Vaření.czMagazínSvačiny pro školáky

Svačiny pro školáky

Svačiny pro školáky

Blíží se školní rok a nám rodičům nastávají opět starosti s tím, co dát dětem ke svačině, aby to bylo zdravé, výživné a zároveň dětem chutnalo.

17991×

Rozhodně sem nepatří tradiční české svačiny jako chleba s máslem a tučným měkkým salámem. Jaké chyby nejčastěji rodiče dělají při přípravě svačin? Jak by měla správná svačina vypadat?

Klasická česká školní svačina

Co mají dnešní školáci nejčastěji k svačině? Je to neuvěřitelné, ale i v dnešní době, kdy na nás z každého druhého billboardu kouká reklama na zdraví, čteme o tom jak zdravě jíst, spát, chodit se opalovat či neopalovat, dnešní děti školního věku většinou dostávají od svých rodičů peníze se slovy "kup si svačinu“. A co si děti koupí? Většinou pijí sladké limonády colového typu, ve kterých je ohromné množství cukru, (v 250 ml až 27g cukru), i když neobsahují žádné tuky, nemají žádné blahodárné účinky na lidské zdraví. Tyto sladké nápoje neobsahují vůbec žádné bílkoviny, nasycené mastné kyseliny ani vlákninu. Přitom mají v 250ml okolo 100kcal. To není jediným hříchem našich dětí, další svačinové mlsy jsou ještě horší - balíček chipsů, čokoláda, čokoládové tyčinky, kynuté koblihy plněné džemem, nugátem či vanilkovým krémem. Dalším nevhodným avšak oblíbeným pamlskem dětí jsou sušenky a sladké oplatky, které jsou na svačinu naprosto nevhodné.

Svačiny versus reklama

V reklamě na jisté oplatky tvrdí, že dodají energii na cesty. Tady výrobce říká pravdu, skutečně dodají energii. Jelikož po ránu je člověk nejvíce aktivní, nebo lépe řečeno povětšinou má mnoho aktivit, má brzy potřebu doplnit energii. Tu mu nejrychlejším způsobem dodá skutečně sladká tyčinka obsahující vysoké množství cukrů, které tělo rychle zpracuje na potřebnou energii. Neradujte se však předčasně. Toto není vhodný způsob jak nakrmit hladové krky dětí.

Ne všichni dávají peníze

Rodiče, co si usmysleli, že dětem peníze na svačinu nedají a budou raději dělat svačiny doma, se nedají soudit jednotně. Někteří si dávají záležet na správné kombinaci jednotlivých surovin, jiní bezpochyby večer na poslední chvíli namažou chléb máslem, taveným sýrem, ve kterém je příliš mnoho solí, a tak také nejdou zrovna příkladem. Nejčastěji dávají rodiče svým dětem uzeniny, různé pomazánky, ať už kupované nebo domácí, které jsou většinou majonézové a tučné.

Zdravá svačina

Ideální svačinou pro vaše ratolesti je čerstvé ovoce a zelenina, zeleninové saláty, bílý jogurt, celozrnné pečivo, čerstvý sýr (například ovčí), těstovinový salát s tuňákem a zeleninou. Zapojte fantazii a připravte dětem pokaždé jinou hodnotnou svačinku.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena