Rozkvas připravíme ze 3 lžic kvásku z lednice, 2 lžic žitné chlebové a 1 - 2 lžic žitné celozrnné mouky a cca 100 ml vlažné vody, aby vznikla hustší kašička v celkovém množství cca 200 ml. Necháme vykvasit do dvou až trojnásobného objemu (trvá 4 - 12 hodin podle teploty).
V míse smícháme pšeničnou chlebovou, pšeničnou celozrnnou a špaldovou mouku s cukrem, přidáme žitný rozkvas, 500 - 550 ml vlažné vody, zamícháme těsto a necháme 45 odpočinout v míse a v mikrotenovém sáčku.
Poté přidáme semínka, sůl, kmín a vařečkou těsto propracujeme, až se nechytá mísy. Těsto vyklopíme na lehce pomoučněný vál a rukama zlehka prohněteme. Ruce si nezapomeneme pomoučnit. Mísu lehce potřeme olejem, těsto vrátíme do mísy a zakryjeme mikrotenovým sáčkem. Po 30 minutách těsto přeložíme, toto ještě dvakrát zopakujeme.
Po dalších 30 minutách těsto vyklopíme na vál, rozdělíme napůl, natáhneme, přeložíme na třetiny, zformujeme do večky a posypeme přes sítko žitnou moukou. Vložíme spojem nahoru do ošatky vysypané pohankovou moukou.
Ošatku vložíme do mikrotenového sáčku, zavážeme a necháme kynout. 1. způsob:.V teple 1 - 1,5 hodiny, pak zapneme troubu. 2. způsob: V lednici 12 - 20 hodin. Troubu necháme nahřát na 250 °C.
Těsto posypeme přes sítko žitnou moukou, vyklopíme na prkénko s pečícím papírem a sešoupneme do trouby na plech. Já peču na dvou taškách bobrovkách kvůli akumulaci tepla. Pečeme při 250 °C 15 minut, pak stáhneme teplotu na 180 °C a dopékáme 30 minut. Peču bez rosení a zapařování trouby a chléb je vynikající.
Původně jsem si myslela, že lednicové kynutí provozovat nebudu, ale život mě přesvědčil. Pokud není na pečení dostatek času, dá se rozložit na dva dny. Chléb je potom i lepší.
Domácí pšenično-žitný kváskový chléb po vychladnutí krájíme a podáváme k různým pokrmům.