Vaření.czMagazínRekonstrukce kuchyně 2.díl

Rekonstrukce kuchyně 2.díl

Rekonstrukce kuchyně 2.díl

Voda-plyn-elektrika, to máme hotovo, a tak se pustíme do fáze, která za námi již bude vidět. Pustíme se do malování a také poklekneme k podlaze.

12512×

Betonování podlahy

V našem případě jsme původní dřevěnou prkennou podlahu měnili za betonovou. Umíchat kvalitní beton je umění, ale v každých stavebninách vám rádi poradí. Hlavní je kvalitní písek. Po vytrhání prken nám zůstala asi 10cm "škvíra", která dříve sloužila jako vzduchová izolace. Proto jsme zakoupili polystyrenové izolační desky na zem, které jsme nakladli na celou plochu podlahy. Na desky jsme položili "kary sít" (železná kulatina ve tvaru mříží). A teprve nahoru se postupně naléval beton, který se musel ihned uhlazovat. Na tuto práci jsme si najali pana zedníka. Na nás pak zůstalo jen beton “zalévat”, aby správně vytvrdl a nepopraskal.

Malujeme novou kuchyň

Jako první je potřeba zapravit všechny díry a dírky po předešlém nábytku. Nejvhodnější je bílá sádra, ale kdo je zkušenější, může si kuchyň znovu “nahodit fajnovou”. My jsme velké nerovnosti neměli, a tak jsme jen vyrovnali sádrou díry po skobách a hřebících a uhladili stěny jemným smirkovým papírem.

A přišlo na řadu rozhodování o barvě. Barvu si musíme uváženě vybrat. Hlavní je, aby kuchyň nebyla příliš tmavá, a aby nebyla příliš strakatá. Snažíme se minimálně kombinovat barvy. V našem případě jsou hlavní barvy:

  • barva kuchyňské linky - bílá s černou pracovní deskou a ochranou lištou
  • barva podlahy - protiskluzové PVC v barvě přírodního dřeva, 
  • barva zdí - světle žlutá.

Strop bývá ve většině kuchyní ponechán v bílé barvě.

Nebudu nikomu dělat reklamu a uvádět značky, ale důležité je myslet na to, aby barvy byly syté a jasné. Základní, první nátěr, se vždy dělá bílou barvou. Necháme ho zaschnout minimálně dvě noci, stejně jako každý následující. I když se zdá, že je barva suchá, je mnohem lepší, nechat ji řádně “se vsáknout”. Základní bílou barvou jsme natírali ve dvou vrstvách. Po uschnutí si namícháme barvu finální, kterou si na kousku zdi vyzkoušíme - fén nám pomůže urychlit uschnutí, abychom viděli, jak bude barva za sucha. Pokud se nám zdá barva tmavá, přidáme bílou. Pokud světlá, přidáme ještě barvivo. Vždy musíme dbát, aby barvivo bylo určeno k základní bílé, kterou použijeme. Nyní se dají koupit i již namíchané barevné tóny, ale myslím si, že je lepší si barvu doma připravit. Když máme namíchaný správný tón, pustíme se malování. My použili váleček. Na malování za topením se dá koupit i malý váleček s prodlouženou rukojetí, který všude dosáhne. Dáváme si 100% záležet, protože barvu budeme mít v kuchyni nejméně 5 let. Rohy místností upravíme malířskou štětkou, aby se barva dostala všude. Štětku použijeme i u země a u stropu. Pokud strop ponecháváme v bílé barvě, musíme dbát zvýšené pozornosti při tazích válečkem v horních plochách. A je vymalováno.

Rekonstrukce se stropními podhledy

Rozhodli jsme se strop nenatírat bílou barvou, ale koupili jsme stropní kazety z polystyrenu v bílé barvě. Jsou k dostání s různými prolisy, ve dvou tloušťkách. Jsou i barevné, nebo s dekorem dřeva. Sami jsme si je zvládli přilepit. Nic to není - stačí na to metr, ostrý nůž, lepidlo na polystyren a špachtle na roztírání. A je k tomu potřeba jen dva páry rukou. Ale hlavně pevná vůle, když se nám nedaří. Na rozhraní stropu a zdí jsme přilepili ozdobné lišty. Udělat přesné rohy dá sice zabrat, ale i to jsme zvládli. Na první roh jsme sice potřebovali více pokusů, ale ty ostatní už šly sami. Musí se to zkusit zaměřit přímo u stropu. Pokud to zkusíme na zemi, povede se nám roh spojující strop s rohem zdi. Ty ostatní rohy se pak už jen okopírují podle prvního povedeného.

Rekonstrukce kuchyně a nová podlaha

Mnoho lidí už upustilo od PVC v kuchyni a nahradili jej plovoucí podlahou nebo dlažbou. My ale po osvědčeném PVC sáhli. Vybrali jsme dekor dřeva, který ladí jak s bílou kuchyňskou linkou, tak se žlutou barvou stěn. Zde platí přísloví: Dvakrát měř a jednou řež! Pokud totiž nenaměříme správně, nemáme již druhý pokus. Podlahu jsme si nakreslili na arch papíru, na který jsme zaznamenali veškeré rozměry rohů a výklenků. (Ideální je kuchyň pouze ve tvaru čtverce). Potom jsme rozměry přenesli na PVC na lícovou stranu a ostrým nožem na podložce odřezali plochy navíc. Na betonovou podlahu přišla nášlapová fólie (kdo šetří, použije noviny) kterou zakoupíte v prodejnách s koberci, PVC nebo i ve stavebninách. PVC jsme smotali, přenesli do kuchyně a světe div se - chtělo to jen dva přířezy a už si krásně “sedlo”. A teď už jen stačilo olištovat stěny. Lištu jsme vybírali v hnědé barvě korespondující s podlahovou krytinou a zakoupili jsme je najednou. Nesmíme zapomínat na rohy, které je nutno spočítat (vnitřní, venkovní) a na koncovky (pravá, levá). K lištám jsme zakoupili i tekuté hřebíky a svépomocí jsme je nalepili na hrany mezi PVC a stěnu.

Takže momentálně máme hnědou podlahu z PVC s motivem pravého dřeva, oblouženou krycími lištami ve hnědé barvě s motivem dřeva. Opravdu vypadá jako plovoucí, stačí si připlatit za kvalitnější. Stěny v barvě světle žluté. Strop z bílých prolisovaných stropních podhledů a bílé polystyrenové ozdobné lišty mezi podhledy a stěnami. Nade dveře jsem si pověsila hodiny, abych věděla, jak mi utíká čas do konečné fáze.

V posledním díle o rekonstrukci sestavíme kuchyňskou linku a zapojíme spotřebiče.

Pokud máte dotazy nebo připomínky, PIŠTE. Pokud vím - odpovím.

Přečtěte si také:Rekonstrukce kuchyně 1.díl

Foto: Renata Hřebíčková
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena