Vaření.czMagazínOlomouc v zajetí adventu

Olomouc v zajetí adventu

Olomouc v zajetí adventu

V letošním roce jsou pro všechny obyvatele i návštěvníky hanácké metropole připraveny nové vánoční trhy. Jejich pojetí směřuje zpět k tradici a opomíjí všudypřítomnou komerci.

2152×

Vánoční atmosféra dýchá z Dolního náměstí

Naši procházku vánočně ozdobenou Olomoucí jsme za lehkého poletování sněhových vloček začali na Dolním náměstí, kterému na jedné straně dominuje velké umělé kluziště a na straně druhé se prodávají vánoční stromečky. Naproti kluziště jsou v řadě postaveny dřevěné stánky, které lákají k nákupu. První stánek nám nabízí velký výběr rukavic pro děti i dospělé, froté i pletené, palčáky i prstové. Vedlejší stánek je charitativní, upozorňuje na množství lidí bez domova a nabízí na ochutnání zelňačku zdarma. Následují stánky, které nabízí horké nápoje. Je opravdu z čeho vybírat: vídeňský punč, holandský punč, svařené víno nebo horký jablečný mošt pro děti. Veškeré nápoje jsou podávány v papírových kelímcích (hrnečky ještě v době naší návštěvy nebyly hotové). Procházíme dál kolem dřevěných stánků ozdobených zelenými větvičkami a žlutými světýlky. Zastavujeme u stánku, který nabízí dřevěné výroby. Můžeme si vybrat třeba z ručně zhotovených vařeček, naběraček, lžic či kleští na okurky, a to v různých velikostech. Pokud doma nemáte vál nebo váleček na přípravu vánočního cukroví, určitě si zde vyberete.

Uprostřed náměstí je malá zoo, kde si děti můžou prohlídnout a podrbat kozu nebo lamu. Další paní ve svém stánku nabízí velké množství různých formiček na vypichování nebo na plnění cukroví, ale také sáčky na zdobení. Kousek dál nás zaujal stánek, který zve na ochutnání 7 druhů medu, ten nejlahodnější si pak určitě koupíte. Nebo si můžete koupit medovinu, medové mýdlo či jiné výrobky obsahující med. Pokračujeme v procházce a zastavujeme u stánku, který láká kolemjdoucí na ochutnáni tradiční francouzské klobásy z oslího, jeleního nebo vepřového masa. Neodoláme a zakoupíme dva kousky z vepřového masa, jeden s vínem a jeden s houbami. Další stánek nabízí velké množství sýrů: korbáčky, oštiepky i parenicu. Na konci ulice spojující Dolní a Horní náměstí nám naše čichové buňky pošimrala nádherná vůně pečeného masa. Ve stánku jsou ke koupi dobrůtky připravené z prasátka.

Horní náměstí v Olomouci a patnáctimetrový Snílek

Na náměstí vstupujeme zezadu kolem kašny a velkých kádí, ve kterých se mrskají vánoční kapři. Dominantou vánočního Horního náměstí je patnáctimetrový smrk, ozdobený žárovičkami, kterých je neuvěřitelných 15 tisíc, a z mnoha jmen mu bylo vybráno jméno Snílek. Vedle smrku je zvonička, kde si zazvoníte a poprosíte Ježíška o ….. Pro děti je otevřena Ježíškova dílna, kde mu namalují přáníčko a pak ho vhodí do Ježíškovy pošty. Vedle kašny se při naší návštěvě na rožni opékalo selátko. Kolem celého Horního náměstí jsou také rozestavěny dřevěné stánky. Nebudu popisovat všechny stánky, které zde jsou, ale zmíním se alespoň o těch gastronomických. Určitě navštivte stánek, kde vám nabídnou pravé valašské frgály nebo stánek plný perníků, perníčků i perníkových chaloupek již z dálky nádherně vonících. Největší perníkové figurky mají určitě více než 50 cm. A k zahřátí se zastavte u jednoho z mnoha stánků nabízejících horké nápoje. Kolem nádherně vyřezávaného betlému J. Halousky jsme přišli k pódiu, kde denně od 18 hodin probíhá program. O víkendech je zde program celodenní. Vedle pódia se děti mohou svézt na kolotoči.

Úderem šestnácté hodiny se náměstí a všechny stánky nádherně rozzáří a my se pomalu vracíme stejnou cestou zpět, usrkáváme horký irský punč a zobeme bramborovou spirálu. Na Dolním náměstí se nádherně rozzářilo i kluziště, zastavujeme se a chvilku tu nádheru pozorujeme. Pak si ještě ve stánku u kluziště zakoupíme čerstvou kávu a na cestu si dopřejeme poslední "olomoucký" punč.

Foto: Renata Hřebíčková

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena