Vaření.czMagazínZácpa - civilizační choroba

Zácpa - civilizační choroba

Zácpa - civilizační choroba

Onemocnění srdce, obezita a další. To všechno jsou stále omílané civilizační choroby. Málokdo ale ví, že další z těchto nemocí je obyčejná a stále více podceňovaná zácpa. Pokud s ní míváte problémy, je tento článek právě pro vás.

21364×
Zácpa, odborně nazývána obstipace, je onemocnění známé již celá staletí. Svědčí o tom úryvek z knihy vydané roku 1827 Umění dokonalého trávení: "Zácpa je nejčastějším problémem vybraných jedinců, těch, kteří velmi dlouho sedí, dlouho spí a mají se dobře, osob, které pijí hodně červeného, trpkého vína nebo silný čaj, které požívají moučná suchá jídla a pijí méně nápojů s obsahem vody." V dnešní době jídelníček chudý na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky spolu s nedostatkem pohybu, učinil ze zácpy jednu z tzv. civilizačních chorob. Dlouhotrvající zácpa může mít vážné zdravotní následky, jelikož nedostatečný pohyb střev zvyšuje riziko vzniku onemocnění tlustého střeva, hlavně rakoviny. A jak již řada z nás ví, Česká republika je ve vítězné pozici, co se týká výskytu tohoto zhoubného onemocnění. Pojďme proto začít bojovat proti této zákeřné nemoci. Na vzniku zácpy se podílí celá řada příčin. V prvé řadě je to konzumace potravin s nízkým obsahem balastních látek (vlákniny). Dříve byla používána výhradně mouka celozrnná, od toho se vlivem nové moderní technologie začalo stále více ustupovat, a v dnešní době zaujímá až 80 % sortimentu výrobky z bílé mouky. Samozřejmě i nadměrná konzumace sladkostí, masa, mléka a vajec našemu trávení a pravidelnému vyprazdňování neprospěje. Zkombinujeme-li stravu chudou na vlákninu s nízkým příjmem tekutin, trávenina ve střevě se dále odvodňuje, vysouší se a jen těžko se pohybuje trávícím traktem. To má za následek nepříjemné pocity tlaku v břiše. Balastní látky mají pozitivní vliv na střevní flóru, jsou-li dostatečně syceny vodou. Do třetice je zásadní příčinou nedostatek pohybu. Pravidelná pohybová aktivita podporuje pohyb střev, a proto nekonečné vysedávání u televize našim střevům také nijak zvlášť neprospěje. Užívání některých léků jako jsou psychofarmaka, léky na vysoký krevní tlak či preparáty s obsahem železa, může mít rovněž vliv na vznik obstipace. Nemám čas. Teď a tady se mi na záchod nechce. Vědomé potlačování vylučování stolice často vede ke vzniku tzv. chronické zácpy. Psychické a fyzické zdraví by mělo být v souladu. Není-li tomu tak, může dojít v jedné z oblastí k poruše. Stejně je tomu tak i u vyprazdňování stolice. Stres a psychické zatížení narušuje nervový systém a svalové reflexy střev, a tak může dojít i ke vzniku zácpy. Na co bychom si měli dát ještě velký pozor, je užívání projímadel. Řešíme-li své problémy s vyprazdňováním užíváním projímadel, můžeme sice krátkodobě pocítit úlevu, ale dlouhodobě si můžeme vypěstovat závislost na těchto projímavých lécích a tzv. chronickou zácpu, jelikož střeva si odvyknou fungovat bez jejich pomoci. Užívání projímadel konzultujte se svým lékařem, ten vám může poradit s jejich výběrem a dávkováním.

Jak bojovat proti zácpě?

Akutní zácpy se můžeme zbavit - zapomeňte na projímadla - díky osvědčeným domácím přírodním prostředkům. Akutní problém to vyřeší, ale aby léčba byla účinná, je potřeba odstranit příčinu potíží, ať je to nedostatek pohybu, špatná strava nebo stres.
  • Jednu polévkovou lžíci lněných semínek necháme změknout asi hodinu ve vodě. Poté je můžeme přidat do jogurtu či ovocného salátu.
  • Sušené švestky necháme přes noc namočené ve vodě. Ráno před snídaní je sníme a vodu, v níž byly namočeny vypijeme.
  • Jednu až dvě lžičky jablečného octa dáme do sklenice vody a dochutíme jednou lžičkou medu. Tento nápoj vypijeme ráno na lačný žaludek.

Potraviny bohaté na balastní látky

Balastní látky, jsou ty, které náš organismus není schopen odbourat a ve většině případů jsou z těla vylučovány jako nestrávené zbytky. Mají mnohé pozitivní účinky, mechanicky dráždí střevní stěnu a tím podporují peristaltiku - pohyb střev. Jejich další důležitou vlastností je schopnost slučování s vodou a tím zvětšují objem strávené potravy. Ta pak podráždí určitá místa ve střevě, odkud vychází impuls k vyprazdňování. Celozrnné produkty, čerstvé i sušené ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy a semínka, to jsou potraviny bohaté na balastní látky.

Začněte změnou stravování a životního stylu

Zkusme začít tím, že nahradíme bílé pečivo za celozrnné, stejně tak bílou rýži za celozrnnou. Sladkosti a cukrovinky vyměníme za čerstvé a sušené ovoce. Ke každému jídlu si dopřejeme porci zeleniny a do svého denního menu zařadíme malé množství lněných, slunečnicových či dýňových semínek nebo ořechů.

Kysané mléčné produkty

Mléčný cukr a kyselina mléčná mění pH v tlustém střevě a podporují tak střevní peristaltiku. Proto bychom neměli zapomínat na kefír či bílý jogurt s živými kulturami.

Dodržujte dostatečný pitný režim

Denně vypijme minimálně 1,5 litru tekutin. Do tohoto množství se nezapočítává káva, černý čaj a alkohol. V horkých letních dnech a při větší fyzické námaze by samozřejmě mělo být množství tekutin vyšší.

Dostatečná pohybová aktivita

Pravidelný pohyb podporuje správnou funkci trávení. Jízda na kole, plavání, stretching, aerobik, ale i procházka na čerstvém vzduchu dostane střeva do pohybu.

Klid a pohoda

Stres trávení také nijak neprospívá. Je fajn najít každý den aspoň chvilku času na relaxaci a odpočinek. Zkuste aromaterapii, meditaci či automasáž. Dlouhodobě porucha vyprazdňování tlustého střeva může způsobovat nechutenství, nevolnost, často hemeroidy a divertikulitidu. Proto bychom tento problém neměli podceňovat a začít se zamýšlet nad svým životním stylem. Pokud jste vyzkoušeli všechny možné varianty a bez úspěchu, měli byste raději vyhledat svého praktického lékaře. Zácpu rozhodně nepodceňujte! Foto: Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena