Vaření.czMagazínZajímavá fakta ze světa potravin

Zajímavá fakta ze světa potravin

Zajímavá fakta ze světa potravin

Podívejte se, kolik stojí nejdražší káva na světě, jak se vaří největší a nejsložitější pokrm, ale také jak vznikla mikrovlnná trouba.

6657×

Nejdražší káva světa

Nejdražší kávu si můžete dopřát z kávových bobů, které prošly trávicím traktem cibetky. Káva s označením Kopi Luwak se prodává za cenu v přepočtu mezi čtyřmi až dvaceti tisíci korun za kilogram. Tento malý savec podobný fretce si pochutnává na zralých bobulích a kávové boby se pak ručně sbírají z jejího trusu a vylupují se z nich zrna. Zrna tedy přímo do kontaktu s trávicími šťávami nepřijdou, přesto je jejich chuť údajně mnohem jemnější a méně natrpklá než u jiných káv. Určitě je zajímavé, že se lidé neúspěšně pokoušeli chovat cibetky ve velkém a získávání semen si tak ulehčit, bohužel cibetky v zajetí prý kávové boby odmítají.

Velbloudí pečínka

Na beduínských svatbách se podává opravdu královská hostina. Údajně se zde svatebčané krmí velbloudy nadívanými ovcemi, které jsou nadívány kuřaty, která jsou plněná rybami, které jsou nadívané vejci. A jelikož vejce se již opravdu špatně čímkoliv plní, je tento bezesporu nejnáročnější pokrm na světě kompletní. Pokud máte zájem, našli jsme pro vás i recept, který pochází z kuchařky "A Matter of taste" vydané v Kalifornii v roce 1979. Budete potřebovat středně velkého velblouda, velké jehně, 20 středně velkých kuřat, 60 vajec, 12 kilo rýže, 2 kila mandlí, 2 kila piniových oříšků, 1 kilo pistácií, 2 kila mletého pepře a sůl podle chutí. Uvedené množství údajně stačí pro 80 až 100 osob.

Mikrovlnná trouba je dílem náhody

Podobně jako celá řada jiných vynálezů, je také mikrovlnná trouba v podstatě nechtěnou invencí. Objevitelem kuchyňského využití mikrovln je Percy LeBaron Spencer. Během druhé světové války se v Británii objevil přístroj zvaný magnetron, který vysílal mikrovlny a napojený na radar byl schopen lokalizovat nepřátelské letouny. Percy se náhodně prošel kolem magnetronu s tabulkou čokolády v kapse a ta se náhle roztekla. Když umístil před magnetron čerstvý kukuřičný klas a ten začal pukat, byl revoluční objev na světě. První mikrovlnné trouby se začaly prodávat již v první polovině 50. let. 

Foto: Photos.com

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena