Vaření.czMagazínRekonstrukce kuchyně 3.díl

Rekonstrukce kuchyně 3.díl

Rekonstrukce kuchyně 3.díl

Každá žena stráví v kuchyni část svého života. V tomto článku vám přiblížím sestavení naší kuchyňské linky, upevnění dřezu a zapojení vestavné varné desky.

15184×

Krycí obklad a vodovodní baterie

Na zeď za kuchyňskou linku, která přijde celá zcela zakrýt, jsme si tužkou narýsovali obrysy spodních skříněk, abychom znali výšku pracovní desky. Mezi dolní a horní skříňky jsme zakoupili krycí obklad s motivem kamene. Prodávají se pouze v jedné velikosti, a proto jsme si potřebný rozměr uřízli sami doma. Poté přišla řada na výřez otvorů pro vodovodní baterii, vypínač a zásuvku. Ty jsme po pečlivém naměření vyřízli pomocí přímočaré pilky. Obklad jsme nalepili lepidlem na polystyren. Přívody vody jsme omotali instalatérskou těsnící nití, nasadili krycí kolečka a namontovali novou dřezovou pákovou vodovodní baterii do vodorovné polohy. Do výřezů v krycím obkladu manžel, elektrikář, k připraveným vodičům našrouboval kryty dvojzásuvky a vypínače a vše připojil "k síti".

Rekonstrukce kuchyně a zavěšení horních skříněk

Horní skříňky jsme si naměřili a rozměry narýsovali na zeď, abychom mohli navrtat otvory na skoby, které budou skříňky držet. Spodní okraj skříňky nám bude korespondovat s krycím obkladem Ve specializované prodejně jsme zakoupili sady, které obsahují dvě skoby a dvě hmoždinky, určené přímo k zavěšení kuchyňských skříněk. Příklepovou vrtačkou s potřebnou velikostí vidiového vrtáku jsme vyvrtali díry, zaklepli do nich hmoždinky a zeď kolem jsme zapravili sádrou. Sádru jsme nechali zatuhnout, zavrtali skoby a pověsili horní skříňky, jednu vedle druhé. Sousední skříňky jsme k sobě stáhli šrouby, které jsou součástí linky.

Spodní skříňky a srovnání podle vodováhy

Položit skříňku vedle skříňky a sestavit spodní řadu kuchyňské linky jsme zvládli za chviličku. Ovšem... Spodní skříňky je potřeba vyrovnat pomocí vodováhy. A to už je kumšt, šroubovat nožičkami tu vpředu, tu vzadu, jednou vpravo a jednou vlevo. Ale, když si s tím pohrajete, určitě to zvládnete. Pak jsme sousední skříňky k sobě přišroubovali a na nožky nasadili ochrannou lištu, aby se pod linku nic nezakutálelo. Ještě bylo potřeba šroubováčkem povolit nebo utáhnout panty dvířek skříněk, aby někde nebyla mezera a dvířka šla lehce zavírat.

Položení pracovní desky při rekonstrukci kuchyně

Rozměry spodních skříněk jsme si zakreslili na papír a vydali se na nákup. V prodejně jsme si vybrali pracovní desku a dřez. Na požádání nám desku uřízli na míru a vyřízli otvor na vsazení nerezového dřezu. Součástí dřezu je i těsnění a odpad. Doma jsme pak do drážek ve dřezu nasadili těsnící gumu a dřez vložili do otvoru v pracovní desce. Pomocí přiložených svorek jsme dřez připevnili a pracovní desku i s dřezem nasadili na spodní skříňky. Spodní skříňky jsou opatřeny úchytkami na spojení s pracovní deskou. Pomocí vhodných samořezných vrutů a aku-vrtačky jsme pracovní desku přišroubovali. Je zapotřebí, aby vždy jeden pracující člen rodiny tlačil na desku shora. Tak dosáhneme dostatečného přitáhnutí. Na dřez jsme namontovali přiložený odpad. Dnes jsou všechny odpady opatřeny gumovým krkem, a proto jdou snadno namontovat a hlavně "sedí". Na rozhraní pracovní desky a zdi jsme koupili ochrannou lištu v barvě pracovní desky. Lišta se skládá ze dvou částí. Jednu jsme přišroubovali malými samořezkami a na ni zaklapl i krycí část s ochranou proti stékání vody za linku.

Vlastní rekonstrukce kuchyně a připojení sporáku

Máme vestavnou varnou desku s elektrickou horkovzdušnou troubou. Skříňka stojí bokem hlavní kuchyňské linky, a proto jsme při koupi pracovní desky pamatovali i na část desky ke sporáku. Zde jsme si otvor na varnou desku vyřízli doma sami, utěsnili a nasadili varnou desku. Jak jsem psala, máme přívod plynu vedený ze sklepa. Ve sklepě manžel připravil i samostatný jistič na elektrickou horkovzdušnou troubu, kabel vyvedl nahoru a zapojil troubu na rozvod elektřiny. Za sporák opět přišla ochranná lišta, která zabraňuje stékání vody nebo padání nečistot za pracovní desku.

Můžu říct, dobrá věc se podařila. Ale další případnou rekonstrukci si budu velice dobře rozmýšlet. Rekonstrukce kuchyně svépomocí dá zabrat a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Je taky pravda, že vyjde levněji než kuchyně šitá na míru. Hlavně si ji ale každá kuchařka může udělat podle svého a plány si měnit ještě v průběhu přestavby.
Pokud se chystáte na vlastní rekonstrukci, nebo se jen chcete na něco zeptat, ráda vám odpovím a poradím. Samozřejmě, pokud budu vědět.

Foto: Renata Hřebíčková

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena