Vánoce v Anglii

Vánoce v Anglii

Již dlouho před Vánocemi se po celém Spojeném království zpívají koledy. Ve školách, kostelích i v rodinách znějí vánoční písně. Vánoce v Anglii jsou plné jiných zvyků.

34081×

Počátky oslavy Vánoc se ve Velké Británii datují k roku 596, kdy se svatý Augustin spolu s početnou skupinou mnichů vylodil na březích Anglie, aby šířil křesťanskou víru. Vánoce tak, jak je slavíme dnes, dostaly podobu ve viktoriánské Anglii ve druhé polovině 19. století. Pro Angličany začínají vánoční svátky rozsvícením adventní jedle na Trafalgar square jedním ze členů královské rodiny.

Jmelí

V magické vlastnosti jmelí věřili už staří Keltové. Podle nich pomáhalo jmelí hojit rány, podporovalo plodnost a vyhánělo vše zlé. Jmelím si zdobili domovy, aby jim přineslo štěstí. Dnes snad ve všech anglických domech visí nad dveřmi kytice jmelí, a kdo si pod ni stoupne, ten smí (a měl by) být políben. Vstupní dveře zdobí nejenom jmelí, ale i pletené adventní věnce s břečťanem a cesmínou, se zářivými barevnými stuhami.

Anglický Ježíšek

Nadílka v Anglii není na Štědrý večer, ale až ráno na Boží hod. V Anglii dárky nenosí Ježíšek, ale Father Christmas (Otec Vánoc). Děti píšou Otci Vánoc přáníčka, která vhazují do krbu. Pokud přání shoří, musí si dítě napsat nové. Jedině komínem od krbu mohou přáníčka vzlétnout a dostat se až na Severní pól, kde si jejich vánoční přání "přečtou". Děti na Štědrý den věší na krb červené punčochy nebo prázdné povlaky od polštářů zavěšují na rohy postelí. Father Christmas nosí dlouhý červený (zelený) oblek. V noci chodí dům od domu, spouští se komínem do krbů a rozděluje dárky do punčoch. Ráno se děti probouzejí a doufají, že právě ta jejich punčocha bude plná dárků. Rodina společně dárky rozbalí a pak všichni připravují slavnostní hostinu.

Boží hod v Anglii

Vánoční hostina se v Anglii připravuje až na Boží hod. Stůl bývá bohatě prostřen a menu se servíruje na nejlepším porcelánu a nápoje se nalévají do křišťálových pohárů. Oběd začíná přípitkem a menu se většinou skládá z pečeného krocana s ořechovou (kaštanovou) nádivkou. Jako příloha se podávají opečené brambory, dušená mrkev a hrášek. Tradičním zákuskem je vánoční ovocný pudink. Nejedná se klasický pudink, jak ho známe my, ale jedná se vlastně o jakýsi "nákyp" podobný naší bábovce. Pudink se připravuje z mouky, vajec, másla, oříšků, rozinek, švestek a jiného sušeného i kandovaného ovoce, a bývá ochucený rozličnými druhy koření. Připravuje se většinou již v době adventu, protože jeho příprava je zdlouhavá a také se musí velmi dlouho vařit v pudinkové formě. Podle anglické tradice chodí pudink míchat každý člen rodiny a přitom vysloví své přání. Pudink často ukrývá minci nebo náprstek pro štěstí.

Na Štěpána

2. svátek vánoční, který v naší zemi známe jako svátek sv. Štěpána se v Anglii nazývá Boxing Day. Název dne je s největší pravděpodobností odvozen od pokladniček v kostele, které se v tento den otevíraly a jejichž obsah byl rozdělen mezi chudé. V tento sváteční den bývají obdarováváni i listonoši, uklízečky či hospodyně. Zkrátka lidé, kteří po celý rok rodině nějakou službou zpříjemňovali život.

Pohlednice jsou v Anglii nutností

V Anglii si lidé posílají vánoční pohlednice více než kdekoliv jinde na světě. Tuto tradici rozšířil na konci třicátých let 19. století Angličan John Calcott Horsley. Začal sériově vyrábět pohlednice s vyobrazeními svátečních (nejenom vánočních) motivů, které měly předepsaný pozdrav a přání.

Jedna perlička pro české kuchařinky - Angličanky cukroví nepečou, ale kupují ho.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena