Vaření.czMagazínKdyž se řekne gastrosexuál

Když se řekne gastrosexuál

Když se řekne gastrosexuál

Nový pojem zdomácněl v kulinářském světě teprve nedávno. Jedná se o mírnou a příjemnou formu úchylky, kterou trpí především muži.

17556×

O ženách se v souvislosti s gastrosexualitou příliš nemluví, málokterá žena si totiž vaření užívá, spíše jej bere jako jednu ze svých nutných povinností. Mužští gastrosexuálové se ovšem vyznačují tím, že ženy rádi v kuchyni zastoupí a v přípravě lahůdek se doslova vyžívají. Není to zdaleka jen výsadou šéfkuchařů, čím dál více běžných chlapíků se odreagovává nad kuchyňskou plotnou. Nakládání masových specialit a starost o gril nikomu jinému nesvěří? Ve společnosti nejčastěji stočí téma na vaření? Vyžívá se v nákupu neobvyklých druhů koření a omáček? Pak zřejmě máte doma gastrosexuála.

Výzkum muže "usvědčil"

Pojem gastrosexuál je zcela nový. Vznikl v roce 2008 díky výsledkům studie, kterou provedla Future foundation pro potravinářskou společnost PureAsia. Typickým gastrosexuálem je muž, stáří 25 až 44 let, zajímá se především o asijskou kuchyni, k vaření ho částečně přivedl fakt, že byl určitou dobu nucen žít sám, případně sdílí domácnost s partnerkou, která je plně pracovně vytížena, ale přesto jídlo nevnímá pouze jako prostředek k nasycení žaludku, ale jako vzrušující zábavu.

Stejně jako je dnes samozřejmé, že muž pomůže tu a tam vyluxovat, utřít prach a umýt nádobí, zajímá se i o vaření. A právě praktická gastronomie je koníčkem pro 52% britských mužů. To ovšem neznamená, že by polovina mužů ženy k vaření vůbec nepustila. Podle studie stráví vařením muži průměrně 27 minut denně, ženy dvakrát tolik. A co nám na našich kuchařích nejvíce vadí? Že se příliš nezajímají o mytí nádobí a úklid kuchyňské linky, což potvrzuje i zmiňovaná studie. Muži poklízením stráví pouze 13 minut denně, ženy téměř hodinu.

U žen gastrosexuálové bodují

Milé dámy, copak lze odolat muži, který vás zahrne vědomostmi ze všech kuchyní světa a ještě připraví báječnou večeři? V dnešní době moderní milovníci vaření již dávno nemusejí skrývat pod svršky větší bříško, naopak vědí, co jsou to biopotraviny, místo soli používají orientální koření, vyžívají se v přípravě zdravých zahraničních specialit. Na druhou stranu si umí vychutnat jak špekáček na ohni, tak sushi ve vytříbené restauraci. A co víc? Takoví muži většinou bývají velice společenští a hosté si u vás budou podávat dveře.

Jestliže stále váháte, zda trpíte nebo netrpíte touto úchylkou, na serveru níže naleznete malý test i další fascinující informace, bohužel vše v angličtině (www.gastrosexual.com).

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena