kdo pravidelně pije, musí mít na paměti, že vytěsňuje vitamín B1, což je právě vitamín, který zabezpečuje činnost nervové soustavy. Kdo má pocit, že je pořád unavený, vysílený, ospalý pravděpodobně má nedostatek vitamínu B1 - thiamin.

Alkoholem jsou spalovány další dva důležité vitamíny, důležité pro správnou činnost našeho nervového systému. Jsou to vitamíny B3 a B6.

Pitím většího množství alkoholu trpí celý náš organismus. Dnes už ve školách najdeme děti, které požívají alkohol. A to si myslím, že zatím nějaké krizové situace nemají. I když o téhle problematice bychom mohli také polemizovat. Pravdou je, že alkohol je metla lidstva.

Alkohol v kuchyni

V kuchyni je dobré mít po ruce láhev rumu, ale ne na opíjení se. Alkohol je dobrý, když se používá v malých dávkách nebo v dávkách, které nám určují některé recepty. Samozřejmě jsou i výborné zmrzlinové poháry ochucené sladkým alkoholem. Ale to vše jen s mírou.

Dnes je někdy těžko se prát s denními problémy, ale rozhodně se nepřikláníme řešením upíjet se a říkat si, vždyť ono se to nějak urovná.

Zákaz požívání alkoholu na veřejných místech

Alkohol je také obrovským nešvarem některých hraničních měst. I za bílého dne jsou vidět lidé v podnapilém stavu. Radnice chtějí zakázat pití alkoholu na veřejných místech, ale naše legislativa podnapilost na veřejnosti nijak zásadně neomezuje. Snad jedinou šancí, jak mohou města úspěšně bojovat proti alkoholu na ulicích, je vydávání obecně závazných vyhlášek, které by zakazovaly konzumaci alkoholu na vyznačených místech.

Tam, kde se pohybují děti, by se takoví lidé neměli zdržovat vůbec. To jsou odpočinkové zóny, parky, dětská hřiště, sídliště, atd.

Také je známo, že ženy více propadají depresí než muži a častěji se opíjejí. Ženy jsou samozřejmě víc zatěžovány stresovými situacemi. Deprese je nejsilněji spojena s nárazovým opíjením se. Samozřejmostí je, že věk člověka, který požívá alkohol je čím dal tím nižší.

Ptáme se, kdy vůbec začíná závislost na alkoholu?

  • zhoršené sebeovládání
  • nezájem o práci
  • finanční problémy
  • pocit nezvládnutí svých denních povinností

Čím mladší člověk začíná pít, tím je vznik závislosti rychlejší. Zároveň jsou různá stádia alkoholismu.

Nevratné škody způsobené alkoholem

Nakonec bych chtěla podotknout, že alkohol v těle způsobuje někdy nenávratné škody. Alkohol je dobře přijímán do krevního oběhu, žaludku, střev a dobře je absorbován do plic. Játra zpracovávají asi jednu skleničku alkoholu za hodinu. Pokud je ale konzumace alkoholu větší, dochází k intoxikaci. Málokdo ale ví, že nevolnost pří pití nezpůsobuje alkohol, ale jeho produkt acetaldehyd.

Většina lidí pokud řeší tyhle problémy, chtějí být anonymní. Od toho slouží různé webové stránky, které pomůžou, anebo aspoň dají nahlídnout lidem, kteří bojují s nešvárem jménem alkohol.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena