Vaření.czMagazínVůně Vánoc

Vůně Vánoc

Vůně Vánoc

Ať už jsou u vás Vánoce oblíbenými svátky nebo ne, jsou rozhodně ve znamení klidu a pohody. A k tomu, aby byly příjemné a měly tu správnou atmosféru, je třeba si domov provonět.

9970×

Vůně cukroví

Nejlépe provoní byt pečení cukroví. Voňavé vanilkové rohlíčky voní až za okny vašeho domova. Ale nejen vanilka patří k Vánocům. Příjemně dotvořit voňavou vánoční atmosféru dokáže také vůně skořice, badyánu, pomeranče, ořechového cukroví, nebo cukroví z mandlí.

Vánoční stromeček

Nejoblíbenější a asi nejvánočnější je vůně jehličí, kterou cítíte při zdobení stromečku, ale také při výrobě jiné vánoční dekorace jako například adventního věnce či girlandy. Příjemně voní i čerstvě nařezané větvičky jehličnanů vložené do vázy.

Aromatické oleje a ostatní vůně

Mezi vůně připomínající Vánoce jednoznačně patří purpura a františek. Purpuru používaly už naše prababičky. Purpura je směs bylin koření a vonných silic, která se zahřívá a nechává pomalu doutnat. Zahříváním uvolňuje vůni všech svých vonných látek a nádherně provoní celý byt. Pálení purpury má svá určitá nepsaná pravidla. Pálí se na železném plátu, V dnešní době spíše na klasickém sporáku, ale i na sklokeramické varné desce. Na sporáku pak nejlépe s použitím alobalu. Teplota musí být nízká, aby se purpura nespálila.

Vůně koření

Skořice

Patří k nejaromatičtějším kořením používaným v průběhu celého roku. Jako vánoční koření používaly skořici už naše prababičky, do vánočního štrúdlu, do perníčků, které byly nejen k jídlu, ale zdobily se jimi také stromečky. Skořice se přidává i do nápojů, zejména do punče. Je vhodná pro zahřátí celého těla, takže je v zimním období ideálním druhem koření. Ale nejen k ochucení je vhodná skořice. Její tyčinky jsou vhodnou aromatickou ozdobou na adventní věnec a jiné vánoční dekorace.

Vanilka

Za její libou vůni může vanilín. Používá se na ochucení cukru, do těst na moučníky a do cukroví. Stejně jako skořice je vanilka vhodným materiálem k dekorativním účelům.

Anýz

Koření používané při přípravě vánočního cukroví působí proti nadýmání, a proto se z ní s oblibou podobně jako z fenyklu dělá čaj pro miminka.

Badyán

Voňavé koření ve tvaru hvězdy, voní podobně jako fenykl a lékořice - jen je jemnější. Využívá se do perníkového koření, bylinných čajů, sušenek, likérů, ale i do kompotů. Má léčivé účinky. Badyán je také velmi vhodný do vánočních aranžmá.

Doladění vánoční atmosféry

Nesmíme opomenout vonné esenciální oleje, které existují v mnoha vůních. Provonět byt si tak můžete kardamonem, vanilkou, borovicí, normandskou jedlí, vůněmi ze směsí olejů - např. kouzlo Vánoc, vůně Vánoc, sváteční vůně, perníkové koření, vánoční fantazie, vánoční překvapení, vánoční pohoda a vánoční sen.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena