Stresorexie

Stresorexie

Anorexie ani bulimie už pro nás nejsou pojmy neznámými. Do lékařského slovníku si ale můžete zapsat další druh poruchy příjmu potravy - stresorexii.

10393×

Stres vládne každodennímu životu

Moderní doba sebou přináší vysoké nároky na každého z nás. Zatímco kdysi bylo prioritou každé ženy postarat se o děti a domácnost, dnešní ženy si zakládají na tom, že kromě rodiny zvládají i kariéru a ještě přitom vypadají dobře. Zvláště perfekcionistky na sobě tvrdě pracují, nedopřávají si odpočinek a úplně zapomínají na jídlo. Občasné zanedbávání se snadno zvrhne v úplné odmítání potravy - stres totiž, jak je známo, potlačuje chuť k jídlu. Ve stavu napětí je navíc vylučován adrenalin, díky němuž tělo spaluje více kalorií. Mnohé stresorektičky si uvědomí, že mají problém, až když po kolapsu organismu ocitnou na nemocničním lůžku.

Anorexie a stresorexie

Zatímco anorektičky jsou většinou mladé dívky, které omezují příjem potravy, aby se staly co nejštíhlejšími, stresorektičky jsou ženy mezi 20. a 40. rokem, které příliš pracují a mají vysoké očekávání. Každý z nás má občas vytíženější období. Pokud se ale tato období začnou opakovat, mohou nakonec přejít do trvalého stavu a vy jej pojmete jako styl života.

Jste stresorektička?

Jste neustále pod tlakem? Trpíte nedostatkem času? Cítíte se provinile, pokud chvíli nic neděláte? Nejste nikdy spokojená se svým vzhledem? Lpíte na maličkostech? Trpíte zdravotními problémy bez zjevných příčin? Pak Vám onu příčinu ihned objasníme - je jím stres.

Jak se zbavit stresu

Jak už bylo řečeno, moderní doba sebou přináší vysoké nároky na každého z nás. Je ovšem zase pouze na nás, zda se jí podřídíme nebo ne. Naučte se nejdříve zvládat stresové situace a nezapomeňte u nich dýchat. Soustředění se na klidný a pomalý dech pomáhá odbourávat stres. Neberte život tolik vážně a nedávejte si nereálné cíle ani přehnaná očekávání. Pokud musíte zvládnout několik věcí najednou, nestyďte se požádat o pomoc. A především, dopřejte si odpočinek.

V dnešní době jsou pokládány za úhlavní nepřítele zdraví nikotin, alkohol a špatná strava. Jedním z největších zabijáků je ale také stres.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena