Vaření.czMagazínTest potravin, nápojů a doplňků s karnitinem

Test potravin, nápojů a doplňků s karnitinem

Test potravin, nápojů a doplňků s karnitinem

Karnitin je v poslední době velmi oblíbenou, až trochu módní funkční složkou potravin a nápojů, které jsou doporučovány při hubnutí. Podívejme se na něj trochu blíže.

16402×
Obsahuje výrobek tolik karnitinu, aby to „stálo za řeč“?
Jakou má energetickou hodnotu?
Co dalšího může poskytnout?

Karnitin je v poslední době velmi oblíbenou, až trochu módní funkční složkou potravin a nápojů, které jsou doporučovány při hubnutí. Karnitin je prostý nežádoucích a vedlejších účinků (vyskytuje se totiž i v běžné stravě – zejména v hovězím mase). Zvyšuje spotřebu kyslíku a tuku při cvičení a tím zvyšuje spotřebu energie. Pokud by byl konzumován bez fyzické aktivity a úpravy jídelníčku, pak by byl pouhopouhým vyhazováním peněz. Zde je možná příčina skeptického postoje klinických obezitologů, kteří se ve svých ordinacích spíše setkávají s lidmi, kteří hubnou proto, že jim to ze zdravotních důvodů jejich obvodní lékař doporučil. Vy, čtenáři stránek o zdravém hubnutí však patříte k úplně jiné skupině. Snažíte se o strategicky vyvážený jídelníček a často se věnujete nějaké formě pohybové aktivity. Protože čtete etikety výrobků, setkáváte se jistě s potravinami obohacenými karnitinem často. Pokusíme se vám dát odpovědi na několik základních otázek:

Obecně o karnitinu:


Jaká denní dávka má smysl ?
V případě karnitinu není doporučená denní dávka stanovena tak, jako je tomu v případě vitaminů- výrobce si nemůže dovolit uvést, že je produkt obohacen vitaminy, pokud ve 100 g nebo v 1 porci není alespoň 15% doporučené denní dávky. Pro karnitin a řadu dalších látek toto pravidlo neplatí a tak není výjimkou se setkat s redukčním koktejlem, který obsahuje jen 1/50 účinné dávky. Výživáři se shodují na tom, že pokud máte pocítit efekt karnitinu, musíte jej přijmout minimálně 500 mg, lépe ale ve 2 dávkách (celkem tedy 1000 mg).

Kdy konzumovat potraviny nebo nápoje s karnitinem ?
Na většině etiket se setkáte s doporučením vzít karnitin asi hodinu před cvičením. Pokud to však není možné, dosáhnete dobrého výsledku i tehdy, budete-li například karnitinem obohacený nápoj popíjet během toho dne, v němž plánujte cvičení.

Přehled výrobků s karnitinem:


Mléko Fortuna Silueta (OLMA)

Seženete v běžném supermarketu a můžete pít ihned. Na etiketě najdete, že se jedná o nápoj obohacený vlákninou, karnitinem, chromem, hořčíkem a vitaminy. Na 100 ml připadá 20 mg karnitinu, 1 balení o velikosti 500 ml je tedy zdrojem jen 100 mg karnitinu. K dosažení účinné dávky 500 mg, byste museli vypít 2,5 l mléka, což asi není příliš reálné. Nebo přidat jinou potravinu s karnitinem.

Fortuna obsahuje ale 1 g vlákniny na 100 ml, což je při vypití celého balení již 1/6 doporučené denní dávky. Za zmínku stojí vysoký obsah kyseliny listové, vitaminu B 6 a vitaminu E (1 balení = 100 % DDD), což jsou vitaminy výhodné v prevenci srdečně cévních chorob. 1 balení = 750 kJ a 16,5 g bílkovin

Ultra fit Slim koktejl (Nutricia)

Populární koktejl, který byl znám dříve v práškové formě, lze koupit v téměř v každém obchodě s potravinami. 330 ml nápoje je již připraveného ke spotřebě. Obsah karnitinu v 1 balení je jen 20 mg! V jedné krabičce jsou 4 g vlákniny. Pokud jde o vitaminy, nejsou zde nikterak velká množství- 1 balení kryje 20-30 % DDD. Pozor! Výrobek je slazen řepným cukrem. 1 balení = 879 kJ a 13,7 g bílkovin

Musli tyčinka pro diet (Nutrend)

L-carnitin, HCA
Musli tyčinka klasického složení v různých příchutích. 1 kus má 28 g. Pokud přepočteme obsah karnitinu na 1 tyčinku, vychází 17,6 mg. Pokud by náhodou někoho napadlo hradit účinnou dávku 500 mg karnitinu jen formou tyčinek, musel by jich sníst 28 kusů, což by však představovalo11916 kJ ! Takže místo hubnutí by následovalo tloustnutí. 1 tyčinka = 426 kJ a 2,6 g bílkovin

Musli tyčinka Galaxy (Aminostar)

Podobný případ jako Musli pro diet, v jedné tyčince je 27 mg karnitinu. Na obalu je uvedeno, že se jedná o speciální tyčinku s přídavkem fyziologicky účinných látek pro podporu odbourávání tuku, omezení chuti na sladké. Kdo by nechtěl slyšet něco v tomto duchu ? Bohužel ani karnitin, ani kyselina hydroxycitronová příliš nezmůžou, jsou-li v tyčince v takto malém množství.
1 tyčinka = 534 kJ a 2,85 g bílkovin

L-karnitin drink (ananas, limeta, lesní plody)

výrobce ing. Vavruška Kolín Nápoj o obsahu 1000 mg karnitinu je jiného kalibru než výše uvedené produkty. Můžete si ho dopřát vzhledem k nízké energetické hodnotě, kdykoli jako zpestření pitného režimu (více než 1 denně nemá ale smysl). Nápoj je kromě zdroje karnitinu kvalitním multivitaminovým nápojem. Vzhledem k intenzivní chuti doporučujeme naředit vodou v poměru 1:1. 1 láhev o obsahu 500 ml = 75 kJ

Dieta Linie – koktejl v prášku (NutraBona)

Redukční dieta, která se připravuje rozmícháním do vody. Obsah karnitinu v 1 porci je 210 mg, což již lze doplnit do 500 mg z ostatních zdrojů. Každá porce obsahuje 10,2 g vlákniny (1/3 DDD). Není slazeno cukrem. Kromě karnitinu je zdrojem velkého množství lecitinu, obsahuje fytoestrogeny.
1 porce = 850 kJ a 15,6 g bílkovin

Musli tyčinka Slim snack(USAS)

Oproti ostatním musli tyčinkám, které jsme hodnotili v minulém díle a které co do obsahu karnitinu příliš nevynikly, jedná se v tomto případě o lepší složení. 1 tyčinka Slim snack je zdrojem 200 mg karnitinu, což je již znatelná dávka. Tyčinka obsahuje ještě kyselinu hydroxycitronovou (tzv. Novotný acid) a chróm.
1 tyčinka (30 g) má 461 kJ, 19 g sacharidů, 1,3 g bílkovin a 4,1 g tuků.

Pozor !
S označením Slim snack je v prodeji ještě tyčinka obsahující místo karnitinu stanolester. Pokud máte zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, můžete ji použít (účinnou složkou je látka ze skupiny rostlinných sterolů, podobně jako v případě Flory pro activ). Pokud vám jde čistě o hubnutí, hledejte na tyčince Slim snack trojici : karnitin, garcinia gambogia, chromium)

Active milk (Mogador)

Jedná se o rostlinné „mléko“ v práškové formě, namícháním s vodou vzniká nápoj. 1 porce = 250 ml nápoje obsahuje 160 mg karnitinu. Nápoj je obohacen ještě vlákninou (1,3 g/250 ml), vitaminy a vápníkem (260 mg/250 ml).
Energetická hodnota 250 ml nápoje je 550 kJ, obsahuje 0,5 g bílkovin, 21 g sacharidů a 5 g tuku.

Karnitin v koncentrované podobě (doplňky):

Prodávají se ve fitcentrech nebo obchodech zdravé výživy v lahvičkách, doporučená dávka se přidává do vody nebo jiného nápoje. Jedná se tedy o doplňky výživy.

Mega L – carnitine (Twinlab)

Jedná se o lahvičku o obsahu 355 ml (cena 660 Kč) Doporučeno je užívat 1 polévkovou lžíci, tedy 15 ml/den, což představuje 500 mg karnitinu. Cena 1 denní dávky je 28 Kč.
Kromě karnitinu obsahuje ještě kyselinu pantotenovou.
Energetická hodnota 1 dávky je 126 kJ.

L- carnitine + chrom (Nutrend)

Lahvička má obsah 500 ml (cena 577 Kč). Podle doporučení se má užívat denně 15 ml, což představuje 630 mg karnitinu (a navíc 150 ug chrómu). Cena 1 denní dávky je 17,20.
Výhodou je, že je slazen aspartamem a proto je energetická hodnota 1 dávky jen 13 kJ.

L- karnitine liquid (Nutrend)

Tento produkt obsahuje čistě karnitin, bez dalších nutrientů. Lahvička o obsahu 500 ml stojí 325 Kč. V doporučené dávce 2x 15 ml je celkem 720 mg karnitinu. Cena 1 denní dávky je 18,70 Kč. Energetická hodnota je nízká : 30 ml má jen 14 kJ.


Zdroj: www.stob.cz - MUDr. Václava Kunová
Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena