Vaření.czMagazínŠkoláci versus mobily a peníze: Kdy je ten správný čas na kapesné a pořízení telefonu

Školáci versus mobily a peníze: Kdy je ten správný čas na kapesné a pořízení telefonu

Školáci versus mobily a peníze: Kdy je ten správný čas na kapesné a pořízení telefonu

Přibližně 13 % dětí dostane svůj první mobilní telefon už v pěti letech. Velkým tématem je proto i používání telefonů během výuky a obecně nošení mobilů do školy. Kdy je ten správný čas na mobil a jaká pravidla ohledně jeho používání nastolit? A když už jsme u drahých věcí a financí: Jak je to se školáky a kapesným?

219×
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Vaření.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah
Jak je to s mobilem ve škole?
Ačkoliv se může zdát, že mobilní telefony jsou nedílnou součástí našich životů, ve škole by se měla dodržovat přísná pravidla. Ostatně, dnes už na používání mobilů během vyučování myslí i většina školních řádů. Během výuky by měly být mobily vypnuté, nebo alespoň ztlumené a umístěné ve školní tašce.

V Česku děti dostávají své první telefony často právě s nástupem do školy, většinou proto, aby se jim rodiče v případě potřeby dovolali. A 13 % českých dětí má svůj první mobilní telefon dokonce už v pěti letech. Přitom odborníci radí, že před sedmým rokem je mobil pro dítě zbytečný a s jeho koupí by rodiče měli raději počkat.

Kdy je ten správný čas na kapesné a pořízení telefonu

Nastavte si jasná pravidla: Žádný telefon při vyučování
Chcete mít možnost dovolat se svému dítěti, když zrovna potřebujete? Máte o něj strach? Nebo jen nechcete, aby si přišlo vyloučené z kolektivu kvůli tomu, že mobilní telefon ještě nemá? Na mobilu jako takovém nic špatného není. Pokud tedy s jeho pořízením počkáte alespoň na školní docházku a nastavíte jasná pravidla:

Ø  Promluvte si o používání mobilu ve škole: Před začátkem školního roku si spolu s dítětem nastavte pravidla, která je potřeba ve škole dodržovat. Tedy žádný telefon během vyučování. Vysvětlete mu, proč je to zakázané a domluvte se na nějakém „trestu“ v případě, že tuto vaši dohodu poruší.

Ø  Nastavte rodičovskou kontrolu: Už jste slyšeli o aplikaci Google Family Link for parents? Jedná se o aplikaci, kterou si stáhnete do svého telefonu a zároveň do ní přihlásíte dítě na jeho telefonu. Skrze ni pak můžete kontrolovat, jaké stránky dítě navštěvuje nebo jaké hry si do telefonu stahuje.

Ø  Zvažte připojení k internetu: Youtube, Instagram, TikTok. To jsou sociální sítě, na kterých se nachází 52 % dětí ve věku od 7 do 12 let. Nejenom, že s internetem ztrácíte přehled o tom, co na něm vaše dítě dělá (alespoň částečně), ale právě kvůli internetu děti často vyrušují při vyučování. Zvažte, zda nezvolit raději tarif bez připojení k síti, který umožňuje pouze psaní zpráv a telefonování. Chráníte tím bezpečí svého dítěte a zároveň omezujete riziko používání telefonu při výuce.

Odborníci se vesměs shodují na tom, že zásadnější než věk je celkový čas, které dítě každý den s mobilem stráví.


Jak jsou na tom v zahraničí?

Průměrný věk, ve kterém dítě dostane svůj první mobilní telefon, je u nás v Česku 10 let. Jak je to ale v zahraničí?

·         Německo: 51 % dětí ve věku od 6 do 13 let už má svůj mobilní telefon

·         Spojené státy: 45 % dětí ve věku od 10 do 12 let vlastní mobil

·         Jižní Korea: 72 % dětí ve věku od 11 do 12 let má svůj první mobilní telefon

Z výzkumu, který prováděla Americká pediatrická akademie vyplývá, že správný věk pro pořízení mobilního telefonu neexistuje. Důležité je, kolik času na něm dítěti dovolíme trávit a jakým způsobem.

Kapesné do školy: Kolik je tak akorát?
Školní bufet je neodmyslitelnou součástí školní docházky. Jen si vzpomeňte, jak byla vyhlídka na to, že si po hodině půjdete pro nějakou dobrotu, často jediným světlem na konci nudného předmětu. Kolik tedy dětem dát na tyto drobné školní radosti?

Většina dětí začne dostávat kapesné právě s nástupem do první třídy. Obvykle se jedná o částku 50 Kč týdně. S dalšími ročníky může tato částka narůstat například o 20 Kč každý školní rok. Samozřejmě se jedná o peníze, které jsou vyhrazené pouze dítěti. Spořicí účet, na který potomkovi odkládáte peníze na budoucnost, do kapesného nespadá. 

Přemýšlíte, v jaké formě kapesné dětem dávat? Alespoň na prvním stupni je bezpochyby lepší hotovost. Děti si lépe uvědomí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit. Na druhém stupni, případně na střední škole můžete zvážit i platební nálepku nebo platební kartu.

Jen pozor na podmínky užívání – u mnoha bank je disponování platební kartou nebo nálepkou limitované věkem. A pokud ji dítěti dáte (byť s nastaveným adekvátním limitem), můžete se dopustit porušení smluvních podmínek.  Na druhou stranu se banky snaží potřebám svých klientů naslouchat. Nejbezpečnější cestou tedy bude poradit se přímo v bance, která se pokusí řešení najít.
user-icon

autor Kubik

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena