Vaření.czMagazínKonzervování zeleniny a ovoce

Konzervování zeleniny a ovoce

Konzervování zeleniny a ovoce

Ovoce a zeleniny je v létě dostatek. Obojí je nezbytnou součástí našeho stravování, ale málo druhů lze uchovat po sklizni delší dobu. Už naše babičky konzervovaly, aby měly dostatek na zimu.

37363×

Abychom zabránili zkáze ovoce a zeleniny, měli bychom si tyto potraviny bohaté na vitamíny zajistit na zimu. Proto využijeme různé druhy konzervace jako je:

  • sterilace (konzervování při vysoké teplotě)
  • zahušťování tekutých a polotekutých hmot (marmelády, povidla, pasty, protlaky)
  • sušení (odnímání vody)
  • konzervace použitím cukru, soli, octu a dalších chemických konzervačních prostředků

Sterilace ovoce a zeleniny

Sterilace je snad nejčastější používaný způsob konzervování v domácnostech. Ovoce a zeleninu ukládáme do sklenic rovnoměrně. Zalijeme roztokem cukru, soli nebo octu a neprodyšně uzavřeme. Pak po určitou dobu sklenice dáme buď do vodní lázně, nebo do parní lázně. Parní lázeň se hodí pro choulostivější druhy ovoce, hodí se například na jahody.
Rovněž můžeme zavařovat buď v plynové nebo elektrické troubě. V plynové troubě je zavařování rychlejší.
Zavařování mimo obal je předehřívání ovoce v nálevu nebo jen ve vodě v kastrolu. Předvařené ovoce za horka naplníme do vyvařených sklenic, zalijeme horkým nálevem a hned uzavíráme víčkem a sponou.
Podle druhu ovoce nebo zeleniny volíme způsob sterilace, aby se teplotou citlivé vitamíny jako je C a B1 uchovaly. Výše teploty, která usmrcuje mikroorganismy, a délka působení jsou ve vzájemném poměru. Je proto velmi důležité stanovit pro jednotlivé druhy ovoce nebo zeleniny vždy oba činitele.

Ovoce a zelenina

Ovoce obsahuje dostatek organických kyselin, a proto je možné ovoce spolehlivě konzervovat i při nižších teplotách a delší dobu. Ale zeleninu je třeba sterilovat při vyšší teplotě.

Zahušťování tekutých a polotekutých hmot

Zeleninový nebo ovocný protlak odnímáme vodu tím, že za stálého míchaní prohříváme a odpařujeme vodu. Teplotou se protlak steriluje a zabraňuje mikroorganismům v jejich další činnosti a také teplotou ničíme enzymy, které ohrožují citlivé vitamíny. Takovým způsobem zpracováváme i podřadnější "materiál".

Sušení ovoce a zeleniny

Sušení je snad nejstarší, nejlevnější a nejjednodušší způsob konzervování ovoce a zeleniny. Předností takového konzervování je především malý objem konzervy. Sušit můžeme buď přirozeným teplem, což je na slunci za suchého a teplého počasí, nebo teplem umělým, což je buď v zahřívaných sušárnách, nebo v domácnostech v teplé troubě. Ovoce a zeleninu rovněž před sušením řádně očistíme. Usušený materiál uskladňujeme ve vzdušných krabicích nebo v látkových sáčcích. Takto připravené ovoce a zeleninu chráníme před světlem různými škůdci.

Konzervování s přídavkem cukru, soli, octu a dalších přísad

Cukr je velice dobrým konzervačním prostředkem, jelikož v potravině prosycené cukrem se nemohou rozvíjet mikroorganismy. To platí pro povidla, ovocné sirupy, protlaky a džemy. U kompotů, kam nedáváme příliš velké množství cukru, musíme mikroby zničit sterilací. Sůl je rovněž často používanou konzervační látkou. Prosolujeme buď nakrouhanou zeleninu, do soli nakládáme houby, česnek a další zeleninu. Sůl musí být čistá, bílá, suchá a hlavně bez zápachu. Ocet je rovněž nejběžnějším a nejznámějším konzervačním prostředkem. Při použití octu jako jediného prostředku, i když ho používáme jen zřídka, jsou konzervy nestálé a vydrží jen nějakou dobu.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena