Vaření.czMagazínJak to doma přežít? Tipy na každodenní vaření pro děti v době lockdownu

Jak to doma přežít? Tipy na každodenní vaření pro děti v době lockdownu

Jak to doma přežít? Tipy na každodenní vaření pro děti v době lockdownu

Taky už vám docházejí nápady, co těm vašim strávníkům každý den uvařit, aby to nebylo pořád to samé? Naše uzavření v domácnostech stále trvá, a tak většina z nás stráví i během týdne u sporáku tolik času, co za jiných okolností v neděli. Dá se to vůbec ještě vydržet?

13540×

Studená večeře možná občas projde bez námitek, s obědy už je to ale horší. A jak vařit pro děti, aby jedly zdravě, nenechávaly na stole plné talíře a vás přitom vaření pro ně nepřikovalo na celý den k plotně? Zkusme pár nápadů.

Nákupní seznam a jídelníček na týden dopředu

Zkontrolujte obsah mrazáku i lednice a třeba i s pomocí dětí sepište jídla, která by rádi, abyste si uvařili. Můžete dokonce nechat děti, ať samy sepíší jídelníček na celý týden dopředu. Vám to ušetří čas i energii, kterou běžně spotřebujete na neustálé vymýšlení každodenních jídel. Rozepište si den po dni a podle toho pak sepisujte nákupní seznam. Děti to bude bavit a budou mít pocit, že tentokrát při vašem počínání sehrály důležitou roli.

Rychlá a jednoduchá jídla během týdne aneb velké vaření nechte na víkend

I vy si musíte občas odpočinout, navíc v této době nemáte na starosti jen vaření pro rodinu, ale třeba také zároveň pracujete z domova, nemluvě o úklidu, který je s dětmi doma zkrátka nekonečný. Naším dalším tipem je tedy seznam co možná nejjednodušších a nejrychlejších jídel, což mohou být zároveň jídla, která děti nejvíc milují. Nejméně práce dají rozhodně bezmasé obědy – zapečené těstoviny se zeleninou a sýrem, bramborový guláš, hutnější polévky, francouzské brambory, rizoto s klobáskou, špízy, smažený sýr s kaší, obalovaný květák, nudle s mákem apod. K večeři pak udělejte obložené studené talíře, nebo pečivo s domácí pomazánkou a nakrájenou zeleninou, domácí pudink s ovocem, lívance nebo palačinky. Určitě se vyvarujte toho, že budete obden péct moučník, to by vaše linie vzala rychle za své. Pečením buchty či koláče poctěte rodinu o víkendu, stejně jako vepřovou se zelím, svíčkovou, nebo něčím podobně náročným. Můžete myslet i na to, aby na sebe jídla navazovala, můžete třeba jen obměnit přílohu, čímž opět ušetříte čas i práci. Oblíbená jídla, polévky nebo i guláše můžete uvařit ve větším množství a následně zamrazit pro další potřebu.

Lívance, palačinky a vafle: Snídaně, se kterými vám děti rády pomohou

V době karantény a nouzového stavu už dost možná nevíte, jakou snídani dětem den co den připravit. Vajíčka už je omrzela, zapečený toast není dost dobrý, klasické palačinky se také nedají jíst pořád. Pokud vám dochází nápady a nechcete své ratolesti odbývat, bude se vám jistě hodit pár receptů, ve kterých nechybí ovoce, ovesné vločky a tvaroh. A co je nedůležitější, dětem budou chutnat a do přípravy je můžete bez obav zapojit.

Lívance,

Společné vaření – pro vás pomoc, pro děti zábava!

V této nelehké době je nutné, aby každý přiložil ruku k dílu, navíc přiznejme si, našim už trochu znuděným dětem taková činnost jedině prospěje. Pokud nejsou zvyklé vám pomáhat, uvidíte, že se jim taková nová práce může zalíbit a třeba i poprvé poznají ten hezký pocit, že někomu ušetří práci. Nechte je, ať oškrábou brambory, zamíchají těsto nebo nakrájejí zeleninu na salát. Nezlobte se, i když bude v kuchyni trochu větší nepořádek. Sourozenci se pak mohou podělit o mytí nádobí. V sobotu nebo v neděli společně upečte moučník nebo je nechte ať si zkusí svůj první velikonoční mazanec. Fantazii se meze nekladou!

Vydatné dobroty z jednoho hrnce

U vaření pro děti se často vyplácí jednoduchost. Můžete na talíři vyčarovat zázrak, a přesto do toho dvakrát dloubnou a mají dost. Něco vám to připomíná? Pak se naučte vařit tak, abyste sami ze sebe zcela zbytečně nevydávali maximum, když to nakonec nikdo neocení. Nejen pro děti, ale pro celou rodinu bývají skvělým řešením tzv. jídla z jednoho hrnce. Je to např. kotlíkový guláš s fazolemi a uzeninou, rychlý a jednoduchý buřtguláš, chalupářská zelňačka, těstovinová směs se sýrem a s dušenou brokolicí jako přílohou, halušky se zelím a šunkou apod.

Poctivá domácí zelňačka: Top recepty na hustou a vydatnou polévku

Poctivá zelňačka - hustá a vydatná polévka, která v chladných dnech skvěle zahřeje a nasytí. Její příprava je trochu složitější, ale podle těchto vybraných receptů ji hravě zvládne úplně každý. Zelňačka s klobásou i bez, s uzeným masem, na vegetariánský způsob, ale také s houbami, cuketou nebo červenou řepou. Kterou si vyberete?

Poctivá

Zdravé svačinky pro kluky i pro holky

Svačinky jsou stále stejně důležité, ať jsme momentálně doma, nebo jindy ve škole. Do přípravy svačin zapojte děti docela určitě. Papriku, rajčata nebo salátovou okurku můžete společně nakrájet i do méně obvyklých tvarů, toasty nebo jiné pečivo si můžou děti namazat samy, třeba rádi pomůžou i s přípravou pomazánky. Zkuste děti nadchnout pro celozrnné pečivo a domácí tvarohové pomazánky, jejich zdraví to určitě prospěje. Plátky chleba pak můžou poklást šunkou, vejci, sýrem a zeleninou tak, aby z nich vytvořily třeba legrační obličej. Nezapomeňte ani na jogurty, které můžete ochutit domácí marmeládou nebo obohatit hrstí müsli.

A ještě malé upozornění na závěr: Dětská obezita není bohužel jen mýtus, je to skutečný a v současné době stále závažnější problém. Žádný sport, žádný pohybový kroužek, počasí, které k pobytu venku zatím moc neláká, žádné sociální kontakty, nutnost trávit většinu času u počítače. To, jak naše děti tuto těžkou dobu překlenou, je v tuhle chvíli skutečně jen na nás. Veďme je proto ke zdravější životosprávě a domácímu cvičení, snažme se udržet je v kondici. Děláme to pro ně.

Obědy od pondělí do pátku: Rychlé recepty hotové do 30 minut

Na zdlouhavé vaření není někdy čas, ale to nic nemění na tom, že si chceme pochutnat a dopřát si teplé jídlo každý den. Máme pro vás 5 tipů na rychlé obědy, které potěší celou rodinu.

Obědy

Když máme hluboko do kapsy: Levné večeře pro celou rodinu

Jídlo připravené doma nemusí být nutně drahé a jeho příprava vám nezabere celé odpoledne. Přinášíme vám 8 receptů, které nezatíží vaši peněženku a rodina si opravdu pochutná i na zcela obyčejných pokrmech.

Když

Úvodní foto: Shutterstock.com

user-icon

autor Veronika

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena