Vaření.czMagazínKuchyň s patinou

Kuchyň s patinou

Kuchyň s patinou

Jste-li obdivovateli starých časů, jistě se budete v kuchyni ve stylu dávných let minulého století cítit skutečně jako doma.

11244×

Začněme hezky od podlahy

Linoleum je s nekonečnou škálou vzorů ale také neuvěřitelně snadnou údržbou jednoznačným favoritem, pokud se jedná o podlahové krytiny. Je libo květovanou podlahu? Nebo šachovnici? Lino umí navodit i atmosféru starých bytelných dřevěných podlah.

Nápaditá ozdoba stěn

Tapety jsou znovu v kurzu a opět nebudeme vědět, kterou použít dříve. Stěny můžeme ozdobit i netradiční malbou, například použitím tupování houbou, kusem textilie, papírem či vymýváním barvy širokým štětcem nebo takzvaným kartáčováním.

Dlouhou dobu jsou "in" také cihlové zdi ponechané bez jakékoliv úpravy. Pokud bydlíme v panelovém domě, lze tento efekt opět vyřešit reliéfní tapetou. Stěnu za kuchyní však bude nejlepší obložit keramickými obklady. Ty rovněž mohou evokovat pocit časů dávno minulých tím, že mají nepravidelné hrany nebo mají typicky venkovský potisk.

Kuchyňská linka s patinou

Jak vybrat to správné vybavení? Selský styl nábytku, masivní dřevo, zastarale vyhlížející kování a úchytky, moderní elektrospotřebiče s designem 40. let minulého století, to vše evokuje starodávný styl. Při zařizování kuchyně a jídelny nábytkem rozhodně zavítejme také do bazarů, kde se rozhodně mohou najít kousky, které tyto místnosti oživí.

Na doplňcích nešetřeme

Z čeho budeme jíst? Což takhle nesmrtelný cibulákový vzor, vzor modrých třešní nebo růžový anglický porcelán? Nemáte někde na půdě ještě výstřelky secesního či kubistického období? To vše teď můžete v kuchyni zúročit. Zajímavé sady nádobí rovněž seženete ve starožitnictvích a bazarech.

Na zdích se budou vyjímat různé dortové formy, poličky s měděným nádobím či starou kuchyňskou váhou. Nevyhazujme ani otlučené plecháčky nebo staré hrnečky bez ouška, i ty se mohou stát zajímavou dekorací. Zajímavým detailem jsou také staré kořenky, mlýnky a konvičky.

Čím ještě můžeme kuchyni oživit? Třeba starými reklamními plakáty a cedulemi. Že se lidé vrací k retru pochopili i výrobci, a proto se tyto cedule, krabičky na čaj a kávu, magnetky na ledničku nebo hodiny znovu prodávají.

A co vy, milí čtenáři? Líbí se vám staré věci, nebo dáváte přednost moderním výdobytkům? Co říkáte na kombinaci moderního a starodávného stylu?

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena