Vaření.czMagazínLátky ovlivňující (ne)plodnost

Látky ovlivňující (ne)plodnost

Látky ovlivňující (ne)plodnost

Plodnost mužů i žen ovlivňuje nejen stres, cigarety nebo alkohol, ale také častý nedostatek vitamínů a minerálů.

14442×

Hypofýza - řídící centrum plodnosti

Pro muže testosteron, pro ženy estrogen. To jsou hormony, bez nichž by nebyla normální pohlavní funkce možná. Testosteron podněcuje mužská varlata k produkci spermií, estrogen zase nabádá ženské vaječníky k tvorbě vajíček. To vše řídí ze spodní strany mozku hypofýza. Ani toto řídící centrum plodnosti však nebude správně fungovat bez přísunu určitých látek. Řekněme si tedy, které vitamíny a minerály jsou nezbytně nutné pro udržení plodnosti a zdravého sexuálního života.

Vitamíny podporující činnost hypofýzy

Vitamín E

Hypofýza šlape jako hodinky, má-li dostatek vitamínu E. Tato látka totiž transportuje kyslík k pohlavním orgánům. Ne nadarmo se říká, že vitamín E je vitamínem plodnosti. V největší koncentraci je obsažen v obilných klíčcích, oříšcích a rostlinných olejích.

Kyselina pantotenová

Pohlavní hormony potřebují ke své činnosti cholesterol, který se ale sexuální aktivitou vyčerpává. Zásobovačem cholesterolu je kyselina pantotenová. Najdete ji ve fazolích, pivovarských kvasnicích, játrech nebo oříšcích.

Kyselina listová

Kyselina listová, obsažená především v zeleně zbarvené zelenině, zvyšuje počet výkonných spermií a udržuje pohlavní orgány zdravé.

Vitamín C

Vitamín C podporuje pohyblivost spermií a brání jejímu shlukování. Na céčko je bohatá zelenina a ovoce, zejména pak citrusové plody.

Minerály plodnosti

Zinek

Mužský reprodukční systém, včetně spermií, obsahuje vysoké koncentrace zinku. Není proto divu, že je tolik potřebný pro správnou funkci pohlavních orgánů. I mírný nedostatek zinku po delší dobu může způsobit vážné sexuální poruchy. Průmyslové zpracování potravin, kouření a alkohol ale bohužel zinek odbourávají. Stejným nepřítelem jsou antikoncepční pilulky. Obrnit se můžete konzumací na zinek bohatých potravin jako jsou pšeničné klíčky, ořechy, vejce, sledi, maso nebo houby. Velkým zdrojem tohoto minerálu jsou také ústřice.

Selen

Nedostatek této látky vede ke snížení počtu spermií a je spojován i s neplodností nejen mužů, ale i žen. Semena, ořechy, sojové boby, to jsou hlavní zásobníky selenu.

Co na to bylinky?

Z rostlin patří mezi nejosvědčenější spojence plodnosti ženšen, macca a lékořice.

Pozor na zabijáky plodnosti

Kromě snahy zajistit svému organismu dostatečný přísun všech výše zmíněných látek, je třeba dávat pozor ještě na jednu věc. Vyvarovat se alkoholu, kouření a přebytečnému příjmu cukru, které vstřebávání vitamínů a minerálů zabraňují. Nebezpečné je také konzervované maso a párky. Obsahují tzv. nitrity a nitráty, které způsobují pokles sexuální touhy.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena