Vaření.czMagazínLéčení bylinkami 1.díl

Léčení bylinkami 1.díl

Léčení bylinkami 1.díl

Pár zajímavostí o rostlinách, které mohou pomoci jako doplněk při léčbě, ale zejména jako prevence. V podobě čajů, obkladů, tinktur apod. mnohdy působí dokonale.

6019×

Bylinky a jiné rostliny jsou od pradávna pomocí pro udržení fyzického i psychického zdraví. Někdo po nich šáhne až v poslední chvíli, kdy nezabírá běžná lékařská léčba, někdo je má každý den při sobě a chrání se ještě před vznikem onemocnění. Pojďme si říct pár slov o vyvolených zázracích z přírody.

Třeba takové jmelí. Ačkoliv je to polojed a doporučuje se užívat pouze do 7g, výjimečně dobře působí na snížení krevního tlaku. Z listů a tenkých větviček jmelí si připravíme odvar a popíjíme po malých doušcích. 

Za zmínku stojí i "obyčejné" listové zelí. Z listového zelí vyřízneme řapík, roztlučeme a vzniklou masu přikládáme na záněty žil či kloubů, bolestivou páteř a podobně. Nekvašenou šťávu ze zelí požíváme při žaludečních vředech.

Léčivý jasan, třezalka, topol černý a šišák bajkalský

Jasan jako léčivý prostředek působí na revmatické bolesti, dnu a potíže s pohybovým ústrojím. Léčivé jsou listy a kůra z jasanu, ze kterých se připravuje čaj. Dokáže také tlumit horečku. Z kůry se připravují odvary, které se přikládají na pohmožděniny a rány, abychom urychlili hojení. Z jasanu se připravuje také tinktura (rostlina nakládaná v alkoholu), což je přímo balzám na bolestivé klouby. Při přípravě domácí tinktury z jakékoliv bylinky je důležité, aby se nechávala odležet tak, aby na ni svítil měsíc. Takto výrazně posílíme její účinek.

S třezalkou opatrně, sice působí dokonale jako sedativum a uklidňující prostředek, ale její účinek se může krýt s některými léky. Třezalka také často vyvolává alergické reakce.

Z bobulí topolu černého luhovaných v alkoholu se připravuje skvělá tintktura. Má významný účinek na pohybový aparát, kožní problémy a uplatňuje se i při léčbě boreliózy.

Šišák bajkalský

Je známo, že šišák bajkalský obsahuje 4 protirakovinné látky. Snižuje tlak, cholesterol, tuky v krvi, působí protialergicky a zmírňuje deprese. Vnitřně se šišák užívá v podobě čaje z listí a kůry, zlepšuje pohyblivost, zaživání a má mírně projímavý účinek. Zevně se užívá jako mast, která dokáže zmírnit svědění a léčit atopické ekzémy.

Pískavice řecké seno

Bylina s neobvyklým názvem je požehnáním pro všechny, kteří potřebují přibrat. Ať už se to týká podvýživy z vlastního přičinění (anorexie) nebo po vážných onemocněních, úrazech, operacích a následně ztráty svalové hmoty. Pískavice tohle všechno umí napravit. Dokonce řeší potíže s otěhotněním, ztrátou menstruace a vypadávání vlasů, což většinou souvisí s nedostatkem živin. Semena pískavice se práškují na čaj nebo přípravu obkladů. Bývá i součástí pokrmů - moučníků, příloh.

Recept z pískavice řecké seno

Více než recept, spíše něco do praxe. Pro nabrání nějakých těch kil se bude hodit tato kombinace: 1 lžíce moučky pískavice, oříšky, med a ovesné vločky. Připravíme si tak kalorickou směs, kterou můžeme pojídat mezi hlavními jídly. 

Pokračování najdete v článku - Léčení bylinkami 2.díl

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena