Vaření.czMagazínUž se zase blíží Vánoce

Už se zase blíží Vánoce

Už se zase blíží Vánoce

Všichni to známe, uklízíme sice stále, ale když se blíží Vánoce, jsme v jednom kole. Pojďme se podívat, co vše je možné začít dělat již nyní, abychom před svátky měli pohodu a klid.

16643×

Když se blíží Vánoce, začínáme s velkým úklidem, nákupy, sháněním dárků, vařením a pečením, jsme v jednom kole a z Vánočních svátků pak většinou nemáme nic. Pojďme vánoční shon letos společně změnit.


Vánoční nákupy

Pomalu byste už měli vědět po čem vaši blízcí touží a tak co peněženka dovolí, začněte už dnes nakupovat tu část dárků, kterou máte naplánovanou. Vyhnete se tak shánění na poslední chvíli, v přecpaných obchodech, kdy zboží bude už téměř vyprodané. Ušetříte si pro sebe mnoho energie a vyhnete se stresu.

Další částí spojenou s nákupy jsou potraviny. Vytáhněte z police svou kuchařku s oblíbeným vánočním cukrovím, prolistujte ji a napište si seznam potravin, které budete potřebovat. Získáte tím možná i nějakou tu korunu navíc, protože koupíte levně to, co náhodou uvidíte. A nemusíte podstoupit nucený nákup v jednom obchodě na poslední chvíli. Nejen cukroví, ale můžete si již nakoupit maso na řízky, uzeninu na chlebíčky. Pár týdnů jsou již v prodeji vinné klobásy, kupte si játrovou zavářku do polévky. Stejně nikdo nepozná, že jste ji koupila - no řekněte, kdo by o Štědrém večeru řešil játrové knedlíčky, když hned ve vedlejší místností září stromek a pod ním kupa tajemství. Lze prostě koupit vše, co můžeme uskladnit v mrazáku. Jistě by bylo lepší zkontrolovat ozdoby, světélka a jiné vánoční dekorace. Abyste rozbité včas mohli nahradit novými. Před svátky už pak zůstane jen koupit kapra a stromeček.

Příprava cukroví už teď!

Divíte se? Ale proč ne. Určitě nejvíce času vám ušetří, když si již nyní připravíte těsta a uložíte je do mrazáku. Ale pozor s výjimkou těst, kam se dává kypřící prášek, ty musíme udělat opravdu až před Vánocemi. V mrazničce těsta ukládáme tak, aby byly řádně zabalené, třeba do více sáčků, co nejdál od masa a jiných aromatických potravin. Vhodné je uložit těsta třeba ke zmrzlině. Dokonce je možné některé druhy i upéct a uskladnit v mrazničce.

Rozmrazení těsta na cukroví

V žádném případě těsta nerozmrazujeme v mikrovlnné troubě. Vyndáme je z mrazničky v dostatečném předstihu a jen tolik, kolik jich skutečně ten den stihneme upéct a ozdobit, abychom měli dost pracovního místa.

Vánoční úklid

Jsme zvyklí samozřejmě uklízet v průběhu roku, proto bychom úklid neměli nějak detailně řešit. Začněme v polovině listopadu mytím oken, pak uklízíme jednu místnost po druhé, počínaje ložnicí a místnostmi, které využíváme nejméně. Jako poslední uklízíme kuchyň a koupelnu.

Vánoční zdobení

Když si to vše zrekapitulujeme, zjistíme, že jsme ušetřili mnoho času a energie. Teď už zbývá jen poslední nákup čerstvých potravin, stromeček, posledních pár dárků a nazdobit nejen cukroví, ale také byt. Provoníme ho vanilkou, skořicí, pomerančovou kůrou, zapálíme františka a purpuru, pustíme si koledy a s lahvinkou vaječného koňaku či s punčem se zamkneme do pokoje, kde tajně zabalíme vánoční dárky. Pak už se jen můžeme oddávat vánoční pohodě.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena