Vaření.czMagazínPitný režim dětí

Pitný režim dětí

Pitný režim dětí

S příchodem nového školního roku vyvstává otázka nejen, co dát dítěti k svačině, ale také jak zajistit dostatečný přísun kvalitních tekutin. Kolik a čeho by mělo vaše dítko denně vypít?

Nápoje
12079×
Na základní školní docházku nemám, co se pití týče, právě růžové vzpomínky. Nejíst při hodinách bylo samozřejmé, ale nechápala jsem, proč se každý "hříšník", stejně jako ten, co potřeboval "na malou". Nápoje byly nemyslitelné také při hodinách tělesné výchovy, kdy byla zejména kombinace horka a několikakilometrového běhu téměř smrtící. Takový postup určitě odporoval zásadám správného pitného režimu.

Zásady pitného režimu

V čem spočívají? Zejména v pravidelnosti pití v průběhu celého dne. Pocit žízně je znakem, že pijeme málo. Pokud máte děti, jistě jste zvyklí nosit s sebou lahvičku s pitím, aby se mohly kdekoliv a kdykoliv napít. Množství tekutin, které by měly děti vypít, se určuje dle jejich váhy. Roční batolata by měla vypít přibližně 1 litr tekutin. Děti vážící okolo 30kg denně potřebují asi 1,5 litrů tekutin, 45kilogramové dítě zhruba 2 litry. V létě a při námaze, kdy se tělo potí, je to ještě alespoň o půl litru více.

Který nápoj je ten pravý?

Začněme tím, co by děti pít neměly. Jsou to samozřejmě slazené, sycené a kofeinové nápoje a přirozeně alkohol. Sladké limonády kazí zuby a způsobují obezitu. Kofein a alkohol se mohou negativně projevit v dlouhodobém časovém měřítku. Dětem nepodávejte ani nápoje s umělými barvivy a velkým množstvím "éček". Vhodný není ani černý čaj, který podobně jako káva odvodňuje. Nápoje sycené oxidem uhličitým způsobují nadýmání a překyselení žaludku. K doporučovaným tekutinám patří ředěné, nepřislazované ovocné džusy, ovocné čaje a bylinkové čaje, kromě těch, jež jsou určeny například pro léčbu urologických obtíží a měly by se tedy pít jen při akutních onemocněních. Hořký čaj asi žádné dítě nemiluje, lze ho tedy lehce přisladit ovocným sirupem nebo kvalitním medem. Nejvhodnější alternativou je čistá stolní voda, kterou lze opět ochutit ovocným sirupem bez konzervantů. Sirup je stále menší zlo, než aby děti nepily vůbec. Spíše zanedbatelnou část tvoří šťávy obsažené v ovoci a zelenině a polévky, jimž děti příliš neholdují. Pokud vaše dítko aktivně nesportuje, není potřeba jeho tělo zásobovat velkým množstvím minerálních vod, raději upřednostněte čaje a džusy.

Nápoje k svačině

Kromě jídla samozřejmě musíme s sebou dětem do školy dávat i nápoje. V době PET lahví všech možných velikostí není problém je opakovaně využít k nalití vystydlého ovocného čaje, ovocné šťávy a stolní vody. Někteří rodiče pitný režim vyřeší tím, že si dítě samo cestou do školy k pití něco koupí. Spíše než po minerálce ale sáhne po slazené limonádě, takže toto řešení není nejlepší. Ve většině škol kvete byznys jménem nápojový automat, jehož sortiment je povětšinou omezen na několik druhů káv, cappuccino, horkou čokoládu, přeslazený rozpustný čaj a sladké šumáky. Děti tak mají nezdravé tekutiny přímo na dosah. Chcete-li mít pod kontrolou, čím váš potomek doplňuje tekutiny, raději mu je sami kupujte.

Pomoc, když dítě odmítá pít

Nejen u velmi malých, ale i u odrostlejších dětí musíme často sami iniciovat to, aby se napily. Nemají totiž tolik vyvinutý pud žízně. Často se ale může stát, že se našemu naléhání brání a pít prostě nechtějí. Křik a strašení zdravotními komplikacemi asi příliš nepomohou. Daleko lepší je dítě motivovat v tom smyslu, že až vypije čaj, pak teprve se půjde dívat na Večerníček. Pytlíky s čajem uchovávejte ve veselé, barevné dóze. Každý malý školák i předškolák by měl mít vlastní hrníček s obrázkem oblíbených pohádkových postav, z něhož bude radost pít. Do přípravy některých nápojů můžete dítko i zapojit, jen dejte pozor, aby se neopařilo.Na pitný režim prvňáků ze začátku ráda dohlédne i paní učitelka a vychovatelka. Jak řešíte dostatečný přísun tekutin dětem během každodenního školního vyučování vy? Foto: Photos.com
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena