Vaření.czMagazínLetošní La Tomatina je za námi

Letošní La Tomatina je za námi

Letošní La Tomatina je za námi

Pokud jste letošní poslední srpnovou středu nestihli navštívit městečko Buňol nedaleko Valencie, nezoufejte. Za rok se největší rajčatová bitva na světě jistě bude konat znovu, už po šedesáté páté.

8497×

Historie La Tomatina

První rajčatová bitva se odehrála poslední srpnovou středu v roce 1945. Tehdy se na náměstí v Buňolu konal karneval, který vyústil v bitku všech se všemi. Protože se v blízkosti nacházel stánek se zeleninou, nezůstala ušetřena ani rajčata, která létala vzduchem do příjezdu policejní patroly, která původcům roztržky udělila tučnou pokutu za způsobené škody.

Rok na to parta mladíků incident zopakovala s tím rozdílem, že si přinesli rajčata svá. Přesto je opět neminulo důrazné napomenutí strážců zákona. I v následujících letech se vždy našel někdo, kdo si se vším všudy připomněl rajčatovou bitvu. Radní však stále nebyli tomuto zvyku příliš nakloněni, po některých incidentech se snažili bitku z města zcela vymýtit, například když byli mezi diváky důležití činitelé, kteří se zcela nedobrovolně stali účastníky bitvy. V roce 1955 tak vesničané uspořádali "rajčatový pohřeb", kdy v průvodu obcházeli vesnici s rakví plnou rajčat a s hudebníky hrajícími smuteční písně. V roce 1957 však byl tento zeleninový svátek oficiálně posvěcen souhlasem představitelů města a proslavil toto městečko po celém světě. Od roku 1980 radnice dokonce na své náklady zajišťuje dostatečnou zásobu rajčat pro všechny účastníky, kterých je stále více.

Zajímavosti o rajčatovém festivalu

Každoročně se na festivalu sejde více než 30 tisíc účastníků, rekord zatím drží rok 2002, kdy se najednou atakovalo rajskými jablky 38 tisíc lidí. Takové kvantum lidí se nemusí strachovat o nedostatek munice, každoročně je připraveno kolem 120 tun rajčat, což je asi milion plodů. Úderem jedenácté hodiny dopoledne se ozve výstřel, který zahajuje bitvu. Někteří se vyšplhají na korby náklaďáků a shazují rajčata na protivníky na zemi a ti je zase hází zpět, za chvíli již bojuje každý s každým a nelze předpokládat, že byste za pár minut někde v davu rozeznali své kamarády. Přesně v poledne bitva druhým výstřelem končí.

Pravidla bitvy La Tomatina

Pokud chcete být pro příští ročník opravdu připraveni, nastudujte si následující pravidla, který každý správný "tomatiňák" musí znát.

 • na bitvu nevnášej lahve ani jiné předměty, které by mohli někoho poranit
 • netrhej nikomu tričko, neházej svým tričkem
 • rajče před hodem rozmáčkni, abys někomu neublížil
 • buď opatrný na automobily
 • až uslyšíš druhý výstřel, přestaň házet

A co doporučují zkušení bitkaři?

 • vietnamky nechej ve skříni a obuj si starší, ale pevnou sportovní obuv
 •  naopak ve skříni najdi oblečení, které již nikdy po tom nebudeš nosit, pravděpodobně bude po bitvě úplně zničené
 • z rajčatové šťávy tě určitě budou pálit oči, takže si bez ostychu nasaď třeba potápěčské brýle
 • šťáva ovšem škodí i videokamerám a fotoaparátům, když už chceš fotit, kup si fotoaparát určený k focení pod vodou
 • bitvu si pořádně užij, hodinové házení rajčat po všech okolo tě rozhodně zbaví napětí
 • nikdy nevylézej na vyvýšená místa, stal by ses tak rázem snadným terčem pro tisíce lidí

Láká vás rajčatová bitva? Nebo jste na ní dokonce již někdy byli? Podělte se o vaše dojmy s ostatními čtenáři.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena