Vaření.czMagazínPomoc proti pálení žáhy

Pomoc proti pálení žáhy

Pomoc proti pálení žáhy

Když pálí žáha, není to nic příjemného. Někdo pyrózu ani nezná, jiný se s pálivým pocitem na hrudníku potýká velmi často.

58999×

Pálení žáhy má své příčiny

Bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který cítíte od žaludku až ke krku, k tomu hořkokyselá chuť v ústech, obtížné polykání, zvýšené slinění a časté říhání. Znáte tyto pocity po jídle? Pak trpíte právě pyrózou neboli pálením žáhy. Tyto nepříjemné pocity má na vině hned několik faktorů, a to nedostatečná očišťovací funkce jícnu, nedostatečnost jícnového svěrače a špatné vyprazdňování žaludku. Organismu pak jen stačí nesprávná skladba jídelníčku, špatný životní styl, konzumování potravin, které pyrózu právě u vás vyvolávají, a pálení žáhy se stane "věrným přítelem" hned po dobrém jídle. 

Pálení žáhy se objevuje velmi často v těhotenství díky nitrobřišnímu tlaku při rostoucí děloze. V tomto případě ovšem pyróza ve většině případů po porodu vymizí.

Na pomoc přichází příroda - bylinky proti pálení žáhy

Pokud chceme sáhnout po podpoře ze strany přírodních prostředků, připravíme si čaj z máty, meduňky, pelyňku, puškvorce nebo pampelišky. Osvědčenou a známou první pomocí je jedlá soda. Blahodárně působí také mandle - stačí sníst denně jen pár kousků.

Pálení žáhy zmírníme dietními opatřeními

Všeobecně platí, že z jídelníčku je třeba vyloučit vysokotučné potraviny, příliš kořeněná a pálivá jídla, moučníky a pečivo z kynutého těsta, kyselé ovoce a těžko stravitelné i zeleninové pokrmy. Třeba taková kapusta, syrová paprika, cibule, česnek, luštěniny a vařená vajíčka dokáží udělat pěknou neplechu. Stejně tak sycené nápoje, ředěné džusy, zrnková káva, bílé víno a většina druhů alkoholu. 

Preventivně proti pálení žáhy

 • sledujte potraviny, které vám způsobují potíže a těm se příště obloukem vyhněte
 • při jídle nespěchejte, pořádně kousejte a vyvarujte se pouze jedné velké porce denně (už vůbec ne na večer), rozložte si jídlo na celý den
 • odpusťte si příliš ledové či horké nápoje
 • vyvarujte se sklánění se nad talířem a veškerých činností záhy po jídle v předklonu
 • snižte ve svém životě stres, stahování žaludku s ním spojené ho totiž nutí vyrábět více žaludečních šťáv
 • omezte kouření, obsažený nikotin uvolňuje žaludeční svěrač
 • neutahujte pas těsným oblečením nebo páskem
 • spěte tak, aby hlava byla výše než nohy
 • vyhněte se nadváze

Pokud upravíte svůj denní a dietní režim a potíže přesto neustoupí, raději vyhledejte lékaře. Po pár vyšetřeních vám možná stanoví medikamentózní léčbu. Řada léků proti pálení žáhy je i volně dostupných, kdy jde převážně o antacida, které snižují kyselost žaludečních šťáv.

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena