Vaření.czMagazínAfty - v ústech jako doma

Afty - v ústech jako doma

Afty - v ústech jako doma

Malé vřídky, které působí velkou bolest. To jsou afty. Často znemožňují normálně jíst, pít a mluvit. Víme ale, jak na ně.

123364×

Co jsou a jak vypadají afty

Afty jsou malé bělavé vřídky napadající sliznici dutiny ústní. Vyznačují se nepříjemným pálením a řezáním a vyskytují se jednotlivě nebo ve shlucích. Většinou se objevují nenadále a nejpozději do tří týdnů mizí.

Jak na afty pomocí přírody se dozvíte v našem videu

Kdy se z malých aftů stává velký problém

Problém nastává, jestliže jsou afty doprovázeny horečkami nebo se objevují opakovaně. Někdy mohou působit takovou bolest, že brání postiženému normálně jíst, pít a mluvit.

Příčiny aftů

Dutina ústní je největším zdrojem bakterií. Pokud je organismus dlouhodobě vystaven stresu, reakce imunitního systému na tyto bakterie není dostatečná a výsledkem může být vznik aftů, "koutků" nebo oparů. Příčina vzniku aftů ale může být i jiná: poranění ústní sliznice (okrajem ulomeného zubu, nechtěným kousnutím, ostrými štětinami zubního kartáčku apod.), kdy bakterie snáze proniknou dovnitř; ostrá nebo příliš kořeněná jídla. Lékaři se domnívají, že na vině mohou být i viry. Léčitelé zase obviňují konzervační látky - afty by údajně mohly být alergickou reakcí na ně. Zvláštní je, že těmito malými, nepříjemnými vřídky mnohem častěji trpí ženy.

Léčba aftů

Aby mělo vaše tělo dost sil na boj proti aftům, potřebuje pevnou imunitu. Krmte ji vitamínem C, který je zároveň pomocníkem při hojení sliznic. Lidé se sklonem k aftům a "koutkům" často trpí nedostatkem vitamínů B, proto užívejte celý komplex tohoto druhu vitamínu (B komplex). Z bylinek pomáhá echinacea a šalvěj. Existuje také speciální roztok - fialová dezinfekční vodička, kterou se vytírají ústa i kojencům. Hodinu po aplikaci nic nejezte ani nepijte. Dočasně od bolesti uleví kostky ledu.

Jídlem proti aftům

Majitelé aftů se spoustě druhům jídla musí vyhýbat. Existují ale také potraviny, se kterými se afty nesnesou. Jejich nepřáteli jsou zejména cibule, česnek, borůvky a lékořice.

Ústní vřídky a prevence

Přestože se to lehce říká, ale těžko dělá, vyhýbejte se stresu. Pokud víte, že se náletům adrenalinu stejně nevyhnete, užívejte alespoň ve zvýšeném množství látky posilující imunitu a sliznici dutiny ústní chraňte před poškozením. Trpíte-li často afty, odolejte kořeněným jídlům, nepijte kávu a nežvýkejte žvýkačky. To vše sliznici dutiny ústní dráždí.

Kdy navštívit lékaře

Jestliže žádný způsob léčby nezabírá, vřídky se ani po třech týdnech nehojí nebo se vyskytují opakovaně, je třeba navštívit lékaře. Může se jednat o poruchu imunity.

Foto: Profimedia
Foto: iStock

Video: aktuálně.cz

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena