Vaření.czMagazínPečujeme správně o svůj chrup?

Pečujeme správně o svůj chrup?

Pečujeme správně o svůj chrup?

Jestliže si myslíme, že stačí jen vzít kartáček a vodorovně jím přejíždět přes zuby, pak jsme na omylu. Péče o naše zuby není tak účinná, jak by měla být, i když si je čistíme po každém jídle.

8624×

Přesto se i dnes najdou lidé, kteří si zuby nečistí vůbec a tvrdí, že mají zuby v naprostém pořádku.

Správná ústní hygiena vede k tomu, že naše ústa vypadají zdravě a nejsou cítit. Znamená to, že jsou i naše zuby čisté, neobsahují zbytky potravy, dásně nebolí a jsou růžové a při čištění kartáčkem nebo dentální nití nám nekrvácí.

Je vám cítit z úst

Přesto asi jednu čtvrtinu lidské populace postihuje zápach z úst. Nemusí však jít jen o důsledek konzumace česneku či jiných silně aromatických potravin - to by pak byla snadná pomoc k jeho odstranění. Obvykle by postačila důkladná hygiena ústní dutiny. Je-li však cítit z úst i bez ohledu na konzumaci aromatických potravin, pak může být příčinou onemocnění dásní, ledvin, jater, zažívacího traktu nebo cukrovka. Přesto však důvodem může být jen nesprávná ústní hygiena a špatně odvedená práce zubního lékaře. Používat bychom tedy měli správný kartáček na zuby a čistit jím (avšak správně) nejen zuby, ale i povrch jazyka, na kterém se udržují mikroby.

Jaké používat kartáčky

Na našem trhu je v současnosti velký výběr zubních kartáčků. Jsou určeny nejen pro dospělé, ale speciálně vyvinuté jsou i pro malé děti. Nabízí se kartáčky s tvrdšími štětinami, ale pro odstranění zubního plaku jsou vhodnější štětiny měkčí. Také menší hlavička kartáčku je vhodnější - lépe dosáhne do těžko dostupné ústní dutiny. Výměna zubního kartáčku by měla následovat okamžitě, kdy zpozorujeme jeho mírné opotřebení, maximálně po třech měsících. Vhodné je vyměnit kartáček za nový po nemocích nebo nachlazení, protože na štětinách kartáčků se drží mikroby, které by mohly vést k návratu onemocnění.

Mezizubní prostory

Pro čištění mezizubních prostor jsou vhodné spirálové kartáčky, které se vyrábí v různých velikostech. Také dentální nit je na místě, pokud jde o čištění úzkých štěrbin, kam se ani spirálové kartáčky nedostanou. Náhradou nám může být i obyčejné párátko.

Čistit zuby po každém jídle

Každý by si měl čistit zuby minimálně dvakrát denně, ale nejlépe po každém jídle. Pamatovat bychom měli i na mezizubní prostory (dentální nit, párátko) a čistit je alespoň jednou za den. Technika čištění zubů také není zanedbatelná - nestačí je čistit vodorovně. Kartáčkem bychom měli stírat povrch zubů od dásně přes krček ke korunce. A pečlivě, jeden zub po druhém, i na vnitřní straně. Také plošky zubů (stoliček) nesmíme vynechat a krátkými tahy je důkladně vyčistit. Závěr čištění by měl patřit jazyku, abychom se zbavili bakterií a získali svěží dech. Vhodné je vypláchnout nakonec ústní dutinu ústní vodou, kterých je na našem trhu také veliký výběr.

Závěr

Nikdo by neměl zapomínat také na pravidelnou kontrolu u svého zubního lékaře. Nejen dospělí, ale už i malé děti, kterým se první zoubky proříznou. Nečekejme tedy na chvíli, kdy zuby začnou bolet, dělejme pro své zdravé zuby maximum.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena