Vaření.czMagazínVánoční trhy v Trenčíně

Vánoční trhy v Trenčíně

Vánoční trhy v Trenčíně

Nechali jsme se zlákat reklamou a vyrazili se podívat k našim východním sousedům na jejich vánoční trhy. Rozhodli jsme se pro město pod známým Trenčínským hradem, vyrazili jsme do Trenčína.

4776×

Vánočně vyzdobené Mierové námestie

Na náměstí vstupujeme kamennou Dolnou (Tureckou) bránou, které vévodí vysoká Mestská veža. Jedná se o součást městského opevnění ze začátku 15.století. Nad hlavou nám svítí tisíci světýlky zdobená záclona. Skromné vánoční trhy zabírají polovinu Mierového námestia a jsou ukončeny rozlehlým pódiem, na kterém večer, většinou jen o víkendu, probíhá zajímavý program. Každý stánek je vánočně ozdoben zelenými větvičkami i jemnými světýlky.

Atmosféra trenčínských vánočních trhů

Hned první stánek po pravé ruce polechtá naše chuťové pohárky, neboť se zde nabízí grilovaná klobása, pečená husa nebo vianočná kapusta po Maďarsky. Jelikož jsme přijeli za poledne, koupili jsme si kapustu a můžu ji všem doporučit, jedná se o pokrm obsahující pečené maso, grilovanou klobásu, pečené masové kuličky a samozřejmě výborně ochucené zelí. To vše přelité smetanou a podávané s čerstvým chlebem. Na zahřátí se dá koupit svařené víno, bílé i červené, nebo punč. Pouze jeden stánek nabízel čaj, jinak žádné teplé nápoje pro děti, což je myslím, velká škoda. Zato zde nabízejí palačinky, a to nejen pro děti. Pro konzumaci jídel a nápojů je postaven zastřešený stan se stoly a lavicemi. Vlastně celou pravou stranu náměstí zabíraly stánky pouze s jídlem a pitím.

Uprostřed vánočních trhů stojí stovkami světýlek osvícený smrk, který pod sebou chrání salaš s Josefem a Marií, jesličky jsou zatím prázdné. Přímo pod smrkem ve stánku nabízí domácí nádherně ručně zdobené perníčky. Pro ty zručnější je zde k zakoupení domácí medové těsto paní cukrářky, která i poradí s přípravou polevy na zdobení.

Stánky jsou postaveny i středem náměstí, zde jsou k zakoupení třeba ručně dělané vánoční ozdoby (hvězdičky, měsíčky, koule) z terakoty, buď přírodní, nebo natřené na bílo a krásně malované. Vedlejší stánek zase láká ke koupi medoviny v různě velikých a zdobených lahvích a flakónech. Jiný stánek nabízí ručně dělané výrobky ze dřeva pro děti, jsou tu ke koupi nádherné dřevěné hračky v přírodním stavu. A nesmíme zapomenout ani na stánek nabízející tradiční slovenské sýry: korbáčky, nitě, parenicu či oštiepok (slané, uzené nebo s česnekem).

Druhou stranu náměstí od pódia zabírá stánek paní hrnčířky. Nabízí hrníčky na čaj se jmény a také různě velké nádoby z pálené hlíny laděné do vánočních barev. Vedle stánku se jmelím je stánek nabízející výrobky ze dřeva, vařečky, kvedlačky, naběračky, lžíce, vidličky i válečky, ale hlavně je zde velký výběr prkýnek a to nejen na krájení, ale i s krásnými nápisy jenom na ozdobu. Kousek dále paní ve svém stánku nabízí malované utěrky, zástěry i chňapky. Vedle si můžeme potrápit hlavičku s ručně kovanými hlavolamy. Pokud vás honí mlsná, na konci náměstí je stánek s perníčky a také stánek s vánočními oplatkami a vánočními trubičkami.

Trenčínské trhy patří mezi ty skromnější, ale i tak zde z každého stánku sálá vánoční atmosféra umocněná vánoční hudbou a výzvou prodavačů k ochutnávce právě toho jejich originálního horkého punče s ovocem.

Foto: Renata Hřebíčková

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena