Vlašský ořech (Juglans regia)

Vlašský ořech (Juglans regia)

Pravidelná konzumace 5 ořechů (30g) denně po větším jídle pomáhá tělu vyrovnat se s negativním působením zkonzumovaných tuků. Výživná hodnota ořechů přesahuje výživnou hodnotu hovězího masa.

23545×

Historie ořešáku královského

Jádra vlašských ořechů patří mezi jedny s nejstarších starobylých potravin na světě. Ve Francii byly při archeologických vykopávkách objeveny zkamenělé skořápky, které byly praženy před více než osmi tisíci lety. Chaldeanové zanechali v Mezopotámii na hliněných deskách záznamy potvrzující pěstování ořechů na proslulých Semiradiných zahradách již kolem roku 2000 před Kristem. První stromy se v Evropě objevují již v době bronzové a jejich obliba dochází vrcholu v době raného středověku.

Ořešák královský

Latinský název ořešáku „Juglans“ vznikl ve starém Římě podle boha Jupitera, kterému byl zasvěcen. Ořešák královský je jedním z nejpěstovanějších stromů na světě. Dorůstá výšky 10 - 20 metrů, ve výjimečných případech až 40 metrů. Plodem je nepravá peckovice s jádrem, obalená zdužnatělou češulí. Ořech svým tvarem připomíná mozek.

Složení vlašských ořechů

Vlašské ořechy jsou velmi výživné a jsou zdrojem "zdravého" tuku, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Ořechy obsahují asi 70% tuků, 18% proteinů a 3% cukrů. Ořechy obsahují železo, selen, zinek, hořčík, měď, draslík, sůl kyseliny listové, vitamín E a vitamíny B1 a B6. Vlašské ořechy jsou zdrojem bílkovin a neobsahují cholesterol.

Ořechy prospěšné našemu zdraví

Ořechy mají výrazné protizánětlivé vlastnosti, působí na srdeční a cévní choroby, regulují krevní tlak a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Vlašské ořechy jsou vhodné pro léčbu nervové soustavy a pro výživu těžce pracujících i malých dětí. Ořechy přispívají k udržení pružnosti tepen a mají antioxidační vlastnosti. Vlašské ořechy působí na dráhy ledvin, plic a tlustého střeva, zlepšují astma a posilují střeva. Ořechy podporují i chuť k jídlu. Vlašské ořechy jsou energeticky hutná potrava, která rychle způsobí pocit sytosti a plnosti, a proto se velmi osvědčily při dietách. Obsažený zinek je důležitý pro zdravé vlasy, pokožku, nehty i sexuální potenci.

Listy a slupky ořešáku královského

Listy se sbírají již v červnu a obsahují silice, třísloviny, flavonoidy, hořčík, kyselinu elagonovou a karotenoidy. Slupky se začínají sbírat v červenci. Jednotlivé části ořešáku se využívají nejen ve farmacii, ale také v kosmetice. Nálev z listů dezinfikuje záněty na kůži a opruzeniny. Obklady se používají na aknózní pleť a při velké potivosti nohou se odvar přidává do koupele.

Skladování ořechů

Déle vydrží ořechy nevyloupané ze slupky, uskladněné na suchém, větraném místě, v plátěném pytli. Ovšem zaberou docela dost místa. Vyloupané ořechy skladujeme dobře uzavřené v mrazničce, kde vydrží až 1 rok, nebo v chladničce, kde vydrží 4 - 6 měsíců. Vyloupaná jádra můžeme také naložit do medu.

Vlašské ořechy v kuchyni

Ořechy, ať mleté nebo sekané, přidáváme do bábovek, buchet, moučníků i dezertů. Strouhané ořechy dochutí naše sladké knedlíky a stejně tak i sladký nákyp. Jádro vlašského ořechu dodá naší jednohubce nebo pomazánce výraznou chuť. I některá masa hlavního pokrmu můžeme doplnit jádry vlašských ořechů. Naše kuchařka obsahuje desítky receptů s ořechy. Stačí si jen zasurfovat, vybrat a okusit léčivé účinky ořechů na sobě.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena