Vaření.czMagazínAdvent - čas rozjímání a klidu

Advent - čas rozjímání a klidu

Advent - čas rozjímání a klidu

Zanedlouho zaklepe na dveře předvánoční období nazývané advent. Povíme si něco o významu, původní podobě adventního věnce a jeho historii. Společně se tak naladíme na příchod nejkrásnějších svátků v roce.

9573×

Advent je obdobím příprav na vánoční svátky. V dřívějších dobách to bylo postní období, ovšem s výjimkou sobot a nedělí, které postní nebyly.

Datum letošních adventních nedělí

Dnes je dlouhý čtyři týdny, letos připadá první adventní neděle na 30.11., pokračuje druhou adventní nedělí 7.12., třetí adventní neděle bude 14.12. a poslední 21.12. Advent je časově pohyblivé období, jelikož poslední čtvrtá adventní neděle musí být vždy před 25. prosincem, což je Hod boží vánoční - nejdůležitější vánoční svátek. Dříve však nebylo adventní období dlouhé jen čtyři týdny, ale celých osm. Advent začínal 11.11. na sv. Martina a končil na Tři krále - tedy 6.1.

Z historie adventu do současnosti

Počátek adventu se datuje někdy v průběhu 4.století ve Španělsku. Postupem času se ustálil zvyk 4 adventních týdnů. Toto období je časem příprav očekávání. V současnosti však změnil svůj původní význam na období horečných příprav na Vánoce v podobě generálních úklidů domácnosti a nákupního šílenství. Rozhodně již není, tedy pro většinu lidí, obdobím klidu a rozjímání. V dnešní podobě je advent dobou, kdy se lidé předhánějí v hezčí výzdobě oken či bytu, ve více druzích cukroví, v množství nakoupených vánočních dárků. Ovšem těšení se na kouzlo Vánoc zůstává, a snad i zůstane, naprosté většině z nás. Někdo se na Vánoce chystá puntičkářským úklidem, jiný si pečlivě vytváří výzdobu, jeden chystá velké množství výtečného a nádherného cukroví výtečné chuti, druhý zase myslí nejvíce na to, čím milým překvapí pod stromečkem své blízké.

Adventní věnec

Do období adventu již zhruba 150 let připadá i výroba adventního věnce zdobeného svíčkami.

Prvním adventním věncem by si málokdo z nás byl ochoten ozdobit svůj domov, do současné podoby měl velmi daleko, původní adventní věnec nebyl ani ze slaměného korpusu, ani z větviček, bylo to dřevěné kolo od vozu. Tento dřevěný kruh byl poprvé zavěšen v Německu roku 1839, který zdobilo 19 malých červených svící a 4 velké bílé. Zapalovaly se jedna po druhé od počátku adventu do Vánoc. V roce 1851 byly poprvé na výzdobu použity větvičky. Jedlové větvičky byly také první, které se ovazovaly kolem korpusu věnce. Ten už byl zdoben jen čtyřmi svícemi, třemi fialovými a jednou růžovou. Ta se zapalovala třetí adventní neděli. Tvar věnce (tedy kruh) je symbolem věčnosti a nekonečné cesty slunce. Obvazoval se zlatými stuhami. Tradiční barva zdobící adventní věnec je červená a zelená.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena