Vaření.czMagazínKontryhel obecný

Kontryhel obecný

Kontryhel obecný

Rostlině zasvěcené Panně Marii se již od středověku připisuje spoustu téměř zázračných vlastností. Dlouhá staletí se tradovalo, že rostlinka kontryhelu, kterou si člověk před spaním uložil pod polštář, dokázala zajistit klidný spánek. Pojďme objevit její další tajemství.

33798×

Vzhled kontryhelu

Kontryhel roste na okrajích lesů a cest, tam kde je vlhko. Má charakteristické sedmi až devíti laločnaté listy a nenápadné žlutozelené květy. Celkem se v přírodě vyskytuje na 350 druhů kontryhelů, u nás asi 55, které však mají velmi podobné léčebné vlastnosti, takže při sběru kontryhele mezi sebou jednotlivé druhy nemusíme rozlišovat. Rostlině se přezdívá perlová bylina, neboť se v listech po ránu zachycují kapky rosy. Ve středověku se tyto kapky jímaly do lahví a byly ceněny hlavně alchymisty, kteří se domnívali, že se jedná o zázračnou božskou vodu.

Využití kontryhelu

Sběr a sušení

Hlavní částí kontryhele, která se sbírá, je nať neboli stonek, a to v době, kdy byliny kvetou. V menší míře se až po odkvětu sbírají i listy. Bylináři se na kontryhel vydávají od května do září. Nať i listy se suší, ale zejména listy jsou po přesušení značně drolivé. Sušené kvetoucí stonky i s listy se někdy suší v celku a používají se do květinových vazeb. K léčebným účelům se sbírá také kořen.

Vliv kontryhelu na naše zdraví

Kontryhel je jedním z nejlepších prostředků při gynekologických obtížích všeho druhu, naopak se říká, že u mužů snižuje potenci. Obsahuje třísloviny, hořčiny, glykosidy a vitamín C. Tříslovina tanin mírní menstruační bolesti a silné krvácení a usnadňuje ženskému tělu vyrovnat se s příchodem klimakteria. Kontryhel dále pomáhá léčit různé kvasinkové choroby. Užívá se jak zevně ke koupelím, tak i vnitřně v podobě čaje. Báječně funguje i proti průjmům a hemeroidům, je mírně močopudný. Léčí špatně se hojící rány a záněty včetně různých kožních projevů. Po resekci zubu se prý rána zacelí již za jeden den, pokud budeme k výplachům používat odvar z kontryhelu. Pití kontryhelového čaje zase urychluje metabolismus. Pro vnitřní použití se doporučuje pít třikrát denně lžičku kontryhele na šálek vody, při vnějším použití, koupelích a obkladech se na jeden šálek použije jedna lžíce drogy, často se však kontryhel prodává ve směsích s jinými bylinami. Pokud uvaříme odvar z čerstvého kořene kontryhelu, který se někdy považuje za vůbec nejúčinnější část rostliny, získáme tím univerzální přípravek, jenž staví krvácení. Z hlediska užívání kontryhelu během těhotenství se zdroje liší, někdo pití kontryhelu doporučuje, protože působí na ženské pohlavní orgány regeneračně, jinde jej striktně zakazují, protože prý staví tvorbu mateřského mléka. Na každém šprochu, pravdy trochu, proto bude kompromisem, pít čaj před plánovaným otěhotněním a pak až po porodu poté, co přestaneme dítě kojit. Kontryhel vyléčí mnohé ženské neduhy. A co třeba sedmikráska? Jak můžeme ku prospěchu využít tuto půvabnou květinku? Na tuto otázku nám odpoví některý z příštích článků. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena