Minerálka

Minerálka

Už odedávna se ví o účincích minerálních vod. Staří Římané pro ni putovali až do vrcholků hor a Karlu IV. Se traduje, že nalezl horký pramen náhodně při lovu a díky němu vznikly Karlovy Vary. Známe mnoho značek minerálních vod, které jsou proslulé po celém světě a jejich znalci je uznávají jako značková vína.

15200×
Minerální vody se hodnotí podle jejich složení. Minerální soli v nich obsažené prospívají tělu mnohými způsoby. Ovlivňují činnost žaludku, působí na sílu zubů nebo nás brání před sklerózou. Minerálky rozdělujeme podle toho, jaký mají celkový obsah minerálů v jednom litru.

Stolní

Jsou vody, které mají méně než 1g minerálních solí, ale záleží také na tom, zda jsou naplněny plynem. Nejlepší voda je ta, která se dostane na povrch z geologického vrtu nebo ze zřídla. Stolní vody se využívají ke každodennímu pití a nebo k vaření, pokud doma nemáme vhodnou vodu. Jsou ale vody se zvýšeným obsahem vápníku a na ty by si měli dát pozor lidé, kteří mají některé onemocnění ledvin. Také lidé trpící kardiovaskulárními problémy by neměli pít vody s vysokým obsahem vápníku.

Léčebné

Jejich síla spočívá ve vysokém obsahu solí, něco mezi 10 - 15g. Patří sem například Vincentka, která nám pomáhá při dýchacích potížích. Léčebné vody bychom měli užívat jen na doporučení lékaře a v určitých dávkách. Není dobré začínat s nějakou samoléčbou. Vysoká konzumace může mít neblahý vliv na naše zdraví, hlavně pro lidi, kteří mají ledvinové kameny.

Léčebné stolní

Mezi ně patří většina známých značek, které jsou u nás všude k dostání. Obsah soli je v nich obsažen menší než 10g. Vody léčebné stolní můžeme běžně pít, ale je dobré aby jste byli opatrní. Čtěte si pozorně složení vod. Ne všechny látky může vaše tělo snést. Mnoho lidí se domnívá, že kvalita vod záleží i na tom, zda je perlivá nebo neperlivá, to je ale veliký omyl. I v případě, že je voda sycená kysličníkem uhličitým, není její kvalita o nic horší. Jsou však lidé, kteří bublinky nesnášejí moc dobře. Pití minerálky prospívá v mnoha směrech tak jsi jen ve zkratce některé řekneme:
  • sklenka minerálky po ránu nám pročistí organismus
  • je vhodné ji pít po vysoké tělesné zátěži, doplní veškeré potřebné látky
  • při hubnutí se raději vyhýbáme bublinkovým vodám, protože provokují žaludek k hladu
  • oplachování pleti minerálkou pomůže pleť vypnout.
Jak často pijete minerálky? Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena