Vaření.czMagazínNevhodné stravovací návyky

Nevhodné stravovací návyky

Nevhodné stravovací návyky

Zlozvyky jsou špatné vlastnosti ve všech směrech, pokud se týkají zdravého životního stylu, je to ještě horší. Zlozvyk je v podstatě špatný návyk na cokoli. Někdo kouří, někdo si libuje v pojídání čokolády, jiný je pravidelným návštěvníkem fast foodu.

11443×

My se zběžně podíváme na některé závažnější zlozvyky týkající se nevhodných návyků při stravování.

Hltání, ochutnávání, dojídání a ujídání

Toto všechno jsou způsoby konzumace, které jsou nevhodné zejména pro všechny, kteří se pokouší shodit nějaké to kilo navíc. Ale týká se to i ostatních, nesprávným způsobem konzumace si může každý z nás přivodit závažné žaludeční obtíže.

Hltání

Napadlo vás někdy, že ten kdo hltá, sní mnohem více jídla, než ten kdo jí pomalu a každé sousto si vychutnává? Vše, co se odehrává v našem těle, ovládá mozek. Ať už jsou to všechny naše životní funkce, úmysly, pohyb myšlení, tak i konzumace. Pokud hltáte, sníte jídlo mnohem rychleji, než žaludek stihne mozku vyslat signál, že už má dost. Tím pádem opravdu sníte mnohem více než je potřeba. Ti z vás, co jedí v klidu a pomalu, snědí jen tolik kolik ve skutečnosti tělo potřebuje k zasycení. Tedy pouze pokud opravdu jíte pouze do té doby, než vám žaludek naznačí, že už je zasycen. Pokud ho neuposlechnete a i přes signál dost, je vám líto uvařenou dobrotu nechat nedojedenou, pak na to nejdete zrovna nejlepším způsobem. Nezapomínejte na to, že přejídání vede k nadváze. Ne nadarmo jedno rčení říká, že jíme proto, abychom žili, a nežijeme proto, abychom jedli. Možná si také vzpomenete na stará moudrá slova: Jez do polosyta, pij do polopita.

Ochutnávání při přípravě pokrmů

Možná vás překvapíme, ale pokud při vaření neustále stojíte nad hrncem a čas od času si trochu připravovaného pokrmu uzobnete, můžete během vaření sníst až celou jednu porci pokrmu. Což by samo o sobě ještě nebylo tak hrozné, kdybyste to nezavršila tím, že po uvaření zasednete i vy s rodinou ke stolu a porci, kterou už jste svým ujídáním snědla, si nandáte znovu, protože ujídání nepociťujete jako jídlo a máte pocit, že jste vlastně nic nesnědla. Takže když už ochutnáváte, tak jen v polovině vaření, kdy už je maso, zelenina či jakýkoli jiný pokrm z poloviny hotový, abyste mohla případně pokrm dochutit. Pak až na konci pro zjištění, zda je jídlo opravdu dostatečně ochucené a hotové. Pak si můžete s rodinou zasednout ke stolu a vychutnat si jídlo s nimi.

Ujídání

Jste po obědě, honí vás stejně mlsná a neváháte si sem tam odkrýt všechny pokličky z hrnců na kamnech a z každého si trochu ujíst? Nejste sami. Tento zlozvyk se týká mnoha lidí. Jenže stejně jako při ochutnávání při vaření, i tímto způsobem se můžete dostat k snědení další porce pokrmu. Ani tudy nevede cesta ke štíhlejší postavě. Tento způsob stravování je zapříčiněn nudou. Proto bude vhodné, pokud si najdete nějakou vhodnou činnost, mimo kuchyni, nejlépe mimo domov, vyrazte třeba na procházku, na kolo a udělejte pro své tělo něco prospěšného.

Dojídání po dětech

Běžná situace. Dítě nedojí svou porci pokrmu a vy z hlediska finančního jako první pustíte myšlenku: "Přece to nevyhodím, když je to všechno tak drahé." Z hlediska ekonomického na výbornou, pokud to dojíte. Ovšem po stránce redukční, zásadní chyba. S jídlem nemilosrdně do koše, pokud není možné jej uchovat na později. Nikdy nedojídejte. Vždyť vy sama jste už přece také po jídle, žaludek nevysílá žádné hladové signály, tak proč jíst, když nemáte hlad.

Noční návštěva lednice

Pokud se uprostřed noci probudíte a honí vás mlsná nebo pociťujete hlad, pak nejspíš zalovíte v lednici. Chyba. Toto noční ujídání znamená, že jste vašemu tělu přes den nedodala nějakou potřebnou látku či vitamín buď vůbec nebo v nižším množství. Proto neváhejte a přes den konzumujte dostatek množství ovoce a zeleniny (ovoce zejména v první půlce dne), zažene vám to nejen noční návštěvy v lednici, ale také špatnou náladu, odbourá stres a navíc častou konzumací zeleniny a ovoce budete hezky štíhlá.

Pitný režim

Nedostatek pitného režimu je častou zásadní chybou ve stravovacích návycích. Odborníci na zdravou výživu nám doporučují vyhýbat se sladkým limonádám, colovým nápojům a kupovaným džusům, které jsou přislazené. Naopak chtějí po nás, abychom přes den pili čistou neperlivou vodu, bylinkové čaje a po ránu nám dopřejí sklenici čerstvě vymačkané ovocné šťávy. Jenže to našim mlsným jazýčkům není po chuti. My, abychom tedy nepili ty nezdravé sladké nápoje a zároveň se nenechali donutit k tomu, co nám nechutná, raději nepijeme téměř vůbec. Přitom dostatečný pitný režim nejen pomáhá při dietě, detoxikuje organismus, ale také dodává naši pleti dostatečnou potřebnou vláhu, díky které máme pěkně čistou a vypnutou pleť nejen v obličeji, ale i po celém těle. Je účinným prvkem v boji proti celulitidě. Pokud si do sklenice vody vymačkáte polovinu citronu, odbouráte tím tuky. Voda s citronem po ránu nastartuje váš metabolismus a hubnutí půjde jako po másle.

A poslední dobrá rada na závěr: V dostatečném pitném režimu nemyslete jen na sebe, ale také na své děti.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena