Vaření.czMagazínSlané koláče - pizza

Slané koláče - pizza

Slané koláče - pizza

Je to dnes již mezinárodní jídlo, které je možné dostat v celé střední Evropě i mimo ni, například v Asii. Zdá se, že se v posledních letech podávají téměř všude. Je to rychlé, chutné a poměrně levné občerstvení.

12970×

Pizza

Toto typicky italské jídlo pochází z Neapole a původně to byla obyčejná chlebová placka chudiny, obložená tím, co zbylo zrovna v domě. Cibulí, rybami, zeleninou, houbami, až později, kdy byla v Evropě známa rajčata, tak i rajčaty a rajčatovým protlakem a sýrem, který tvoří její nezbytný doplněk spolu s kořením oregano (dobromysl). Kulinářská fantazie zapracovala a pizza nastoupila cestu od italského spotřebitele do celého světa. Ani pro nás už není pizza jen pokrm vonící dálkami a mořem. Můžeme si ho připravit doma, podle své chuti. Postupem času není těsto už tak chudé, oblohy se zpestřují a objevují se v nejrůznějších obměnách. Na přípravu můžeme použít základní těsto kynuté, při rychlejších přípravách těsto lístkové nebo v prášku a mnoho dalších. Pizza se sýrem se podává horká, jiná vlažná a některá i studená, rozkrájená jako koláče. Podáváme ji s kávou, čajem, pivem, ale také s bílým nebo červeným vínem. V menu různých restaurací či rychlých občerstvení najdete názvy jako: neapolská pizza, provensálská pizza, pizza žampiónová či šunková. Ale i jiným variacím se chuťové buňky gurmánů nebrání, a proto se můžete pokusit o přípravu pizzy s rybí náplní, se zeleninou nebo s ovocem.

Banánová pizza

Máslo, mouku a jogurt zpracujeme v hladké těsto, které necháme odpočinout. Pak ho vyválíme na plát a upravíme do formy, propícháme vidličkou. Na těsto poklademe strouhaný sýr, kolečka banánu a opět vrstvu sýra. Můžeme přidat jemně nakrájenou uzeninu. Pečeme ve vyhřáté troubě. Banánovou pizzu podáváme teplou i studenou.

Vaječná pizza

Využijeme hotovou směs na přípravu pizzy v prášku a vymícháme vláčné těsto. Prsty je dotenka roztlačíme na plech vymazaný tukem. Pak těsto potřeme kečupem nebo rajským protlakem, pokapeme olejem, zalijeme rozšlehanými vejci a poklademe okapaným sterilovaným salátem. Posypeme hrubě nasekaným česnekem a strouhaným sýrem. Pečeme ve vyhřáté troubě.

Pizza s rybí náplní

Listové těsto rozdělíme na čtyři díly a každý vyválíme na koláč. Urovnáme je na vodou pokropený plech a přehneme okraje. Na těsto rozložíme plátky rajčat, nudličky cibule a pokrájené ryby (z konzervy v oleji). Posypeme pokrájenou kapií, poklademe plátky sýra, okořeníme, pokapeme olejem a pečeme. Podáváme teplé i studené. Stále máte chuť na další pizzu? Pomýšlíte na zeleninovou variantu? Nebo jen více druhů sýra by mohlo chutnat na vaší pizze? Neváhejte a vyzkoušejte, pizze sluší každá "tvář", která chutná vám. Příště si povíme něco o pájích. Jakou pizzu máte nejraději? Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena