Vaření.czMagazínVyměňme starou kuchyň za novou

Vyměňme starou kuchyň za novou

Vyměňme starou kuchyň za novou

Příroda po zimě ožila, proč tedy neoživit i naši kuchyň?

12693×

O nové kuchyni podle svého gusta sní asi většina žen, ale problémem často bývají finanční prostředky. Někdy se také hospodyňky i jejich muži obávají, že prostorové uspořádání, které kuchyně nabízí, se nedá příliš inovovat. Opak je však pravdou.

Kuchyňské studio

První naše kroky, pokud uvažujeme o nové kuchyni, by měly vést do kuchyňského studia. Zde se lze seznámit jak s novými trendy v designu kuchyní, tak s nejrůznějšími materiály, které se dají při výrobě použít. Návštěvu takového studia můžeme brát pouze jako inspiraci, nebo se se studiem pustit do spolupráce při realizování našeho snu o báječné a praktické kuchyni.

Jak poznáme kvalitní studio? Především podle obsluhy, která nám trpělivě a ochotně zodpoví veškeré otázky. Určitě se zajímejme o již realizované zakázky a klidně si vyžádejme kontakty na klienty a ověřme si, jak byli s prací studia spokojeni. Samozřejmostí by měla být i možnost vypracování projektu celé kuchyně nám na míru. Některá studia projekty zpracují zdarma, některá za poplatek v řádech stokorun. Zpoplatněné projekty většinou poskytují úplný servis včetně zaměření kuchyně, zohlednění elektrických, vodovodních a plynových přípojek, zajištění montáže a samozřejmě rozpočtu. Právě to, kolik chceme investovat, bychom si měli na začátku ujasnit. Kvalitní, menší avšak prakticky uspořádanou kuchyni bez spotřebičů lze pořídit za 15 tisíc, ale najdou se i tací, kteří neváhají investovat přes milion korun.

Jaký materiál zvolit?

Materiál, ze kterého budou dvířka skříní vyrobena, určuje cenu kuchyně. Stěny skříněk většinou bývají z lamina nebo dýhy, pro dvířka je nabídka materiálů větší. Nejlevnější variantou je lamino. Následují dvířka s foliovou či lakovanou povrchovou úpravou, dále dýha a nejdražší masiv. Jaká jsou pro a proti jednotlivých materiálů?

Lamino

Nechat si udělat kuchyni z lamina není žádná ostuda, právě naopak. Kvalitní dvířka z lamina totiž vypadají luxusně a v případě dřevěného designu mnohdy působí jako pravé dřevěné. Materiál dvířek je tvořen hrubou dřevotřískou, která je svrchu pokryta laminem. Ani jejich údržba není složitá a pokud jsou hrany dvířek chráněny tak zvanou ABS hranou, velmi dobře odolávají i vlhkosti. Běžný metr kuchyně i s montáží pořídíme asi od 8 tisíc korun.

Váháte-li, zda do kuchyně zvolit lamino, zde máte pro i proti:

 • jednoznačně nejlevnější varianta
 • různé barevné dezény velmi věrně napodobují dřevo
 • snadná údržba
 • hrany opatřené ABS povrchem zajišťují dlouhou životnost dvířek
 • pokud místo ABS hrany použijeme hranu hliníkovou, dodáme dvířkům luxusnější vzhled
 • dvířka bez ABS ochrany hran mohou být vlhkostí nevratně poškozeny

Folie či lak

I foliová dvířka jsou z největší části tvořena dřevotřískou. Na povrch se poté nalisuje folie. Ta může být hladká a lesklá nebo mít hrubší pórovitou strukturu. Jinou úpravou může být nalakování dřevotřískové desky lakem žádané barvy, to však zpravidla bývá dražší. I u laku záleží na přání zákazníka, zda se rozhodne pro lesk či mat. K lesklým typům kuchyní se výborně hodí nerezové doplňky, ale také dřevěné akcenty. Klidně lze zkombinovat lamino dvířka v dřevěném dezénu a dvířka s barevnou foliovou úpravou. Na běžný metr kuchyně si v tomto případě připravme alespoň 10 tisíc korun.

Shrňme si klady a zápory foliových a lakovaných dvířek:

 • u fólií mnoho barevných variant i imitací dřeva
 • po fóliových dvířkách se poohlédněme, toužíme-li po různě tvarovaných dvířkách
 • u lesklých hladkých povrchů snadná údržba, barevná stálost
 • u hrubších povrchů je údržba náročnější
 • u lakovaných kuchyní pouze barevné variace dvířek

Dýha

Dýhovaná kuchyně je tvořena taktéž dřevotřískovou deskou, na níž je upevněna dýha, tedy velmi tenká masivní dřevěná deska. Ta je opatřena nejrůznějšími ochrannými laky. Na první pohled se tedy kuchyň jeví jako masivní, materiál dýhy má však pro kuchyňské prostředí lepší vlastnosti. Přírodní vzhled samozřejmě něco stojí, běžný metr kuchyně nakoupíme zhruba za 15 tisíc korun.

Proč se rozhodnout nebo nerozhodnout pro dýhu?

 • toužíme-li po přírodním masivním vzhledu, dýha je levnější variantou
 • materiál dobře odolává náporu vlhkosti a změnám teplot v kuchyni
 • dřevo si žádá kvalitní povrchovou péči

Masiv

Bezkonkurenčně nejdražší volbou kuchyňského nábytku je masiv. Masivní dvířka mohou být vyrobena z buku, dubu, olše, borovice či ořešáku. Problémem může být, že dřevo neustále pracuje. Povrch dvířek je ale bohatě ošetřen kvalitními laky, jež zajišťují trvanlivost dvířek po mnoho let. Masiv je dobrou volbou, pokud si nejsme jisti, do jakého stylu kuchyň ladit. Dřevěné kuchyně jsou oblíbené již mnoho desetiletí a jen tak z módy nevyjdou. Pokud chceme masivní kuchyň, na běžný metr musíme z prasátka vysypat asi 20 tisíc korun.

Koupit či nekoupit masivní kuchyň?

 • masivní kuchyň je nejdražší volbou
 • materiál je nadčasový
 • dřevo si žádá kvalitní povrchovou péči
 • pro milovníky přírodního vzhledu je masiv jasnou volbou

V tomto článku jsme si probrali, jaké materiály můžeme použít pro naši novou kuchyň. Příště si povíme něco o spotřebičích a speciálních kuchyňských "vychytávkách".

Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena