Vaření.czMagazínStimulant guarana

Stimulant guarana

Stimulant guarana

Součástí dnešní doby je stres, vysoká zátěž organismu, zátěžové sporty, náročná zaměstnání a také různé zdravotní problémy. Některé z těchto životních rolí, problému a situací lidé zvládají jen díky stimulantům jako je káva, čaj, léky, drogy, ale také například guarana. A proto si o této přírodní látce řekneme něco víc.

15423×

První uživatelé guarany

Domorodí obyvatelé Brazílie z horních částí amazonského deštného pralesa umí již velice dlouho používat rostlinu, která zbystřují jejich mysl, dodává jim energii a dokáže je udržet v koncentrovaném stavu během dlouhého psychického úsilí. Co je ta tajemná rostlinka zač? Je to guarana. Domorodci vyrábějí pastu ze sušených plodů plazivých lián vždyzelené rostliny latinského názvu Paullinia cupana. Postup výroby pasty je jednoduchý. Sušené plody se opraží, aby se dala lépe odstranit svrchní ochranná vrstva, semena se následně rozdrtí s vodou, vysuší a vytvaruje do tyček, nebo bloků.

Použití guarany

Guarana se dnes již běžně používá podobně jako káva nebo čaj, jako bezpečný stimulant díky tomu, že obsahuje látku podobnou kofeinu. Podobně jako se kolové oříšky používají pro výrobu kolových nápojů, používá se guarana pro výrobu nesčetného množství energetických drinků. Kromě toho se zkoumají i další pozitivní vlastnosti guarany. Bylo například zjištěno, že určitá směs guarany a dalších příměsí působí jako účinný lektvar na hubnutí. Dále bylo zjištěno, že má guarana prevenční účinky co se týče srdečních infarktů a jiných cévních onemocnění.

Chemické složení a pozitivní účinky

Guarana obsahuje velké množství guaraninu. To je chemická substance velice podobná kofeinu. Z toho také plynou všechny blahodárné vlastnosti guarany, jejichž seznam jde zde:
 • urychlení vnímání
 • oddálení spánku
 • pomoc při zvládání zátěžových situací
 • odbourání příznaků kocoviny
 • potlačuje chuť k jídlu
 • močopudnost a zvýšená peristaltika střev
 • zvyšuje krevní tlak a rychlost srdečního tepu
 • může navozovat pocit nervozity

Nebezpečí při používání guarany

Dříve než si řekneme o většině nebezpečí, která vám při používání guarany hrozí, musíme vyvrátit nekteré mýty, které o guaraně kolují. Guarana není zázračná. Není to vitamín, ani droga a dokonce ani doplněk stravy, nebo přídatná látka. Lidé však tvrdí (a vědě se to nepodařilo dokázat ani vyvrátit), že je guarana afrodisiakum a znatelně zlepšuje zdravotní stav. Nebezpečí při používání guarany vlastně plynou z kladných vlastností, které guarana má. Lidé s vysokým tlakem by se měli vyhnout užívání guarany. Guaranou je možné se předávkovat. Fatální dávka je odhadována na 10g čistého guaraninu a vzhledem k tomu, že semena guarany obsahují pouze 10 procent této látky, bylo by nutné snít alespoň 100g semen, abychom se předávkovali. Jako poslední musíme dodat, že stejně jako na dalších stimulantech, tak i na guaraně může vzniknout závislost.

Závěrem - Recept na punč z guarany

Protože guaranu nalezneme především v nápojích, není tak běžné z ní cokoliv vařit, péct a podobně. I přesto si uvedeme jeden jednoduchý recept na guaranový punč. To, jestli si jej připravíte ovšem záleží na tom, zda se vám podaří sehnat nejdůležitější ingredienci a tou je guaranový nápoj guaraná v plechovce. Možná jej seženete v obchodech se zdravou výživou, nebo v internetových obchodech. Můžete jej zkusit nahradit i jiným nápojem s vysokým obsahem guaraninu - guaranové sirupy a podobně.

Punč z guarany

Ingredience

1 plechovka ananasových kostek, 1 láhev suchého bílého šumivého vína (šampaňského), 3 plechovky (3x354ml) nápoje guaraná, 700 ml hroznového džusu

Postup

Všechny ingredience pečlivě promícháme ve velké míse asi 2 hodiny před podáváním. Můžeme přidat led, nebo nápoj v míse umístit do ledničky. Pokud se vám bude nápoj zdát příliš sladký, můžete jej zředit. Foto: Profimedia.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena